GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: wtorek, 25-06-2024
Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Zespoły biorące udział w festiwalu

 1. GMINA WILKÓW -  WILKOWIANIE
IMG_1035.jpeg Ludowy zespół Wilkowianie powstał w 2005 roku w Wilkowie. Początkowo nosił nazwę Wilkowianki. Od początku swojej działalności zespół Wilkowianki działał przy Domu Kultury w Wilkowie. Obecnie zespół funkcjonuje pod nazwą Wilkowianie. Zespół składa się z 12 osób i w swoim repertuarze posiada głównie pieśni ludowe, patriotyczne i kościelne. Swoją działalnością promuje Gminę Wilków w przeglądach artystycznych, jak również na wszelkiego rodzaju uroczystościach świeckich i kościelnych. Obecnym kierownikiem zespołu jest Zdzisław Konefał. Największymi osiągnięciami zespołu jest wydanie dwóch płyt pod tytułem „Wilkowianie” i „Wilkowianie Kolędy”. Zespół zajął III miejsce w I Pierwszym Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych „ Kosturki 2011”

 1. GMINA OLEŚNICA - WYSZOGRODZIANIE Z WYSZOGRODU

wyszogrodzianie-se.jpeg

Zespół powstał w 1992 roku w Wyszogrodzie pod nazwą „Grubba”. Grupa  prowadzona przez Zofię Micharewicz działała w  zmieniających się składach osobowych do roku 1998 kiedy to zawiesiła działalność. Reaktywacja pod nową nazwą „Wyszogrodzianie” nastąpiła w 2007 roku. Obecnym kierownikiem zespołu jest Leszek Grudzień.Obecny skład zespołu to w większości rodzina i osoby spokrewnione mieszkające w Wyszogrodzie, Nowoszycach i Wszechświętem. Grupa składa się po równo z głosów żeńskich oraz męskich wspomaganych kompaniamentem akordeonu i bębna. Repertuar zespołu stanowi bogaty wybór polskich pieśni biesiadnych, ludowych, okolicznościowych, kresowych oraz kolęd i pastorałek.Grupa najczęściej koncertuje w macierzystej gminie Oleśnica,  biorąc udział w imprezach i przeglądach organizowanych przez patronacki  Dom Kultury takich jak: Dożynki Gminne, Przegląd Zwyczajów i Obrzędów Wiosennych i Wielkanocnych „Kogutek”, Międzygminny Przegląd Grup Kolędniczych „Pastorałka” oraz wiele innych.


 1. GMINA BIERUTÓW - ZESPÓŁ PIEŚNI LUDOWEJ MIASTA I GMINY BIERUTÓW

Bierutowanie.jpeg

Zespół Pieśni Ludowej Miasta i Gminy Bierutów powstał we wrześniu 2007 r. na bazie członków kół gospodyń wiejskich działających na terenie całej gminy. W miarę rozwoju działalności przybywało uczestników również z innych miejscowości, w tym z samego Bierutowa. Ostateczny skład zespołu to grupa 35 kobiet i mężczyzn z Bierutowa, Stroni, Wabienic, Posadowic, Solnik Małych, Wojciechowa, którzy pod kierunkiem prowadzącej Zespół, p. Beaty Nowaczyk uatrakcyjnia swoim śpiewem wiele imprez na terenie gminy, jak i we Wrocławiu i Sycowie. Wraz z pieśniami biesiadnymi Zespół wykonuje kolędy i pastorałki, utwory okolicznościowe, ludowe, patriotyczne, kabaretowe i wiele innych.Przy Zespole powstała mini kapela w składzie: skrzypce – Tadeusz Rosik – Rosiński, akordeon – Roman Raczyński i keyboard – Beata Nowaczyk. Zespół Pieśni Ludowej działa pod egidą Ośrodka Kultury i Sportu w Bierutowie


 1. GMINA DOBROSZYCE - SĄSIADECZKI

Sąsiadeczki.jpeg

Gminny Zespół Ludowy "Sąsiadeczki" działa pod kierunkiem p. Marii Wali od 2004 r. Powstał bardzo spontanicznie. Początkowo, bez zamiaru tworzenia zespołu ludowego panie z Dobrzenia postanowiły spotykać się w świetlicy wiejskiej, aby spędzać swój wolny czas przy wspólnym śpiewaniu. Jednak w krótkim czasie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu p. Marii Wali powstał zespół ludowy, który z powodzeniem występuje na imprezach, festynach, podczas Dożynek organizowanych w gminie Dobroszyce, Długołeka i innych. Bierze również udział w różnego rodzaju przeglądach i konkursach folklorystycznych. Zespół posiada w swoim repertuarze piosenki ludowe, pieśni patriotyczne, żołnierskie i biesiadne. Tworzy ponadto programy słowno-muzyczne związane z tradycją i obrzędami polskimi. "Sąsiadeczki" wielokrotnie reprezentowały gminę Dobroszyce podczas dolnośląskich przeglądów folklorystycznych, takich jak: "Nad wodą śpiewanie" w Mietkowie, "Pod Ślężą śpiewanie" w Sobótce, "Herodiada" w Cieszkowie, "Pastorałka" i "Kogutek" w gminie Oleśnica. W 2008 r. Zespół ludowy "Sąsiadeczki" zajął I miejsce w Przeglądzie Obrzędów Wielkanocnych w Cieszkowie, a także I miejsce w konkursie na najładniejszą palmę Wielkanocną organizowanym podczas festynu w Bykowie. Zajął także III miejsce w IV Przeglądzie Zespołów Ludowych o Puchar Prezydenta Miasta Lublina. Ponadto zespół koncertował w "Telewizyjnym Klubie Seniora" nagrywanym przez TVP Wrocław oraz brał udział w liście przebojów piosenki ludowej organizowanym prze Polskie Radio Wrocław.


 1. GMINA MIĘDZYBÓRZ - ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY MIĘDZYBORZANIE 

międzyborzanie.jpeg

Zespół rozpoczął muzyczną przygodę wiosną 1995 r. i wciąż ją kontynuuje pod skrzydłami Miejsko-Gminny Ośrodku Kultury w Międzyborzu. Współzałożycielem i dotychczasowym jego kierownikiem jest Stanisław Kątnik. Zespół bazuje na dolnośląskich melodiach ludowych ze zbiorów Józefa Majchrzaka, choć w repertuarze znajdują się także melodie z innych regionów oraz piosenka biesiadna.Prezentował się na imprezach środowiskowych, gminnych, powiatowych, wojewódzkich, krajowych (Międzynarodowe Targi Pola w Maszewie, Dożynki Diecezjalne w Gnieźnie) a także w Mikulińczi k/Tarnopola na Ukrainie. W 2010 r. zespół zajął II miejsce w Liście Przebojów Ludowych Radia Wrocław.


 1. GMINA DZIADOWA KŁODA - ZESPÓŁ RADZOWICZANIE

Radzowiczanie 1.jpeg

Zespół „Radzowiczanie” działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dziadowej Kłodzie. Nazwa zespołu pochodzi od  wsi Radzowice. Z inicjatywy kierownictwa GOK w 2001 roku powstaje zespół „Radzowiczanki”. Swe występy zaczyna od festynów w swojej gminie. Powoli wprowadza nowy repertuar. Z czasem, gdy do żeńskiego składu zespołu dołączają panowie, ulega zmianie nazwa z „Radzowiczanki”, na „Radzowiczanie”. W 2006 roku zespół uczestniczył w  liście przebojów ludowych Polskiego Radia Wrocław, której został laureatem, jednocześnie wygrywając nagrodę główną, jaką było nagranie płyty. Rok 2007 zaowocował nagraniem płyty z kolędami, a rok później nagrano trzecią płytę z projektu Lokalnej Grupy Działania„Dobra Widawa”. W sierpniu 2013 zespół wyróżniono orderem, przyznanym przez Dolnośląską Izbę Rolniczą, za kultywowanie tradycji ludowych na Dolnym Śląsku.  W październiku 2013 r. „Radzowiczanie” nagrali swoją czwartą płytę z utworami biesiadnymi i ludowymi. Płyta została sfinansowana ze środków Powiatu Oleśnickiego. Poza okolicznymi występami zespół koncertował również na terenie województwa dolnośląskiego, oraz na festynach Polsko-Słoweńskich w mieście Chrudim w Czechach. W 2011 r. zespół wystąpił na Ukrainie. Od 2005 r. dyscypliną i nauką śpiewu niezmiennie zajmuje się Kier. muzyczny i akordeonista  P. Andrzej Kokott. Zespół liczy 13 osób w tym 11 kobiet.

 

 1. GMINA DOBROSZYCE - ZESPÓŁ LUDOWY UŚMIECH

Usmiech.jpeg

Zespół „Uśmiech” to wielopokoleniowy zespół ludowy działający pod kierownictwem pani Heleny Kryczki. Swoją działalność o takiej nazwie, rozpoczął w 1999 r. Od początku swojej działalności zespół łączył trzy pokolenia śpiewające: dzieci, rodziców i dziadków. W swoim bogatym repertuarze posiada nie tylko piosenki ludowe, ale także przyśpiewki, różnego rodzaju obrzędy związane z kulturą ludową, programy słowno- muzyczne, humorystyczne, o tematyce związanej z kulturą polskiej wsi. Zespół ubogaca różnego rodzaju imprezy np. dożynki, festyny , przegląd kolęd i pastorałek. Uczestniczy również w konkursach i przeglądach piosenki ludowej , m.in. w Cieszkowie- „Herodiada”(w 2004 r. zajęli podczas przeglądu I miejsce), w Sobótce- „Pod Ślężą śpiewanie” ( w 2003 r. wygrali konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy) a także w warsztatach i Folkloriadzie organizowanej przez OKSiR w Wiszni Małej. Pod kierownictwem muzycznym Justyny Kochańskiej -Tuły oraz współpracy całego zespołu, przygotowuje repertuar na wszelkiego rodzaju imprezy o różnej tematyce, począwszy od biesiady lwowskiej, śląskiej, cygańskiej, dnia seniora a skończywszy na przyśpiewkach ludowych, z którymi w 2009 r.  w Szczytnej zajął pierwsze miejsce. Brał udział w liście przebojów piosenki ludowej organizowanym prze Polskie Radio Wrocław w 2011 roku, a rok później uczestniczył w „V Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska” odbywającym się w Operze Wrocławskiej. Choć członkowie zespołu nie posiadają wykształcenia muzycznego, swoją pasją pragną dzielić się ze wszystkimi, którzy chcą słuchać i oglądać występy zespołu. Zespół znany i lubiany i jak sama nazwa wskazuje, wywołujący UŚMIECH na twarzy słuchających. 

 

 1. GMINA SYCÓW - ZESPÓŁ POD-PRETEKSTEM

syców.jpeg

Zespół Pod- Pretekstem powstał w 2008 roku z inicjatywy Michała Matyszczaka. Dziś w całkiem odmienionym składzie i z nową energią rozpoczął pracę nad dolnośląskim programem ludowym w oryginalnej gwarze na podstawie zbioru pieśni opracowanych i zgromadzonych przez Józefa Majchrzaka. Projekt ten wspierany jest przez Centrum Kultury w Sycowie i już wkrótce ukaże się na płycie „Stare na nowo, czyli Pod- Pretekstem na ludowo”. Utwory te będzie można usłyszeć w nowej aranżacji, stworzonej przez młodych muzyków według ich własnych przemyśleń i pomysłów.

Członków zespołu połączyła chęć wspólnej pracy i zabawy, a także zachwyt folklorem i zapalczywa chęć kultywowania polskich tradycji, a przede wszystkim pasja do muzyki.

Zespół tworzą: Jowita Miter (wokal), Angelika Broniszewska (skrzypce), Marta Matyszczak (bas), Michał Matyszczak (akordeon), Rafał Broniszewski (perkusja).

Zespół posiada w swoim programie m.in. takie utwory jak:

 • Gra muzyka u Kurzawy

 • Porębiok

 • Wrocławskie zygary

 • A w Kluczborku nowy króm

 • W sodku w sodecku

 • Kozira bych tańcowała

 • Zachódź słońce zachódź

 • Od Wrocławia dysc idzie

 

 
Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności