Informacje dla uchodźców z Ukrainy dostępne są w menu POMOC UKRAINIE   |   Information for refugees from Ukraine is available in the HELP UKRAINE menu

GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 28-09-2022
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Na przestrzeni ponad 1000 – letniej historii Polski, nasza Ojczyzna przechodziła dni chwały i klęski.

Był czas, gdy była największym europejskim państwem. Hołdy składali naszym królom Prusy, car Rosji, uratowała chrześcijaństwo przed nawałą turecką w bitwie wiedeńskiej. Jednakże wolność i niepodległość nie jest dana na zawsze. To z winy naszych rządzących doszło do wykreślenia Polski z mapy Europy. Terytorium Polski podzielono między Prusy, Rosję i Austrię. Nie pomogły zrywy niepodległościowe. Polska mogła odzyskać niepodległość tylko wówczas, gdy poniosą klęskę nasi zaborcy. Pod koniec I wojny światowej rozpadły się Austro-Węgry, legł w gruzach rosyjski carat, skapitulowały Niemcy.

11 listopada 1918 r. następuje zawieszenie broni i kończy się I wojna światowa. Ten dzień – 11 listopada  1918r. to dzień odrodzenia Polski i wielu państw europejskich. Mężem opatrznościowym, który miał opinię przywódcy obozu niepodległościowego, głównego twórcy polskich sił zbrojnych, mającego poparcie legionistów i młodzieży, okazał się Józef Piłsudski. On to 11 listopada 1918 r. przejął dowództwo nad polskimi siłami zbrojnymi a wkrótce objął urząd Naczelnika Państwa.

Przed narodem polskim stanęło trudne i odpowiedzialne zadanie: scalenie kraju, jego odbudowa i kodyfikacja prawa.

Ten okres 1918-1939 to II Rzeczpospolita, która legła w gruzach w wyniku napaści dwóch totalitaryzmów we wrześniu 1939r.

Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości ustawą z 23 kwietnia 1937r. a przywrócono ustawą  z 15 lutego 1989r. jako Narodowe Święto Niepodległości i obchodzić je będziemy po raz 25. w odrodzonej Polsce.

 

Zbigniew Maliński


11 listopad plakat.jpeg

Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności