Informacje dla uchodźców z Ukrainy dostępne są w menu POMOC UKRAINIE   |   Information for refugees from Ukraine is available in the HELP UKRAINE menu

GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: niedziela, 14-08-2022
Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Cudze chwalicie…

W ramach Letniego Wypoczynku Dzieci - Wilków 2014  Bogdan Zdyb Wójt Gminy Wilków w miarę możliwości finansowych gminy zorganizował cztery wycieczki autokarowe dla dzieci i młodzieży z placówek oświatowych z terenu Gminy Wilków. W których wzięło udział około 180 najmłodszych mieszkańców. Wycieczki zorganizowane były do: Kompleksu Osówka i Zamku Grodno, Brzegu i Krasiejowa. Ostatni z zaplanowanych wyjazdów został zorganizowany 6 sierpnia do grodu rycerskiego w Byczynie.

Planując Letni Wypoczynek Dzieci z Gminy Wilków  organizatorzy szukali miejsc gdzie można by było zorganizować atrakcyjną wycieczkę dla naszych pociech. Przeglądając różne strony internetowe natrafiliśmy na reklamę grodu rycerskiego w Byczynie. Oferta była na tyle atrakcyjna, że po dokładniejszym jej sprawdzeniu postanowiliśmy udać się do położnego blisko Wilkowa grodu rycerskiego w Byczynie. I kolejny raz przekonaliśmy się, że w przysłowiu „Cudze chwalicie swego nie znacie”  zawarta jest  mądrość ludowa. Lecz jadące do Byczyny  dzieci wiedziały tylko jedno - pogoda do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu będzie wspaniała a reszta miała być ogromną niespodzianką. Po przybyciu na miejsce zobaczyliśmy zbudowany na wyspie i otoczony naturalną fosą gród. Natomiast po przejściu przez drewnianą bramę byczyńskiego grodu przywitali nas rycerze i w jednej chwili przenieśli nas w odległe czasy. Warownia otoczona jest wysokim na 6 metrów drewnianym ostrokołem. Można w niej było poczuć prawdziwą atmosferę minionych wieków. W  jej środku znajdowały się: trybuna, wieże strażnicze, staropolska karczma, „gościniec śpiącego rycerza”, zbrojownia, kuźnia, przymierzalnia średniowiecznych strojów, czerpalnia papieru, wystawa narzędzi tortur. Animatorzy w strojach rycerskich przenieśli nas  do zamierzchłych czasów. Zorganizowali nam warsztaty z nauki pisania gotyckich liter gęsim piórem, lekcji fechtunku bronią białą, zorganizowali zajęcia na  torze łuczniczym oraz miejscu kaźni z dybami i pręgierzem. Wielu chętnych nauczyło się rzucać toporem, włócznią, nożem, strzelać z łuku oraz jazdy na drewnianym koniu.

Pobyt w grodzie rycerskim był niezapomnianą lekcją historii jak i wielką przygodą, która przyniosła uczestnikom wiele satysfakcji i radości.

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności