GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: poniedziałek, 20-05-2024
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

KOPALNIA URANU – PARK MINIATUR - 24 lipca 2013r.

KOPALNIA URANU – PARK MINIATUR

24 lipca w ramach Letniego Wypoczynku Dzieci Urząd Gminy w Wilkowie zorganizował zaplanowaną na ten dzień wycieczkę autokarową dla dzieci z Gminy Wilków do Kowar. Celem wycieczki było zwiedzanie Parku Miniatur oraz  Kopalni  „Liczyrzepa”  Sztolnie Kowary.

kowary.jpeg

Wycieczka udała się do podnóża Karkonoszy, gdzie na niewielkiej przestrzeni zgromadzone zostały miniaturowe zabytki Dolnego Śląska. W Kowarach powstało niespotykane muzeum   -Park Miniatur zabytków Dolnego Śląska, jak również atrakcja Kowar  - Kopalnia  „Liczyrzepa”  Sztolnie Kowary.

Uczestnicy wycieczki podczas wyjazdu mogli poznać historię zamków Dolnego Śląska. W parku zobaczyli  pałace, klasztory, kościoły, schroniska górskie i inne ciekawe zabytki Dolnego Śląska. Przewodnicy oprowadzający po Parku Miniatur udzielili fachowych informacji o poszczególnych budowlach: jak powstały, z czego są wykonane, w jakiej skali je zbudowano, gdzie się znajdują oryginały itp. W jeden dzień zwiedziliśmy między innymi: Zamek Książ, schronisko na Śnieżce, schronisko Samotnia, kościółek Wang, Zamek Czocha, Zamek Chojnik i wiele innych zabytkowych obiektów. Tego dnia zwiedziliśmy również tajną kopalnię uranu z czasów PRL-u. Sztolnie Kowary to tajemniczy zespół podziemnych korytarzy. Według tradycji historia tego miejsca sięga aż XII wieku kiedy to Walon Laurentius Angelus założył pierwszą w Sudetach kopalnię rud żelaza w dolinie Jedlicy. Następnie we wczesnym średniowieczu z terenów dzisiejszej Belgii przybyli w Sudety Walonowie - poszukiwacze kamieni szlachetnych i kruszców, którzy zgodnie z powszechną opinią posługiwali się magią, a ich nieprzeciętne umiejętności przekazywane były z pokolenia na pokolenie i pilnie strzeżone przed obcymi. Do dziś możemy podziwiać powalońskie wyrobiska i tajemne znaki wyryte w skałach. Ponadto juz przed II wojną światową Niemcy oprócz rud żelaza wydobywali tu również rudy uranu wykorzystując je do badań nad energią jądrową. W latach 40. XX wieku Rosjanie po wkroczeniu na te ziemie odkryli kowarski ślad a niemieccy jeńcy wojenni przekazali im część „uranowej” dokumentacji, dzięki której dawne kopalnie zostały przekształcone w ściśle tajne zakłady przemysłowe, które miały pozyskać uran do produkcji radzieckiej bomby atomowej. Do 1973 roku powstały tu 24 sztolnie, łącznie ponad 70 km wyrobisk do głębokości ponad 500 metrów. Po zwiedzeniu wszystkich zaplanowanych atrakcji uczestnicy wycieczki cali i zdrowi oraz pełni wrażeń powrócili do Wilkowa, gdzie czekali już  na nich rodzice.

 

Mariusz Jabłoński 

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności