GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: sobota, 15-06-2024
Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

OBCHODY 95 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W WILKOWIE - 11 listopada 2013r.

OBCHODY 95 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W WILKOWIE

 

"I łzą serdeczną zabłyśnie wam oko,
Gdy wam powiadać będą dzieje nasze..."

 

W poniedziałek 11 listopada mieszkańcy Wilkowa razem z władzami gminy uczcili 95. rocznicę odzyskania przez nasze państwo niepodległości.  Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości tradycyjnie 11 Listopada w wilkowskim Kościele Parafialnym  p.w. św. Mikołaja  o godz. 12:00 rozpoczęła się msza święta celebrowana przez ks. proboszcza Dariusza Ambrogowicza

Krótką prezentacją historii Polski i kujawiakiem rozpoczęły się 11 listopada 2013 roku obchody 95 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Program przygotowany był i przedstawiony społeczności Gminy Wilków przez młodzież  z  Gimnazjum  w Wilkowie pod opieką nauczycieli- Małgorzaty Jagieły i Piotra Majewskiego.

Przeszło tysiącletnia historia państwa polskiego obfitowała w wiele wydarzeń natury politycznej, społecznej i gospodarczej. Były okresy wzlotów i upadków, lecz najbardziej tragiczny okazał się koniec osiemnastego wieku. Trzej potężni sąsiedzi Polski - Rosja, Prusy i Austria, korzystając z osłabienia naszego kraju podzielili ziemie pomiędzy siebie i wprowadzili własne rządy. Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie załamały jednak narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odrodzenia wolnej Ojczyzny.
Młodzież recytując poezję patriotyczną, inscenizując scenki historyczne oraz tańcząc, chciała oddać hołd tym, którzy  walczyli oraz tym ,co zginęli za wolną i niepodległą Polskę.

Cały kościół rozbrzmiewał też wspólnym śpiewem . Zgromadzeni ,w uroczystym nastroju  przy akompaniamencie akordeonu odśpiewali pieśni patriotyczne. Wilkowska młodzież gimnazjalna rzetelnie przygotowała się do akademii. Uczniowie   nauczyli się także słów pieśni min. „ Roty“, „ Legionów“, „Warszawianki“, „ Wojenko, wojenko…“, „O mój rozmarynie” .Była to jakże wzruszająca ,  atrakcyjna i aktywna lekcja historii. Wspólny śpiew zbliża niewątpliwie do siebie pokolenia, sprawia, że czujemy się wspólnotą  narodowa, Polakami.

Bóg tak urządził świat, że każdy z nas rodzi się w jakiejś Ojczyźnie, wśród ludzi, którzy mówią tym samym językiem, mają podobną tradycję, troszczą się o tę Ojczyznę i w razie potrzeby bronią jej.
Żyjemy dziś w wolnej Ojczyźnie, która pełną piersią oddycha wolnością po latach zakłamania, fałszu, złych rządów w okresie powojennym, kiedy ówczesna władza tłumiła wszelkie dążenia wolnościowe Polaków. Te trudne lata minęły jak zły sen. Trzeba nam więc kochać swój kraj.

Młodzież z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie pięknie zaprezentowała się podczas uroczystości, dała wyraz niesamowitej dojrzałości patriotycznej i kreatywnych zdolności aktorsko- wokalnych. Możemy być dumni z naszego młodego pokolenia.

Następnie, w przemówieniu ,Wójt podziękował w sposób szczególny ks. proboszczowi Dariuszowi Ambrozowiczowi za celebrowanie uroczystej mszy świętej, młodzieży gimnazjalnej oraz ich rodzicom i opiekunom, nauczycielom, pocztom sztandarowym, zespołowi „Wilkowianie”, mieszkańcom Gminy Wilków oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Święta 11 Listopada. Jednocześnie przypomniał, że wolność nie jest darem danym raz na zawsze, że o tą wolność musimy dbać i ją pielęgnować. Dziś po 95 latach chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków. Wójt podkreśli, że napawała go duma oglądając ten wspaniały występ przygotowany przez młodzież z wilkowskiego gimnazjum, bo mając takie następne pokolenia Polaków wszyscy możemy być spokojni o dalszą przyszłość naszej niepodległej Ojczyzny. Jednocześnie zapewnił, że jako Wójt Gminy Wilków czuje odpowiedzialność za  przyszłe, młode pokolenie i będzie czynił starania, by pamięć  i wdzięczność za krew oddaną za naszą wolność i niepodległość naszej Ojczyzny nigdy w naszej świadomości nie umarła. 

DSC_0037.jpegDSC_0038.jpegDSC_0066.jpegDSC_0070.jpeg
DSC_0072.jpeg

Po przemówieniu Wójta Gminy Wilków młodzież w asyście  pocztów sztandarowych i uczestników mszy świętej przemaszerowała pod pomnik upamiętniający osoby pomordowane na Kresach Wschodnich II RP gdzie delegacje przedstawicieli młodzież gimnazjalnej, straży pożarnej, samorządowców oraz pracowników oświaty z terenu Gminy Wilków złożyły kwiaty. Uroczystości pod pomnikiem swoim występem uświetnił zespół „Wilkowianie”, który odśpiewał pieśni patriotyczne.

       Na zakończenie uroczystości raz jeszcze głos zabrał Bogdan Zdyb Wójt Gminy, dziękując mieszkańcom za wzięcie udziału w tej patriotycznej uroczystości.

Małgorzata Jagieła

 

 

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności