GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 29-05-2024
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

SEGREGUJMY ŚMIECI

SEGREGUJMY ŚMIECI

            W trosce o środowisko w większości cywilizowanych krajów świata prowadzi się segregację odpadów komunalnych, zwanych potocznie śmieciami.

W krajach Unii Europejskiej powstaje rocznie średnio 360 - 620 kg odpadów komunalnych na osobę. Przeciętnie w Polsce powstaje rocznie około 300 kg odpadów komunalnych na osobę rocznie. Natomiast średnia na terenie powiatu namysłowskiego to ok. 150-180 kg odpadów komunalnych na osobę  w skali roku.

            Codziennie na składowisko w Ziemiełowicach trafia ok. 50 ton odpadów komunalnych - jesteśmy w stanie zmienić te liczby poprzez selektywną zbiórkę odpadów.

            Co to jest segregacja odpadów ?

            Segregacja odpadów to oddzielanie z wytwarzanych przez nas w gospodarstwach domowych odpadów, surowców wtórnych, które nadają się do recyklingu i wrzucanie ich do odpowiednich worków lub pojemników. Wszystkie pozostałe śmieci nie nadające się do przetworzenia umieszczamy w zwykłym pojemniku na odpady zmieszane.

            Segregacja odpadów jest bardzo ważna dla środowiska naturalnego. Zmieszane odpady komunalne nie mogą być powtórnie wykorzystane. Chodzi więc o odzysk surowców wtórnych i ich przetwarzanie. Z odpadów uporządkowanych można odłączyć m. in.szkło, makulaturę i tworzywa sztuczne, co zmniejsza ilość odpadów wywożonych na składowisko, dzięki czemu jest możliwość zaoszczędzenia miejsca i nie ma konieczności powiększania powierzchni, na której składuje się odpady.

            Do selektywnej zbiórki na terenie powiatu namysłowskiego przeznaczone są kolorowe pojemniki i worki, do których należy wrzucać papier, plastik, i szkło.  Tylko dobrze posegregowane i czyste odpady mogą być powtórnie przetworzone więc bardzo ważne jest co gdzie wrzucamy i w jaki sposób. Wrzucane do pojemnika lub worka odpady należy nieco przygotować zanim się w nim znajdą. 

 

            Wszystkie odpady segregowane odbierane z terenu powiatu namysłowskiego trafiają do sortowni odpadów przy ulicy Grunwaldzkiej w Namysłowie. Tam są dosegregowywanei dzielone na grupy, zbelowane i przekazywane firmom zajmującym się recyklingiem.

 

Oto kilka najważniejszych przykładów korzyści z recyklingu:

  • redukcja ilości odpadów na wysypiskach i zmniejszenie kosztów ich utrzymania
  • mniejsze obciążenie środowiska naturalnego (m.in. wody, powietrza, gleb)
  • ograniczenie ilości odpadów niebezpiecznych na wysypiskach
  • obniżenie zużycia surowców naturalnych
  • ponowne wykorzystanie materiałów i surowców lub ich przetworzenie na nowe
  • zmniejszenie zużycia energii i redukcja wydatków.

           Warto pamiętać również, że do odpadów segregowanych w domach należy zaliczyć zużyte baterie, akumulatory oraz sprzęt elektroniczny i elektryczny, który nie powinien lądować w koszu ze zmieszanymi odpadami. Pojemniki na tego rodzaju sprzęt często można znaleźć w dużych hipermarketach budowlanych lub sklepach elektrycznych, pojemniki na zużyte baterie umieszczone są np. w szkołach, przedszkolach lub w urzędach.

 

 W ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi można również bezpłatnie oddawać zebrane selektywnie odpady do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Namysłowie  przy ul. Grunwaldzkiej.

            W PSZOK-u przyjmowane będą  m.in. następujące rodzaje odpadów: odpady kuchenne ulegające biodegradacji, odpady betonu oraz gruz budowlany z rozbiórek
i remontów,  świetlówki liniowe do długości 1,5 m, kompaktowe, niskoprężne lampy sodowe, termometry rtęciowe, chłodziarki, zamrażarki, klimatyzatory zawierające freon i klimatyzatory niezawierające freonu, przeterminowane leki, baterie i akumulatory ołowiowe (16 06 01*), akumulatory niklowo-kadmowe (16 06 02*), baterie zawierające rtęć (16 06 03*), pralki, piekarniki, suszarki do ubrań, zmywarki, mikrofalówki, sprzęt audio, kamery, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, telefony stacjonarne, maszyny do szycia, opiekacze, tostery, komputery, drukarki, maszyny do pisania, wentylatory elektryczne, grzejniki elektryczne, termostaty, chłodziarki, zamrażarki, odkurzacze, żelazka, inne urządzenia kuchenne, inne urządzenia elektryczne niezawierające substancji niebezpiecznych, meble, meble tapicerowane, okna, wanny, brodziki z tworzyw sztucznych, grzejniki, felgi, wanny żeliwne, opony samochodowe o średnicy nie przekraczającej 56 cm, oleje hydrauliczne, przekładniowe, smarowe mineralne i syntetyczne.

            Transport odpadów mieszkańcy zapewniają we własnym zakresie i na własny koszt samochodami osobowymi  z przyczepką lub samochodami dostawczymi do 3,5 ton. Maksymalna ilość, jednorazowo przywiezionych odpadów komunalnych, nie może przekroczyć 2 m3.

smieci ulotka.jpeg

JPEGsmieci ulotka.jpeg (420,81KB)

 

 

 

                                                                                                   

                                                                

 

 

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności