GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: poniedziałek, 06-12-2021
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

WILKOWIANIE ZE „ SZMARAGDEM” - 2 czerwca 2013r.

WILKOWIANIE ZE „ SZMARAGDEM”

IMG_4106.jpeg

Prawie pięćdziesiąt zespołów artystycznych wzięło udział w I Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej „ Opolskie Szmaragdy”, który odbył się 1-2 czerwca w Filharmonii Opolskiej. Wśród nich 2 czerwca zaprezentował swoje umiejętności zespół „Wilkowianie” z Wilkowa.

Celem przeglądu była prezentacja dorobku amatorskiego ruchu artystycznego województwa opolskiego. Podniesienie jakości artystycznej zespołów artystycznych, jak również integracja amatorskiego ruchu artystycznego w województwie opolskim.

W czasie trwania dwudniowego przeglądu zaprezentowały się chóry, amatorskie orkiestry, zespoły folklorystyczne, grupy kabaretowo-teatralne działające przy Domach Kultury, szkołach, stowarzyszeniach czy organizacjach. Każdy z występujących ze swoim programem. Zespół „Wilkowianie” działający przy wilkowskim Domu Kultury w czasie swojego 15. minutowego występu zaprezentował trzy utworu: „Wesoła wdówka”,
„Dwanaście listeczków”, „Wiła wianki”.

Zespół otrzymał przygotowany specjalnie na tę okazję symboliczny szmaragd.

W Filharmonii Opolskiej można było także podziwiać prace plastyczne, takie jak malowane olejem krajobrazy, portrety, śląskie kraszanki, rzeźby, witraże oraz hafty.

Przegląd umożliwił wielu zespołom występ sceniczny przed szerszą publicznością. Miały one ogromną okazję na spopularyzowanie swojej twórczości. Wśród lokalnych społeczności kryją się prawdziwe talenty muzyczne, aktorskie, a także plastyczne.

- Takie przeglądy na wielokulturowej Opolszczyźnie są czymś fantastycznym w jednym miejscu zostały zebrane wszystkie „szmaragdy”  naszej małej ojczyzny. Możliwość zobaczenia na żywo naszego zespołu „Wilkowianie” tak wspaniale się prezentującego na tym przeglądzie jest czymś niezapomnianym. Ten wspaniały występ był doskonałą promocja dla zespołu jak również dla całej Gminy Wilków- powiedział Bogdan Zdyb Wójt Gminy Wilków.

 Ludowy zespół Wilkowianie powstał w 2005 roku w Wilkowie. Od początku swojej działalności zespół  działał przy Domu Kultury w Wilkowie. Zespół składa się z 12 osób i w swoim repertuarze posiada głównie pieśni ludowe, patriotyczne i kościelne. Swoją działalnością promuje Gminę Wilków w przeglądach artystycznych, jak również na wszelkiego rodzaju uroczystościach świeckich i kościelnych. Obecnym kierownikiem zespołu jest Zdzisław Konefał. Największymi osiągnięciami zespołu jest wydanie dwóch płyt pod tytułem „Wilkowianie” i „Wilkowianie Kolędy”. Zespół zajął III miejsce w I Pierwszym Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych „ Kosturki 2011”.

Organizatorami I Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej „ Opolskie Szmaragdy” był Departament Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Instytut Sztuki Współczesnej Uniwersytetu Opolskiego. Sfinansowany został z Europejskiego Funduszu Rolnego, współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Schematu III Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2007-2013: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przegląd stanowi realizację Planu Działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności