GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 29-05-2024
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII - 18 listopada 2013 r.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Nagroda Opolska OZE jest przyznawana przez Kapitułę Nagrody Opolskie OZE po raz drugi.  Nagrodą  tą nagradzane są firmy, samorządy, ludzie z województwa opolskiego, którzy przyczynili się do, polepszania środowiska naturalnego poprzez stosowanie czy propagowanie odnawialnych źródeł energii.

DSC04470.jpeg

W 2013 roku  Gmina Wilków jako jedna z dwóch gmin w Województwa Opolskim została wyróżniona statuetką Opolskie OZE w dziedzinie: Samorząd Przyjazny Energetyce.

18 listopada podczas Opolskiego Kongresu Energetycznego zorganizowanego przez Marszałka Województwa Opolskiego, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Oddział TAURON Dystrybucja S.A., Bogdan Zdyb - Wójt Gminy Wilków otrzymał z rąk Dariusza Sitko - wicedyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie statuetkę „Opolska OZE” w dziedzinie Odnawialnych Źródeł Energii w kategorii „Samorząd Przyjazny Ekoenergetyce”.

Komisja stwierdziła, że w 2013 roku Gmina Wilków zasłużyła na statuetkę za farmę wiatrową, która powstała w Gminie Wilków na  polach spółki PAGRO z Pągowa.

Kapituła Nagrody Opolskie OZE przyznała również Nagrodę Opolskie OZE w  dziedzinie: Odnawialne Źródła Energii w kategorii Biznes i Ekoenergia dla Pagro Sp. z o.o. Gospodarstwo Rolno-Nasienne Pągów. Nagrodę tę odebrał agronom Spółki PAGRO z Pągowa Krzysztof Bochniak z rąk Dariusza Sitko - wicedyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Farma wiatrowa, składa się z 17 nowych turbin wiatrowych zakupionych od duńskiej firmy VESTAS. Każdy z nich wykonany jest ze stali. Każda z turbin wchodzących w skład farmy wiatrowej charakteryzuje się max mocą  3,075 MW i jest osadzona na stalowych wieżach rurowych o wysokości 119 m i wadze około 500 ton każda. Wieże wyposażone są w schody oraz windę 2 osobową, która pokonuje dystans 119 m w ciągu sześciu sekund. Turbiny wiatrowe wyposażone są w trzy łopaty omiatające koło o średnicy 112 m  stąd nazwa V112. Długość każdej z łopat to 56 m. Z każdej turbiny, linią kablową o napięciu 20 kV „prąd” przekazywany jest do Głównego Punktu Odbioru Pągów gdzie napięcie transformowane jest na 110 kV. Farma przyłączona jest do Głównego Punktu Zasilającego Oleśnica 22 km linią kablową gdzie oddawana jest energia elektryczna. Właścicielem elektrowni wiatrowej jest koncern GDF SUEZ będący drugim w Europie i jednym z największych producentów energii elektrycznej na świecie.

 

Mariusz Jabłoński

 

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności