GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 01-12-2021
Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza

ŚWIĘTO PLONÓW W BUKOWIU -15 września 2013r.


ŚWIĘTO PLONÓW W BUKOWIU

„Dożynki Gminne Bukowie 2013” mimo niesprzyjającej aury przebiegły we wspaniałej atmosferze. 15 września w Bukowiu podczas Dożynek Gminnych, Wilkowscy rolnicy podziękowali za plony.

IMG_3801.jpeg

Tradycyjnie wilkowskie dożynki gminne rozpoczęła dziękczynna msza święta polowa na boisku sportowym w Bukowiu, celebrowana przez księdza Andrzeja Stefanów– proboszcza parafii w Bukowiu w asyście księdza Dariusza Amrogowicza – proboszcza Parafii  w Wilkowie. W trakcie tej mszy podziękowano za tegoroczne plony i modlono się o kolejny urodzajny rok.Po Mszy Świętej zgodnie ze staropolskim obyczajem starostowie tegorocznych dożynek Renata Kowalczyk z Bukowia i Dariusz Klusko z Pągowa przekazali Wójtowi Gminy Wilków Bogdanowi Zdybowi bochen dożynkowego chleba wypieczonego z mąki  tegorocznych zbóż. Wójt  całując bochen chleba przyrzekł, że będzie go dzielił uczciwie i sprawiedliwie. Tak, aby nikomu tego chleba w gminie Wilków nie zabrakło i podzielił go wśród mieszkańców Gminy Wilków oraz zaproszonych gości dożynkowych. W trakcie ceremonii dzielenia chleba hejnał powitania odegrał członek Koła Łowieckiego „ŁOŚ” Romuald Szulakowski

Wójt Gminy Wilków w swoim przemówieniu podkreślił że, dożynki to tradycyjne święto polskiej wsi. Święto tych, którzy przez cały rok, w znoju ciężkiej pracy, w deszczu i chłodzie, w upale i słońcu, produkują żywność. Tradycyjny bochen chleba z tegorocznego ziarna, który otrzymujemy dziś od naszych rolników, to najwspanialszy symbol chłopskiej pracowitości, gospodarności oraz troski o lepsze jutro. W dalszej części Wójt życzył wszystkim rolnikom, i zaproszonym gościom, aby nigdy nie zabrakło chleba.

Następnie głos zabrał Stanisław Rakoczy wiceminister MSW, który podkreślił, iż chłopskie pochodzenie pozwala mu rozumieć  trud pracy na roli, umiłowanie ziemi, która jest naszą matką-żywicielką, wyraził swój ogromny podziw dla ciężkiej pracy polskiego rolnika, docenił jego przywiązanie do tradycji, kultury i religijności. Po przemówieniu wiceminister przekazał na ręce Zygmunta Gubernata Prezesa OSP Wilków prezent w postaci defibrylatora oraz torbę medyczną PSPR1 a na ręce Wójta Gminy Wilków przekazał list dożynkowy Janusza Piechocińskiego -wicepremiera , prezesa PSL.

A że dożynki gminne to przede wszystkim święto rolników to podczas uroczystości nie mogło zabraknąć wyróżnień dla najlepszych. Podczas dożynek ogłoszono wyniki XI edycji krajowego konkursu KRUS „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Drugie miejsce w tym konkursie zajęli rolnicy z Bukowia państwo Renata i Wiesław Kowalczyk. Nagrodę dla laureatów wręczyli Jan Krzesiński – dyrektor OT KRUS w Opolu wraz z Piotrem Czechowskim  - kierownikiem terenowej placówki KRUS w Kluczborku.

Po części oficjalnej Dożynek Gminnych scena w Bukowiu należała już tylko do uczniów placówek oświatowych z terenu Gminy Wilków, jak również zaproszonych artystów z gwiazdą wieczoru zespołem „Vegas „ na czele. Licznie przybyłym gościom zaprezentowała się młodzież z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie następnie wystąpił zespół „Smerfy” z Przedszkola w Dębniku,   dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Dębniku, wystąpiła Kinga Szota z Publicznej Szkoły Podstawowej w Idzikowicach  wraz z zespołem „ DANCE CENTER” z Kluczborka następnie zaprezentował się zespół „Kropeczki’ z Publicznej Szkoły Podstawowej w Idzikowicach i grupa Taneczno-Wokalna ,, Kolorowe Dzieciaki” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu. Wszystkie te występy przeplatane były występem zespołu młodzieżowego „Debeściaki”  z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie. W trakcie występów nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu sołectw „Na Najpiękniejszy Wieniec lub Arcydzieło Dożynkowe.” Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców oraz wręczono nagrody:

I miejsce – SOŁECTWO PSZENICZNA IMG_2796.jpeg
II miejsce - SOŁECTWO KRZYKÓW             IMG_2798.jpeg
III miejsce - SOŁECTWO WOJCIECHÓW IMG_2801.jpeg

 

Dalszą część uroczystości uświetnili: chór ,, Echo” z Goli, zespół ,,Wilkowianie” z Wilkowa, zaprezentowali się Mistrzowie Świata w tańcach latynoamerykańskich: grupa ,, Salsa Fuerte” z Opola następnie obejrzeć można było pokaz Breakdance w wykonaniu akademii „Fundamenty Stylu”, wystąpił zespół ,, The New Shadows” oraz gwiazda wieczoru zespół ,,Vegas”. Po występach artystów był tradycyjny pokaz sztucznych ogni, a uwieńczeniem tegorocznych dożynek była zabawa taneczna grana przy rytmach zespołu „ Pryzmat” z Namysłowa.

Oprócz występów artystycznych organizatorzy zapewnili wiele innych atrakcji, przygotowane były wystawy i prezentacje. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wystawy przygotowane przez „ LGD Dobra Widawa” jak również tzw. „wiejski stół” gdzie każdy mógł posilić się ,,swojskimi’’ wyrobami masarniczymi, wiejskim chlebem ze smalcem oraz pyszną grochówką. Podczas takiego święta nie mogło zabraknąć również atrakcji dla najmłodszych uczestników. Zorganizowany był dla nich konkurs z nagrodami, mini park rozrywki, przejażdżka bryczką, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji

Wójt Gminy Wilków Bogdan Zdyb dziękuje wszystkim mieszkańcom Bukowia, strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych Bukowiu i Wilkowie, policjantom z Komendy Powiatowej w Namysłowie, pani Bronisławie Mela za profesjonalną opiekę medyczną, panu Kazimierzowi Bochenkowi za stały nadzór i obsługę techniczną tegorocznych dożynek, Pani Krystynie Sochalskiej- Dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Idzikowicach, Pani Bożenie Puszczewicz - Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Dębniku, Panu Romanowi Półrolniczakowi Dyrektorowi Publicznego Gimnazjum w Wilkowie. Panu Waldemarowi Kuligowskiemu Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu oraz nauczycielom: Małgorzacie Jagieła, Annie Głowackiej, Iwonie Cholaś, Aureli Nowakowskiej, Małgorzacie Lewandowskiej, Marii Półrolniczak, Agnieszce Harbuziak-Wilczyńskiej, Halinie Skupińskiej, Katarzynie Wypart, Piotrowi Majewskiemu - za przygotowanie bogatego programu artystycznego, paniom Annie Zdyb, Krystynie Wzorek, Urszuli Kamińkiej, Halinie Wolnej, Marii Kłodziejczyk za przygotowanie smacznych posiłków, paniom Annie Kownackiej  i  Józefie Koniecznej za przygotowanie przepysznej grochówki, pracownikom Urzędu Gminy Wilków za nieoceniony wkład w przygotowanie tego święta oraz sponsorom tegorocznych dożynek. 

LISTA SPONSORÓW  DOŻYNEK 2013

1. GDF SUEZ ZIELONA ENERGIA POLSKA S.A.  W ZAWADZIE

2. BANK SPÓŁDZIELCZY W NAMYSŁOWIE

3. MAREK STARUSZKIEWICZ  FIRMA CZEMAR-SERWIS W WILKOWIE

4. KOŁO ŁOWIECKIE  ŁOŚ W NAMYSŁOWIE

5. PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO-PROMOCYJNE AGRO-EFEKT  SP.Z O.O. SŁUPIA

6. JÓZEF WÓJCIK PIEKARNIA WILKÓW

7. STOMIL SANOK-DYSTRYBUCJA  SPÓŁKA ZOO W BOGUCINIE.

8. PAGRO SPÓŁKA ZOO GOSPODARSTWO ROLNO NASIENNE PĄGÓW

9. ENERGY INVESTORS GROUP SPÓŁKA AKCYJNA W  BRZEGU 

10. ZAKŁADU WODOCIĄGÓW I USŁUG KOMUNALNYCH  "EKOWOD" SPÓŁKA Z O.O. W NAMYSŁOWIE

11. PRZEDSIĘBIORSTWO ROLNO-USŁUGOWO-HANDLOWE BUKOROL
SP. Z O.O.W BUKOWIU 

12. PROKON  NEW ENERGY POLAND SP.Z O.O. W GDAŃSKU

13. GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE - PAŃSTWA ZDZISŁAWY I ZYGMUNTA ZUBEK
 DĘBNIKA

14. FIRMA DZIEDZIC  W NAMYSŁOWIE – MEBLE  WŁADYSŁAW DZIEDZIC

15. PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWO-USŁUGOWE AGROPLON W GŁUSZYNIE –MAŁGORZATA I RYSZARD WOŁCZAŃSCY

16. WYTWÓRNIA PASZ W WILKOWIE – JADWIGA CEGLIK  I WŁADYSŁAW ZYCHOWICZ

17.GRZEGORZ BUJAK – AGRO DRADE KIELCE

18. ROBERT PAWŁOWSKI PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-USŁUGOWO-HANDLOWE „DOMEL” W DOMARADZU

19. ZBIGNIEW BŁASZCZYK – WILKÓW

20. KRZYSZTOF MOZGOWIEC- BUKOWIE

21. OSADKOWSKI S.A.

Starostowie Dożynek 2013 w Bukowiu

 

 

Starościna Pani Renata Kowalczyk mieszkanka Bukowia prowadzi wraz z mężem Wiesławem gospodarstwo rolne wyposażone w specjalistyczny sprzęt rolniczy. Gospodarstwo  korzysta z funduszy unijnych w szerokim zakresie. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej, główne uprawy to pszenica, rzepak i kukurydza. Osiągnięte w tym roku plony były zadawalające.

Starosta Pan  Dariusz Klusko mieszkaniec Pągowa prowadzi wraz z żoną Elżbietą przejęli gospodarstwo rolne po swoich rodzicach. Na dzień dzisiejszy sprawili, że obszar gospodarstwa powiększył się wielokrotnie. Od tego czasu gospodarstwo to uległo ono znacznym przekształceniom zarówno w kierunkach produkcji, jak i organizacyjnych. Jest zmodernizowane oraz wyposażone w specjalistyczny sprzęt rolniczy dzięki funduszom unijnym. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej, główne uprawy to pszenica, rzepak, kukurydza i warzywa. Osiągnięte w tym roku plony były  godne uwagi.

                               Mariusz Jabłoński

 

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności