GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 27-10-2021
Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona

DOKARMIAĆ PTAKI W ZIMIE ?

Aura się zmienia a na dworze coraz zimniej. Szadź zaczyna pokrywać pola i lasy.   Na gałązkach przesiadują zmarznięte ptaki. Wtedy często zadajemy sobie pytanie, czy dokarmiać ptaki w zimie?

IMG_0491.jpeg

Oczywiście, że TAK !!!

Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu z nich. Osłabione brakiem dostępu do pożywienia, które przykryła warstwa śniegu, jak również niska temperatura panującą o tej porze roku sprawiają, że giną.

Dokarmianie to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Podrzucanie jedzenia ptakom podczas zimy nie stwarza ryzyka, że przyzwyczajają się one do pomocy przez cały rok. Przyjaciele ptaków wskazują jedną kluczową regułę – jeśli ktoś nie może w pełni się do niej dostosować, to znaczy że nie powinien decydować się na podrzucanie karmy. ,,W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania”    - Informuje Korneliusz Smolik z firmy BirdSystem.

Jeżeli podjęliśmy się dokarmiania ptaków, to musimy robić to systematycznie. Nagłe przerwanie spowoduje, że ptaki będą zdezorientowane i nie zdążą znaleźć innego źródła pokarmu w otaczającym ich środowisku. Szczególnie dbajmy o małe ptaszki takie jak: sikorki, wróble, dzwońce, kowaliki, które szybko tracą ciepło.

Ale jak najlepiej dokarmiać ptaki?

Ptaki najlepiej dokarmiaćz w karmnikach wykonanych wyłącznie z naturalnych materiałów.

Wykonany karmnik ustawiamy w zacisznym miejscu, aby nie płoszyć odwiedzające go ptaki.

Do karmnika najlepiej wysypywać ziarna zbóż, płatki owsiane, kasze, nasiona lub gotowe mieszanki i kule tłuszczu z nasionami przygotowane specjalnie dla ptaków. Pokarm trzeba sypać oszczędnie, ale systematycznie, aby szybko zniknął. -  informuje Piotr Ubych z Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Sekcja Wilków.

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności