GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: poniedziałek, 24-01-2022
Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

25 LAT DEMOKRACJI W POLSCE

25 lat demokracji w Polsce

    4 czerwca 1989 r.  odbyły się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. Doszło do nich na mocy porozumienia przy okrągłym stole. Wybory do Sejmu nie były w pełni demokratyczne, ponieważ PZPR zagwarantowała sobie odpowiednią liczbę mandatów. Był to tzw. „Sejm kontraktowy”. Natomiast wybory do Senatu w pełni demokratyczne przyniosły 99 mandatów reprezentantom „Solidarności” – Obywatelskiemu Komitetowi Wyborczemu – na czele    z Lechem Wałęsą.

      Data ta jest dniem, od którego rozpoczyna się nowa, odrodzona, demokratyczna Polska. To w Polsce rozpoczęła się i rozlała na inne państwa bezkrwawa rewolucja. O tym musimy pamiętać, gdyż w Europie są tacy, którzy to negują wskazując na inne wydarzenia, jak upadek muru berlińskiego czy aksamitna rewolucja w Czechosłowacji.

Pamiętamy jak zakończyło się to w Rumunii.

      Rozpoczęliśmy nową drogę.

Była to jednak długa droga, ciernista, siermiężna i krwawa. Naród Polski, co czas jakiś po 1945 r., kiedy siłą narzucono mu obcy ustrój zrywał się do walki. Pamiętny czerwiec 1956 r. w Poznaniu, strajki studenckie1968 r., strajki w 1976 r. w Radomiu.

Niezadowolenie społeczne rosło.

Wtedy pojawiło się światełko w tunelu. Był nim wybór Polaka Karola Wojtyły na Papieża w dniu 16 października 1978 r.

Wydarzeniem szczególnym była pierwsza papieska pielgrzymka do Ojczyzny i słynna homilia Ojca Świętego Jana Pawła II oraz wypowiedziane słowa: „Niech zstąpi Duch Twój  i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. „Nie lękajcie się”.

       I powiał wiatr odnowy.

       Robotnicy domagali się poprzez demonstracje, strajki, okupacje budynków, utworzenia niezależnych od władzy związków zawodowych. Strajkowano w całym kraju: w zakładach przemysłowych, rolnych, szkołach, wyższych uczelniach.

      Jednak szczególną rolę odegrała Stocznia Gdańska.

      W sierpniu 1980 r. narodziła się „Solidarność”, która dała początek wielkim przemianom. Był to pierwszy niezależny od władzy związek zawodowy.

      Niecały rok później 12 maja 1981r. w Warszawie został ostatecznie zarejestrowany NSZZ RI „Solidarność”. Dzięki temu rolnicy stali się liczącą grupą społeczną i mogli skutecznie walczyć o swoje prawa. W odróżnieniu od innych państw europejskich, w których tradycje rolniczych związków zawodowych sięgają blisko stu lat, w Polsce do 12 maja 1981r. nie było ani jednego rolniczego związku zawodowego.

      Geneza NSZZ RI „S” sięga lat 70. XX wieku. Wyrastała ona w atmosferze ogólnego niezadowolenia na wsi wynikającego ze złego stanu gospodarki – brakowało wszystkiego od cukierków dla dzieci po węgiel (na którym leży Polska) i innych podstawowych produktów, które nabywano w reglamentacji na kartki!

Rolnicy naszej gminy nie zasypiali gruszek w popiele i wkrótce powstał tu Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Jego założycielami byli: śp. Włodzimierz Styczyński i śp. Jan Goraj oraz p. Marek Śliwka p. Ryszard Stasiełowicz, i p. Władysław Zychowicz.

      Dużą rolę w pracach tej organizacji odgrywał Kościół. U nas znaczącą rolę odegrał ks. Ryszard Mroziuk – Proboszcz Parafii w Bukowiu i śp. Ks. Mieczysław Adamski – Proboszcz Parafii w Wilkowie.

To Kościół był ostoją polskich tradycji wolnościowych, patriotycznych i narodowych. To tu w kościołach śpiewano „… Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”.                                                                    

      Wydawało się, iż wszystko potoczy się zgodnie z planem i nikomu włos z głowy nie spadnie. I właśnie 13 grudnia 1981r. został ogłoszony stan wojenny. Nastąpiło zahamowanie reform, internowania, aresztowania.

       Zwycięstwo Solidarności w wyborach 4 czerwca 1989 r. oznaczało możliwość reaktywowania samorządu terytorialnego. Pierwsze ustawy dotyczące funkcjonowania administracji lokalnej wyszły z Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

       W 1990 r. odbyły się pierwsze w demokratycznej Polsce wybory do jednostek samorządu terytorialnego.

Wybory te wygrała u nas NSZZ RI „Solidarność” i pierwszym Przewodniczącym Rady Gminy został p. Ryszard Stasiełowicz. Zaś Wójtem Gminy został długoletni Naczelnik Gminy p. Andrzej Spór.

W ciągu minionych 25 lat działania nowego samorządu zarówno radni, jak i wójtowie starali się dobrze wykonywać swoje obowiązki. Jednakże zasadne staje się pytanie, czy rzeczywiście możemy być ze swoich działań zadowoleni? Odpowiedź na nie na pewno nie będzie jednoznaczna.

     Przemiany te doprowadziły naszą Ojczyznę do wspólnej europejskiej cywilizacji. Weszliśmy do NATO i Unii Europejskiej.

Żyjemy we wspólnym europejskim domu.

Przyszłość nasza i naszych dzieci w dużym stopniu zależy od nas samych. W bilansie minionego 25.lecia jedyne, co wszystkim zostało jednakowo przydzielone – to 25 lat w życiorysie.

mgr Zbigniew Maliński

Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności