GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: wtorek, 18-01-2022
Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

PROFILAKTYKA ONKOLOGICZNA W GMINIE WILKÓW

   PROFILAKTYKA ONKOLOGICZNA W GMINIE WILKÓW

„Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”

 

 

Raka szyjki macicy wywołują rakotwórcze wirusy typu HPV (16 i 18).

Ustalenie to stało się największym odkryciem medycyny ostatnich lat, które umożliwiło wynalezienie szczepionek, dających kobietom szansę na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Wirusy HPV 16 i 18 są odpowiedzialne za 70 procent przypadków raka szyjki macicy. To oznacza, że u zaszczepionej kobiety, która wcześniej nie była zakażona HPV, aż o 70 % zmniejszy się ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Szczepionki przeciw HPV podaje się w trzech dawkach w cyklu półrocznym. Jest to zastrzyk domięśniowy w ramię. Szczepionka nie zawiera materiału genetycznego wirusa, tylko jego pustą „otoczkę” w celu uruchomienia w organizmie układu odpornościowego do produkcji ochronnych przeciwciał i powstania tak zwanej pamięci immunologicznej. Szczepionką przeciw dwóm typom wirusa HPV (16 i 18) zaleca się szczepienie dziewcząt i kobiet od 10 do 25 roku życia. Natomiast przeciw czterem typom wirusa (HPV 6, 11, 16 i 18) wskazane jest szczepienie dzieci od 9 do 15 roku życia i kobiet od 16 do 26 roku życia. Najlepsze efekty profilaktyczne przynosi szczepienie dziewcząt zanim ich organizm zetknie się z wirusem HPV.

Mając na uwadze dobro mieszkańców Wójt Gminy Wilków Pan Bogdan Zdyb nawiązał kontakt z  Opolską Fundacją Antynowotworową w sprawie objęcia profilaktyką onkologiczną dziewcząt z klas gimnazjalnych i zaszczepienia ich potrójną szczepionką HPV. Dzięki dobrym negocjacją Pana Wójta szczepionki te będą dla uczennic bezpłatne. Zostało zawarte Porozumienie z OFA, które obejmuje, oprócz szczepień dziewcząt szczepionką HPV, również kompleksową opiekę z zakresu profilaktyki onkologicznej dla wszystkich mieszkańców Gminy. Program zakłada propagowanie i organizowanie badań cytologicznych, mammograficznych oraz odpłatnych i nieodpłatnych badań usg i PSA. Gmina współpracuje z Przychodnią Zdrowia MDYK – Grupowa Praktyka Lekarska w Wilkowie przy ul. Kościelnej 6z doktorem Witoldem Śmigielskim.

Kobiety z terenu Gminy Wilków mogą skorzystać ze szczepionki HPV w cenie 360 zł – zapisy u Pani Katarzyny Knaś lub u Pani Ireny Gibulskiej w Publicznym Gimnazjum w Wilkowie, pod nr tel. 774195192 lub 774195438 - do 13 kwietnia 2012r.

 

 Krystyna Bochniak    

Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności