Informacje dla uchodźców z Ukrainy dostępne są w menu POMOC UKRAINIE   |   Information for refugees from Ukraine is available in the HELP UKRAINE menu

GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: poniedziałek, 27-06-2022
Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

ŚMIECI - ten problem mnie nie dotyczy?

                                     ŚMIECI – ten problem mnie nie dotyczy?

Często przejeżdżając przez drogi w Polsce spotykamy śmietniska, z którymi tak naprawdę nikt nie wie co ma robić. Z biegiem lat powstają dzikie wysypiska śmieci, które szpecą wiele lasów. Jadąc drogą daleko w Polsce myślimy, że ten problem nas nie dotyczy. Dopiero gdy sami wybieramy się na spacer do lasu, czy nad rzekę bardzo często dostrzegamy, że piękno przyrody mogą zakłócić nam efekty specjalne – dzikie wysypiska śmieci.Bezmyślność ludzi wyrzucających odpady gdzie popadnie jest porażająca. Na szczęście powstaje coraz więcej inicjatyw mających na celu ukrócenie tego procederu.

Coraz powszechniejsze staje się przez nas używanie małych i tanich kamer bezprzewodowych w lasach, co powoduje coraz większą wykrywalność przestępstw leśnych, takich jak wyrzucanie  śmieci. Jeśli sprawca zostanie złapany na gorącym uczynku, otrzymuje mandat karny w wysokości 500 zł, do którego może być także doliczony mandat 500 zł za wjazd do lasu. W przypadku odmowy  zapłacenia sprawa jest kierowana do sądu, gdzie sprawcy grozi grzywna do 5 tys.zł. Dodatkowo sprawca na własny koszt musi wywieźć śmieci oraz dokonać rekultywacji miejsca, jeśli spowodowały one skażenie lasu.- informuje Marek Złotkowski komendant Straży Leśnej z Nadleśnictwa Namysłów.

Śmieci wyrzucane są wszędzie nie tylko do lasów, również do rzek, przydrożnych rowów, parków itp.

 Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie w przypadku stwierdzenia popełnienia wykroczenia  dotyczącego zaśmiecania, najczęściej przeprowadzają postępowanie mandatowe  z art. 145 kodeksu wykroczeń , które mówi o zanieczyszczaniu i zaśmiecaniu miejsc ogólno  dostępnych, które podlega karze grzywny do 500 zł.

Osoby winne zaśmiecania miejsc publicznych, lasów, parków, trawników itp. będą karane mandatami w wysokości do 500 zł, a gdy sprawca wykroczenia odmówi przyjęcia mandatu karnego sprawa będzie kierowana z wnioskiem o ukaranie do Sądu– w takim przypadku może grozić grzywna nawet do 5 tys. zł

Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na to, aby informować policjantów o osobach, którezaśmiecają otaczające nas lasy, parki, skwery i inne miejsca. Do Państwa dyspozycji jest przez całą dobę telefon do Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie 997 lub 112 z tel. kom. W godzinach urzędowania na Państwa informacje oczekują także dzielnicowi tel. 501-697-839 lub501-697-876   – informuje mł. asp. Katarzyna Ulbrych Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie.  

Śmieci  znajdujące się w lesie powodujązagrożenie pożarowe i środowiskowe, przy czym wiele odpadów zawiera substancje chemiczne powodujące skażenie wód, gleby oraz zatrucia zwierząt leśnych i runa leśnego. Znane są także przypadki, kiedy miejsca nielegalnego składowania śmieci stawały się rejonami zagrożenia bakteriologicznego, ze względu na rozsiew niebezpiecznych bakterii m.in. chorobotwórczych.

Śmieci w żadnym razie nie mają prawa znaleźć  się na dzikich składowiskach śmieci. Miejscem składowania odpadów z Powiatu Namysłowskiego jest Wysypisko Śmieci w Ziemiłowicach. Każdy właściciel posesji posiadający nadwyżkę śmieci powinien przekazać ją firmie zajmującej się zbieraniem i transportem odpadów na wysypisko  - dodaje Mieczysław Rudnicki kierownik komunalnej spółki „EKOWOD” w Namysłowie.

 

 

Mariusz Jabłoński

 

Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności