GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: wtorek, 25-06-2024
Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Przedwojenne mogiły

Tradycją pracowników Domu Kultury w Wilkowie, uczniów Publicznego Gimnazjum w Wilkowie oraz Zbigniewa Reczuch Sołtysa Wilkowa stało się, że  przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, uporządkowali były wilkowski cmentarz, który powstał jeszcze przed II Wojną Światową a obecnie jest jedną z wielu zapomnianych nekropolii.

Kilka dni przed świętem Wszystkich Świętych uczniowie z Wilkowskiego Gimnazjum posprzątali zaniedbane groby znajdujące się na byłym miejscu pochówku przedwojennych mieszkańców Wilkowa.Wilkowscy gimnazjaliści od kilu lat opiekują się byłym Wilkowskim cmentarzem  przy ul. Długiej w Wilkowie gdzie wśród starych lip skrywały się przedwojenne  mogiły dawnych mieszkańców Wilkowa. Tak jak  w latach ubiegłych, tak i tym razem uczniowie klasy IIIa wraz ze swoim nauczycielem Dariuszem Niciejewskim w dniu 24 października przystąpili do porządkowania mogił na byłym miejscu pochówku. Poprzez swoją pracę gimnazjaliści ocalili mogiły od zapomnienia. Razem z gimnazjalistami porządkował mogiły pan dr Bartłomiej Stawiarski muzealnik z Namysłowskiego Ośrodka Kultury, który w trakcie prac opowiedział uczniom przedwojenną historię Wilkowa.

przedwojenne mogiły1.jpeg przedwojenne mogiły2.jpeg
MJablonski.jpeg Jak co roku przez dniem 1 listopada porządkowaliśmy, wraz z młodzieżą gimnazjalną, groby na starym przedwojennym niemieckim cmentarzu przy ul. Długiej w Wilkowie. Warto w związku z tym wyjaśnić skąd tego typu miejsca pochowku znalazły się na terenie naszej gminy? Otóż historia naszej ziemi jest skomplikowana, przez wieki zasiedlały ją rozmaite ludy oraz narodowości, a co za tym idzie różne kultury. Śląsk, w tym okolice Wilkowa, w średniowieczu przynależały do dynastii Piastów, następnie podlegały Królestwu Czech, austriackim Habsburgom, wreszcie Prusom i zjednoczonym Niemcom, aby w 1945 roku powrócić w polskie ręce. Stąd do dziś dnia można odnaleźć ślady zmieniającej się przynależności państwowej obecnej gminy Wilków w postaci niepolskich mogił. Jednym właśnie  z tych niewojennych cmentarzy jest porządkowane miejsce pochówku w Wilkowie.  Między innymi przy okazji takich akcji  młodzież dowiaduje się o skomplikowanej historii naszej ziemi. 
W wielu wypadkach o jej dawnych mieszkańcach przypominają dziś jedynie zapomniane mogiły. Tym bardziej trzeba przypominać o spoczywających w naszej okolicy zmarłych, pamiętając, że także wielu naszych rodaków spoczywa w zapomnianych, często bezimiennych mogiłach poza granicami Polski. Oddając pamięć pochowanym tutaj, składamy hołd wszystkim, którzy odeszli.

 

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności