Informacje dla uchodźców z Ukrainy dostępne są w menu POMOC UKRAINIE   |   Information for refugees from Ukraine is available in the HELP UKRAINE menu

GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: niedziela, 14-08-2022
Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Ferie w gminie Wilków rok szkolny 2014/2015

Ferie zimowe to czas odpoczynku od obowiązków szkolnych, zadań domowych, sprawdzianów.  Trzeba wtedy pomyśleć, co zrobić w czasie wolnym. Niestety nie wszystkie dzieci mają możliwość wyjazdu na zimowiska, czy choćby do rodziny. Spora grupa dzieci spędza ten wolny czas po prostu w domu- nudząc się, czy siedząc przy komputerze.

20150120_123801.jpeg DSC04363.jpeg DSC04312.jpeg DSC01529.jpeg

Jak co roku dzieci z gminy Wilków mogły uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, które odbywały się w bibliotekach, świetlicach, Domu Kultury i remizie strażackiej OSP w Wilkowie. Wszyscy chętni mogli również bezpłatnie popływać trzy razy w tygodniu na basenie w Namysłowie.

W Domu Kultury w Wilkowie w tym roku można było wziąć udział w zajęciach Akademii Artystycznej TALENT- były to zajęcia wokalne i  taneczne oraz zajęcia plastyczne. W ramach Fundamentów Stylu odbyły się zajęcia taneczne break dance. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilkowie aura nastroiła dzieci do tworzenia prac manualnych w różnych technikach plastycznych. Prace wykonywane były z: waty, kredy, plasteliny, kolorowego papieru, pasty do zębów. Uczestnicy podczas zajęć manualnych mogli również nauczyć się trudnej sztuki składania  orgiami, wzięli udział w wieczorze bajek Hansa Christiana Andersena spotkanie zostało zorganizowane pod hasłem „wieczór bajek ze słodkim poczęstunkiem”. Bajkowe opowieści czytane były przez panią bibliotekarkę, natomiast po ich zakończeniu czekał na słuchaczy słodki poczęstunek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też spotkania w remizie OSP w Wilkowie.  Przez cztery dni w tygodniu wszyscy chętni mogli tam pograć w ping- ponga, gry planszowe i sportowe, czy pooglądać sprzęt pożarniczy. Strażacy chętnie odpowiadali na wszystkie pytania i opowiadali o pracy straży pożarnej.

Również w bibliotekach w Idzikowicach i Bukowiu wiele się działo.

O zajęciach w swoich bibliotekach opowiadają bibliotekarki:

„Każdego roku w czasie ferii zimowych Biblioteka Publiczno – Szkolna w Idzikowicach  pamięta o tych wszystkich dzieciach, które z różnych powodów nie mają zorganizowanego wypoczynku i ten zimowy czas wolny od nauki spędzają w domu.

Specjalnie dla nich przygotowano program oferujący różnorodne formy aktywnego i twórczego spędzenia wolnego czasu .

Aby uciec od feryjnej nudy, dzieci bardzo chętnie każdego przedpołudnia przybywały do biblioteki. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Odbywały się zajęcia, w których dzieci mogły wykazać się manualnie, tworząc z plasteliny czy papieru. Techniką origami powstało papierowe zoo.

Oczywiście nie obyło się bez zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem komputera oraz bez głośnego czytania legend: Artura Oppmana, Wandy Chotomskiej, Edyty Wygodnik.

Uczestnicy feryjnych zajęć rozwiązywali mnóstwo krzyżówek, rebusów, łamigłówek literackich i zagadek .

W ostatnim dniu ferii dzieci, które systematycznie przychodziły do biblioteki oraz brały udział w zajęciach,  otrzymały pamiątkowe dyplomy .

Ferie dobiegły końca, pozostały – mam nadzieję – miłe wspomnienia i wiele pozytywnych wrażeń”- mówi Pani Maria Staniec.

DSC01526.jpeg CAM00006.jpeg DSC04762.jpeg

"Biblioteka to nie tylko czytanie książek. W  czasie ferii w Bibliotece Publiczno- Szkolnej w Bukowiu w tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne. Powstawały najróżniejsze prace. Na zajęciach dzieci robiły prezenty dla babci i dziadka. Babcie dostały piękne „misiowe” notesiki, będą mogły zapisywać terminy wizyt swoich wnuków i ich upodobania. Dziadkowie natomiast na pewno ucieszyli się z pingwinów, które na lodowej krze popędziły do nich na nartach. Dziękujemy za pomoc pani Andrzelice Jazłowieckiej. Co prawda do walentynek jeszcze daleko, ale kolejnymi pracami były właśnie serca i serduszka. Zaczęliśmy od serduszek z modeliny, które udało nam się spalić w piekarniku. Trzeba było zacząć pracę od początku. Kolejne modelinowe prace udały się już nadzwyczajnie: serduszka na patyku, serduszka breloczki, pingwiny, ośmiornice- to wszystko wyszło spod zręcznych rąk uczestników zajęć. Okazało się jednak, że ciągle im mało, więc niektórzy postanowili jeszcze coś stworzyć. Były kartki walentynkowe, trójwymiarowe serca z papieru, ale też naszyjniki, korale, kolczyki, co tylko komu przyszło do głowy. Postanowiliśmy również zrobić coś praktycznego. Z rolek po papierze toaletowym powstały wspaniałe przyborniki na kredki, długopisy, ołówki… Okazało się, że fantazja uczestników nie zna granic. 

Na koniec postanowiliśmy zorganizować bal karnawałowy. A skoro bal, to potrzebne nam były maski- znowu w ruch poszły bloki, kredki, farby, nożyczki i wszystko, co tylko wpadło w ręce, a pozwoliło na ozdabianie prac: piórka, brokat, koraliki, itp.  Powstały małpki, misie, kotki liski oraz maski weneckie.

Oprócz zajęć plastycznych uczestnicy korzystali ze stołu do ping- ponga oraz pracowni komputerowej, a w drugim tygodniu ferii, dzięki panu Arkadiuszowi Kacprzakowi, dzieci mogły również poszaleć na sali gimnastycznej.

Ci, którzy nie chcieli się z nami bawić, niech żałują. Było świetnie. Szkoda, że te ferie takie krótkie, bo pomysłów nadal pełne głowy. Ale bez obaw- jeszcze je wykorzystamy.

Zdjęcia z zajęć można zobaczyć na stronie Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu: pspbukowie.pl- relacjonuje Pani Joanna Wojciechowska.

Dzieci w innych miejscowości również miały co robić, a to dzięki działającym w Pszenicznej, Pągowie, Jakubowicach i Wojciechowie świetlicom. Panie opiekujące się świetlicami przygotowały dla dzieci ciekawą ofertę. Było sporo zajęć plastycznych, malowania, lepienia, wycinania. Powstało wiele interesujących i kolorowych prac. Można było również uczestniczyć w grach i zabawach zorganizowanych na świetlicach.

Wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia wypoczynku naszym milusińskim należą się ogromne podziękowania. Serdecznie dziękujemy Urzędowi Gminy w Wilkowie za dostarczone materiały plastyczne oraz pączki na każdych zajęciach. Dzięki tej pomocy na pewno zajęcia mogły być ciekawsze i bardziej urozmaicone - Maria Staniec, Joanna Wojciechowska, Anita Jankowska.

Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności