Informacje dla uchodźców z Ukrainy dostępne są w menu POMOC UKRAINIE   |   Information for refugees from Ukraine is available in the HELP UKRAINE menu

GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: poniedziałek, 27-06-2022
Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Zwiedzili olbrzyma

W ramach Letniego Wypoczynku Dzieci - Wilków 2014 - Urząd Gminy w Wilkowie zaplanował organizację czterech wycieczek autokarowych dla dzieci i młodzieży z placówek oświatowych z terenu Gminy Wilków. Już 2 lipca odbyła się pierwsza z wycieczek. Wycieczka dla uczniów Publicznego Gimnazjum w Wilkowie została zorganizowana do kompleksu „Riese” – Osówka oraz do Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

Kompleks „Kriese” (Olbrzym) – Osówka znajduje się w pobliżu miasta Głuszyca w powiecie wałbrzyskim. Jest to najciekawszy i najdłuższy udostępniony zwiedzającym kompleks wybudowany w Górach Sowich. Podziemna trasa turystyczna to system betonowych korytarzy, umocnień i hal, które budowano na ogromną skalę od połowy 1943 r., przy wykorzystaniu robotników oraz więźniów z obozu Gross-Rosen (Rogoźnica). Cel prac utrzymywany był w  ogromnej tajemnicy. Z uwagi na brak dokumentów, do dziś istnieje spór co do przeznaczenia tej budowli. Zdaniem jednych miały to być fabryki zbrojeniowe do produkcji tajnej broni rakietowej,  jednak w pamiętnikach Alberta Speera znaleziono fragmenty świadczące o tym, że był to zamiar stworzenia  w Górach Sowich  Kompleksu "RIESE"  ( Olbrzym) - głównej, najmocniej strzeżonej i największej kwatery Hitlera na Dolnym Śląsku. Część naziemna Osówki stanowi zewnętrzną infrastrukturę podziemnego obiektu. Stopień zaawansowania robót stawia te budowle na pierwszym miejscu pod względem najbardziej wykończonych naziemnych obiektów przedsięwzięcia "Riese". Największą uwagę przyciągają dwa obiekty umownie nazwane "Kasyno" i "Siłownia". Przy ich budowie zastosowano monolityczny strop żelbetonowy, przewody kominowe, rury instalacyjne, ocieplenie i płyty wiórowo-cementowe, a także włazy ze stalowymi klamrami.

Kompleks Osówka jest jednym z większych systemów podziemnych w okolicach Walimia i Głuszycy. Po zwiedzeniu kompleksu Osówka wycieczka udała się do Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim gdzie na stromym cyplu góry Chojna (450 m npm) nad Jeziorem Bystrzyckim wznoszą się ruiny zamku Grodno, niegdyś jednej z  najsilniejszych warowni na Śląsku. Zbudowany z kamienia, jest idealnie dopasowany do kształtu szczytu góry. Składa się z najstarszej części - zamku górnego i powstałego podczas rozbudowy w XVI w. zamku dolnego z budynkami gospodarczymi oraz budynkiem bramnym ozdobionym dekoracją graffitową przedstawiającą stojące na tylnych łapach lwy. Na zamku górnym znajduje się wysoka wieża, budynki mieszkalne i mały dziedziniec ze średniowieczną cysterną na wodę. Wieża jest obecnie udostępniona dla turystów- widoki na piękną dolinę Bystrzycy. Wewnątrz zamku uczestnicy wycieczki zobaczyli piękne portale, jedną urządzoną komnatę i ekspozycje poświęcone dawnej sztuce oblężniczej i krzyżom pokutnym. Na zamku dolnym znajdują się dwa dziedzińce. Można tam było zobaczyć m.in. studnię, kilkusetletnią lipę sądową (odbywały się pod nią sądy nad poddanymi) i armatę. 

Po zwiedzeniu wszystkich zaplanowanych atrakcji i zjedzeniu pysznego obiadu na Zamku Grodno uczestnicy wycieczki cali i zdrowi oraz pełni wrażeń powrócili do Wilkowa gdzie pod Domem Kultury czekali na nich rodzice.

Uczestnicy wycieczki wraz z rodzicami pragną serdecznie podziękować Bogdanowi Zdybowi, Wójtowi Gminy Wilków za zorganizowanie wycieczki do kompleksu „Riese” – Osówka oraz do Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

 

Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności