GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 08-12-2021
Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

Dzień kobiet na świetlicy wiejskiej w Pielgrzymowicach

8Marca.jpeg

Dzień Kobiet istniał już w starożytnym Rzymie, gdzie obchodziły go gospodynie. Rzymianki przyodziane w najlepsze stroje, z aromatycznymi wieńcami na głowach, przychodziły do świątyni bogini Westy – strażniczki ogniska domowego. Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w Stanach Zjednoczonych. Amerykanki zaczęły świętować przed pierwszą wojną światową, w 1909 roku. W Polsce Święto Kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie, pasowało do socjalistycznej propagandy. W zakładach pracy składane były życzenia i wręczane prezenty – rajstopy, mydełko albo kawa oraz tulipan, którego odbiór każda pracownica musiała obowiązkowo pokwitować.

„Być kobietą, być kobietą, o tym marzę będąc dzieckiem...”

Dziś 8 marca świętują najchętniej przedszkolaki, przygotowując dla swoich mam, babć i wychowawczyń laurki. Z sympatią o Dniu Kobiet wypowiadają się młode kobiety i są za przysłowiowym „kwiatkiem dla Ewy”. Nieco starsze panie odnoszą się do tego święta bardziej sceptycznie. Feministki natomiast mają 8 marca okazję przedstawić swoje poglądy, co robią na corocznych, kolorowych i radosnych Manifach.

Na świetlicy wiejskiej w Pielgrzymowicach w przeddzień 8 marca 2015r. zorganizowany został wieczór dla Pań. Najmłodsza uczestniczka tego wyjątkowego wieczoru miała zaledwie 9 lat. Wiadomo także, że wspólnie Panie miały aż 986 lat.

Do świetlicy wiejskiej w imieniu Pani Sołtys wsi Młokicie Marioli Dudek zostały zaproszone wszystkie chętne Panie. Punktualnie o godz. 19.30 wtargnęła na salę grupa dziennikarzy, której przewodniczyła redaktor Kazimiera Kurczok (Natalia Bęben). Grupa przygotowana artystycznie przez Dorotę Szymczyk- Bęben przedstawiła najświeższe wydarzenia z kraju i ze świata. Pogodynka- Jagoda Chmurka (Julia Kośnicka) zapoznała wszystkich zgromadzonych z pogodą, która będzie nam towarzyszyć przez najbliższe dni. Następnie uczestniczki wieczoru zapoznały się z ankietą, w której brali udział mężczyźni. Dziennikarki (Patrycja Dudek, Bogusia Dudek) przedstawiły męski pogląd na rolę kobiety w życiu codziennym. Następnie odegrano krótką scenkę teatralną, którą była rozmowa między kobietą a mężczyzną, między żoną a mężem. Etiudę przygotowały dzieci, które perfekcyjnie naśladowały jedną z codziennych rozmów mamy z tatą. Humorystyczna scenka wywołała olbrzymie salwy śmiechu na sali. Występ dziecięcy spotkał się z aplauzem. Dzieci przygotowywujące się do występu robiły to w tajemnicy przed swoimi mamami. Z pełnym sukcesem! Był też listonosz (Kacper Dudek), który obdarował wszystkie Panie telegramami w kształcie serca. Wiadomości były różnokolorowe, a w nich cenne informacje dla Pań o każdej z nich samych, czyli imiennik. Imię jest bowiem magicznym słowem identyfikującym każdego z nas i pozwalającym odróżnić nas od innych ludzi Można więc powiedzieć, że każde imię jest nierozłącznie związane z życiem osoby, która je nosi, i stanowi jego ważną integralną część, bez której funkcjonowanie w społeczeństwie nie było by możliwe…

Przy wiosennie nakrytych stołach, które oświetlały swojsko świeczniki zrobione własnoręcznie przez dzieci, przy cieple świec wieczór uznano zgodnie za niezwykle udany. Przy smakołykach, przy gorących daniach Panie na przygotowanych wcześniej dla nich przez dzieci karnetach mogły złożyć sobie i innym uczestniczkom serdeczne życzenia. Te ciepłe słowa zawsze są promykiem słońca nadziei na pogodne jutro.

Niespodzianka przygotowana dla Pań była również ze strony przedstawicieli Urzędu Gminy Wilków. Każda mała kobietka i duża kobieta została obdarowana wiosennym kwiatem i łakociem.

Wspólnie przy muzyce zgromadzone na sali Panie mogły pośpiewać znane wszystkim piosenki, porozmawiać o problemach, wymienić się spostrzeżeniami, ale przede wszystkim świętować wspólnie ten wyjątkowy w roku dzień.

Magda Czapińska napisała słowa do piosenki „Być kobietą”. Była to bardzo przebojowa muzyka ze słowami ułożonymi do przedstawienia, którego premierę szykowano na Dzień Kobiet w 1976r. Niestety do spektaklu nie doszło. Dzisiaj już nikt nie pamięta przyczyn. Sama autorka tekstu uznała ten fakt  za nieważny drobiazg w swojej twórczości. To ta właśnie piosenka ustawiła ją w roli twórczyni najbardziej kobiecych tekstów, choć na początku była własnością teatru. I tak ze spektaklu, który nie powstał pozostała piosenka. Alicja Majewska śpiewała w swoim wielkim przeboju z 1977r. o codziennej rzeczywistości ówczesnej  kobiety:

„Ekscentryczną być kobietą - przyjaciółki niech nie milkną,
czas niech płynie w rytmie walca, dzień niech jedną będzie chwilką.
Jakaś rola w głównym filmie, jakiś romans niebanalny...
Być kobietą w dobrym stylu, Boże, daj mi...”

 

Dorota Szymczyk- Bęben

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności