GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: piątek, 22-10-2021
Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysława

Wcześniejsze wykrycie chorób płuc (w tym raka płuc) oraz ich zapobieganie.

Wcześniejsze wykrycie chorób płuc (w tym raka płuc) oraz ich zapobieganie.

 

Choroby płuc stanowią jedno z większych zagrożeń zdrowia Polaków. Nowotwory zajmują obecnie drugie miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Rak płuca to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów złośliwych – jest najczęściej wykrywany już w zaawansowanym stadium, co jest m. in. przyczyną tak dużej śmiertelności, ponieważ nie daje żadnych charakterystycznych objawów, a te, które się pojawiają – jak kaszel czy duszność, są przyjmowane jako skutek palenia, bowiem aż 90% chorych na ten rodzaj nowotworu to palacze.

W województwie opolskim na ten rodzaj nowotworu umiera rocznie około 500-530 osób (mężczyzn i kobiet), a okres maksymalnej 5-letniej przeżywalności to 10-15% chorych, u których wykryto raka płuc. Skuteczność leczenia nowotworów zależy od tego, jak wcześnie zostaną wykryte. Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania na ten rodzaj nowotworu jest zaniechanie palenia tytoniu oraz unikanie przebywania w dymie tytoniowym.

Według wybitnego specjalisty prof. dr hab. n. med. Witolda A. Zatońskiego 60% wszystkich nowotworów występujących u osób przed 65 rokiem życia to skutek wprowadzania do organizmu czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie tytoniowym.

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności