GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 29-05-2024
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Dożynki Gminne Wilków 2014

Tegoroczne święto plonów w Gminie Wilków odbyło się 7 września br. w  na terenie boiska sportowego w Wilkowie. Zgodnie z tradycją Dożynki Gminne zainaugurowała dziękczynna msza święta w Kościele p.w. Św. Mikołaja w Wilkowie, której przewodniczył ks. Jan Jabłecki. Podczas mszy św. rolnicy i samorządowcy dziękowali za tegoroczny urodzaj i zebrane plony. 

Oficjalną część  uroczystości obchodów Dożynek Gminnych rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego, na którego czele stanęli starostowie Dożynek Gminnych: Urszula Sulima z Wojciechowa oraz Bogdan Środoń z Wilkowa. Oboje starostowie są współwłaścicielami gospodarstw rolnych. W pochodzie wzięli udział zaproszeni goście oraz delegacja z wieńcem dożynkowym z sołectwa Wilków. Zebrani udali się na boisko sportowe w Wilkowie, gdzie uczestników uroczystości przywitał Zespół „Wilkowianie” z Wilkowa tradycyjnymi pieśniami dożynkowymi, a podczas odśpiewywania pieśni „Plon niesiemy plon...” zgodnie ze staropolskim obyczajem starostowie dożynek przekazali Bogdanowi Zdybowi - Wójtowi Gminy bochen dożynkowego chleba upieczonego z tegorocznych ziaren zbóż, którym to wójt podzielił się z zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami Gminy Wilków. W tradycyjnym dożynkowym wystąpieniu Bogdan Zdyb - Wójt Gminy Wilków dziękując rolnikom za przekazany bochen chleba obiecał, że uczyni wszystko, by dzielić go sprawiedliwie i solidarnie, aby nikomu w gminie go nie zabrakło. Podziękował rolnikom za trud włożony w rozwój lokalnej społeczności oraz za ich codzienną pracę.

Jak co roku, najważniejszym elementem, ale i symbolem uroczystości Święta Plonów były wieńce dożynkowe. Uczestnicy dożynek mieli więc okazję podziwiać  piękne kompozycje kłosów, ziaren, zbóż, owoców, kwiatów i warzyw. A komisja konkursowa powołana zarządzeniem Wójta Gminy Wilków do oceny „Najpiękniejszego wieńca lub arcydzieła dożynkowego”  w składzie: Irena Szajda – przewodnicząca komisji oraz Bożena Puszczewicz, Roman Półrolniczak, Krystyna Sochalska, Mariusz Jabłoński – członkowie komisji, miano najpiękniejszego wieńca przyznała pracy wykonanej przez Sołectwo Bukowie, II miejsce przyznano sołectwu Wilków, a III – sołectwu Pągów.

Po zakończeniu oficjalnej części święta plonów przyszedł czas na zabawę. W części artystycznej wystąpiły dzieci ze szkół wilkowskich, zespoły: „Wilkowianie”, „Namysłowiacy”, chór „ECHO” z Goli – Wężowic, DeNNy&Anonim, „The New Shadows”, a także zaprezentowano pokaz tańca break denc. Gwiazdami wieczoru były zespoły muzyczne: „Long & Junior” oraz „Jorrgus” przy muzyce, których licznie zgromadzeni goście dożynkowi i mieszkańcy Gminy Wilków wyśmienicie się bawili. Punktem kulminacyjnym był pokaz sztucznych ogni oglądany przez wszystkich z zapartym tchem. Zakończeniem tegorocznych dożynek była zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Pryzmat”. 

Organizatorzy układając scenariusz dożynek  nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach święta plonów. Specjalnie dla nich  przygotowane były konkursy z nagrodami, jak również park rozrywki, przejazd bryczką, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji. Dużym powodzeniem cieszyły się przygotowane stoiska wystawowe, jak również „wiejski stół” gdzie każdy mógł skosztować darmowej grochówki, pysznego chleba ze smalcem oraz wspaniałych wędlin domowej roboty, a także skosztować pieczonych w Piekarni Wilków udźców.
 

Starostowie Dożynek 2014 w Wilkowie

Starosta Pan  Bogdan Środoń   przed wieloma laty wraz z żoną Ewą przejęli gospodarstwa rolne po swoich rodzicach, nie zaprzepaścili dorobku swoich przodków i na dzień dzisiejszy sprawili, że obszar ten powiększył się wielokrotnie, stanowi 40 ha. Ponieważ  wspólnie z żoną wywodzą się z rodzin gospodarskich więc od najmłodszych lat związani byli z pracą na roli oraz przy obrządku inwentarza. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej  główne uprawy to zboża i buraki cukrowe. Osiągnięte w tym roku plony były  godne uwagi. Pan Bogdan budzi duże zaufanie wśród mieszkańców, którzy powierzyli mu w obecnej kadencji pełnienie funkcji radnego. W pracach związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego mogą liczyć na wsparcie dzieci, a są to córki Katarzyna i Alicja oraz syn Tomasz.

Starościna Pani Urszula Sulima mieszkanka Wojciechowa prowadzi wraz z mężem Dariuszem gospodarstwo rolne rodzinne specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Przygoda jej z rolnictwem na dobre rozpoczęła się w 1993 roku, gdy wraz z mężem zakupili 2  hektarowe gospodarstwo rolne w Wojciechowie, które powiększyli obecnie do 40 ha. Jak przystało na gospodarstwo rodzinne, prace związane z jego funkcjonowaniem wykonywane  są  przez  wszystkich  domowników.  W gospodarstwie tym prowadzona jest  produkcja roślinna, w tym 5 ha warzyw oraz hodowla bydła (30 szt. opasów) i (60 szt. rocznie) trzody chlewnej.   Główne uprawy to pszenica, rzepak, buraki cukrowe, ćwikłowe oraz pietruszka.  Pani Urszula budzi duże zaufanie wśród mieszkańców, którzy powierzyli jej  już drugą kadencję pełnienie funkcji sołtysa wsi. W pracach związanych z prowadzeniem  gospodarstwa rolnego mogą liczyć na wsparcie dzieci, a są to córki Żaneta i Marta, które obecnie studiują. 

 

 

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności