Z uwagi na ogłoszony stan epidemii, w trosce o bezpieczeństwo Mieszkańców, Wójt Gminy Wilków prosi o nie korzystanie z obiektów  rekreacyjnych i sportowych tj.: boisk, placów zabaw, kortów, siłowni zewnętrznych.

GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: piątek, 03-07-2020
Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy

ZAPOMNIANE MOGIŁY - 1 listopada 2013 r.

ZAPOMNIANE MOGIŁY

Stało się już coroczną tradycją w Gminie Wilków, że co roku przed 1 listopada młodzież z wilkowskiego gimnazjum porządkuje przedwojenne miejsce pochówku przy ul. Długiej. Organizatorem akcji już od kilku lat jest Dom Kultury w Wilkowie. W tym roku zapomniane mogiły z dużym zapałem i troską porządkowali uczniowie III klasy Publicznego  Gimnazjum w Wilkowie wraz ze swoim nauczycielem  Dariuszem  Niciejewskim. W pracach, już kolejny rok z rzędu, brał udział zaproszony gość, muzealnik z Namysłowskiego Ośrodka Kultury – dr Bartłomiej Stawiarski. Przy tej okazji przeprowadził on z młodzieżą pogadankę na temat znaczenia troski o zmarłych w naszej kulturze. Przypomniał, że pierwsze przejawy pamięci o przodkach i ślady złożonych rytuałów pogrzebowych można zaobserwować już u człowieka neandertalskiego.

Okres towarzyszący dniu Wszystkich Świętych jest czasem pogłębionej refleksji i pamięci o zmarłych przodkach. Uczniowie porządkowali przedwojenne miejsce pochówku, a więc mogiły dawnych mieszkańców Wilkowa, z którymi nie łączą ich więzi rodzinne. Młodzież dowiedziała się przy tej okazji o skomplikowanej historii naszej ziemi. W wielu wypadkach o jej dawnych mieszkańcach przypominają dziś jedynie zapomniane mogiły. Tym bardziej trzeba przypominać o spoczywających w naszej okolicy zmarłych, pamiętając, że także wielu naszych rodaków spoczywa w zapomnianych, często bezimiennych mogiłach poza granicami Polski. Oddając pamięć pochowanym tutaj, składamy hołd wszystkim, którzy odeszli.

 

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2020 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności