GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: czwartek, 28-10-2021
Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty

Nowy dowód osobisty

Nowy dowód osobisty.jpeg

Nowe dowody osobiste od 1 marca 2015 r.

Na dokumencie nie zamieszcza się adresu zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba wymieniać dowodu. Nie ma także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza.

Nowa fotografia do dowodu

Fotografia, wykorzystywana w dowodzie osobistym jest taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Wniosek o nowy dowód złożymy w dowolnej gminie

Dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie
od meldunku. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym
dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożymy na nowym, bardziej przejrzystym wniosku. Jest możliwość złożenia wniosku poprzez platformę e-puap (wymagany profil zaufany lub podpis elektroniczny), odbiór osobisty w urzędzie.

Możliwość działania przez pełnomocnika

W imieniu osoby nie posiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wniosek składa jeden rodzic lub opiekun prawny.

W przypadku osób niepełnosprawnych, chorych lub nie wychodzących z domu dowód osobisty może odebrać pełnomocnik, po okazaniu tzw. pełnomocnictwa szczególnego.

Dodatkowe dokumenty

Nie ma obowiązku dostarczania wraz z wnioskiem o dowód osobisty, odpisów aktów stanu cywilnego (aktu urodzenia lub małżeństwa).

Dowód osobisty można odebrać w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Na stronie internetowej https://obywatel.gov.pl/dowody-osobiste/sprawdz-czy-twoj-dowod-osobisty-jest-gotowy można uzyskać informację, czy dowód osobisty jest już gotowy do odbioru.

Uwaga: Wszystkie dowody osobiste wydane dotychczas w oparciu o poprzednio obowiązujące przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych, zachowują ważność do czasu upływu terminów w nich zawartych lub do momentu zmiany danych zawartych w dowodzie. Zmiana danych nie dotyczy jednak zmiany adresu zameldowania. Nadal w obrocie prawnym pozostaną dowody osobiste wydane bez oznaczenia terminu ich ważności (tzw. bezterminowe). Nie ma obowiązku wymiany tych dokumentów.

Krystyna Bochniak

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności