Informacje dla uchodźców z Ukrainy dostępne są w menu POMOC UKRAINIE   |   Information for refugees from Ukraine is available in the HELP UKRAINE menu

GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: wtorek, 28-06-2022
Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

70 ROCZNICA SKŁANIA DO REFLEKSJI - 26 czerwca 2013r.

70 ROCZNICA SKŁANIA DO REFLEKSJI

IMG_2199.jpeg

26 czerwca w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja w Wilkowie odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez ks. prob. Marka Górdziałka  w intencji zakończenia roku szkolnego 2012/13 oraz zmarłych nauczycieli z wilkowskiego gimnazjum połączona z obchodami 70.rocznicy apogeum ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2012/13 oraz planu obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2013 na terenie Gminy wilków w Wilkowskim kościele p.w. św. Mikołaja oraz pod Pomnikiem Pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich II RP  miała miejsce uroczystość patriotyczno-religijna. Na te dwie okoliczności: zakończenie roku szkolnego 2012/13  przez gimnazjalistów  i 70 rocznice rzezi wołyńskiej  wpłynęła dodatkowo jeszcze jedna – zakończenie posługi duszpasterskiej przez dotychczasowego proboszcza ks. kan. Marka Górdziałka. Mszę św. w obu intencjach odprawił ks. proboszcz Marek Górdziałek. Modlono się za uczniów, żyjących i zmarłych nauczycieli oraz pracowników administracyjno-obsługowych miejscowego gimnazjum. W podniosłym tonie w wygłoszonej homilii ks. proboszcz podkreślił wielkie zaangażowanie uczniów i nauczycieli by współpraca kościoła i szkoły układała się bez zarzutów. Udała się to osiągnąć dzięki zaangażowaniu obu stron. Na nadchodzące wakacje ksiądz życzył dobrego wypoczynku i powrotu do szkoły po wakacjach z nowym zapasem energii. Wspomniał także, że 70. rocznica rzezi wołyńskiej skłania do refleksji i zadumy o tych,  którzy odeszli na wieczną niebiańską wartę z rak siepaczy nacjonalistów ukraińskich.

Po zakończonej eucharystii władze gminy reprezentowane przez Bogdana Zdyba-Wójta Gminy Wilków, Wiesława Kowalczyka-Przewodniczącego Rady Gminy, Irenę Wagner-Cichosz- Sekretarz Gminy oraz Teresę Żółtaszek – Skarbnik Gminy złożyły w imieniu mieszkańców gminy oraz własnym ks. proboszczowi Markowi Górdziałkowi podziękowania za dobrą, owocną współpracę, uduchowione homilie, zaangażowanie w życie gminy, za duży wkład prac wykonywanych na rzecz świątyń i kaplic parafii, wielu dobrych duchowych owoców w nowej domaniowskiej parafii.

Życzenia złożyli Roman Półrolniczak-Dyrektor Gimnazjum w Wilkowie, wraz z nauczycielami i uczniami. Wszyscy podkreślali wielkie zaangażowanie proboszcza w to, co czynił ku chwale Boga i ludzi. Ta msza święta została zakończona zgodnie z rytuałem w odróżnieniu od niedokończonych mszy 11 lipca 1943r. w 100 kościołach Wołynia. Na marginesie podkreślić należy, że oficjalne pożegnanie księdza proboszcza Marka Górdziałka odbyło się w niedzielę 23 czerwca br. i wszyscy zgodnie podkreślali ogrom pracy proboszcza włożony w sprawy parafii i niejednokrotnie w oku pojawiła się łezka z żalu za odchodzącym proboszczem – dobrym pasterzem. Część druga mszy poświęcona była 70. rocznicy rzezi wołyńskiej, czystkom etnicznym i ludobójstwu na Kresach Płd-Wsch II RP. Ze względu na niesprzyjającą aurę rozpoczęła się w kościele. Okolicznościowe wystąpienie Zbigniewa Malińskiego urodzonego na kresach zawierało najważniejsze aspekty zagadnienia.  Wprawdzie apogeum czystek etnicznych miało miejsce 11 lipca 1943 roku, Wilkowska uroczystość odbyła się w terminie wcześniejszym. Mówca mówił o zbrodniach dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów dokonanych na Polakach . Wskazał, że wielu pomordowanych skrytobójczo nie posiada oznaczonej mogiły i dlatego wzniesiono Jm w Wilkowie pomnik. Jednak Polacy mieszkający w tych czasach na Kresach Wschodnich nie byli całkowicie bezbronni i stawiali zdecydowany opór bandom UPA. Największy opór Polacy stawiali w Przebrażu i okolicznych wsiach: Dermanka, Marianówka, Jaźwiny, Rożyszcze, Dobra i Helenówka skąd pochodzi obecnie znaczna część mieszkańców Gminy Wilków, potomków tam walczacych. Henryk Cybulski w książce „ Czerwone noce” wymienił ich z nazwiska: Nieśpiałowski, Adamowicz, Marel, Ruzik, Walczak, Habrych, Szulakowski, Kozłowski, Baranowski, Fabrycki, Sobolewscy, Maszkowscy, Juchniewicze, Giełażyn, Bocwiński, Konefałowie, Kownaccy, Bernaccy i inni.

Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się pod pomnik, gdzie zapalono znicze i złożono symboliczne wiązanki kwiatów.

P.s. Proponowano okolicznosciowe wystąpienie- Henrykowi Sławskiemu, któremu UPA zamordowała obojga rodziców, Józefowi Mętlowi, który stracił na Kresach ojca. Mimo  upływu 70 lat trauma nie pozwoliła im na te bolesne chwile wspomnień…

 

     Zbigniew Maliński

Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności