GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: wtorek, 28-05-2024
Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

II Festiwal Kultury Ludowej w Wilkowie - Zespoły

 

ZESPÓŁ „BĘC WUJA W CZOŁO”

BecWujawCzoło.jpeg

Namysłowska kapela podwórkowa „BĘC WUJA W CZOŁO”  powstała w latach 70. i istniała z małymi przerwami do 2005 roku. Reaktywowana w obecnym składzie w 2013 roku. W ubiegłym roku na X Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Kresowej w Łosiowie zdobyła wyróżnienie. Kapela w swoim repertuarze oprócz zapożyczonych biesiad ma także kilka własnych kompozycji („700 lat”, „Imieniny u cioci”, „Hej siup hej smyk”, „Hej Panie i Panowie”). 


ZESPÓŁ PIEŚNI LUDOWEJ MIASTA I GMINY BIERUTÓW

Bierutów.jpeg

Zespół Pieśni Ludowej Miasta i Gminy Bierutów powstał we wrześniu 2007 r. na bazie członków kół gospodyń wiejskich działających na terenie całej gminy. W miarę rozwoju działalności przybywało uczestników również z innych miejscowości, w tym z samego Bierutowa. Ostateczny skład zespołu to grupa 30 kobiet i mężczyzn z Bierutowa, Stroni, Wabienic, Posadowic, Solnik Małych, Wojciechowa, którzy pod kierunkiem prowadzącej Zespół, p. Beaty Nowaczyk uatrakcyjnia swoim śpiewem wiele imprez na terenie gminy, jak i we Wrocławiu, Sycowie, Nysie, Dusznikach Zdroju. Wraz z pieśniami biesiadnymi Zespół wykonuje kolędy i pastorałki, utwory okolicznościowe, ludowe, patriotyczne, kabaretowe i wiele innych. Przy Zespole powstała mini kapela w składzie: skrzypce – Tadeusz Rosik – Rosiński, akordeon – Roman Raczyński i keyboard – Beata Nowaczyk.

Zespół Pieśni Ludowej działa pod egidą Ośrodka Kultury i Sportu w Bierutowie


ZESPÓŁ „DĄBROWIANKI”

Dąbrowianki.jpeg

Zespół „Dąbrowianki” powstał w 2012 r. Jest zespołem ludowym, który śpiewa piosenki góralskie, ale nie stroni od wykonywania innych ludowych oraz biesiadnych utworów. Swój repertuar prezentuje na festynach, dożynkach i biesiadach. Próbuje także swoich sił na różnych konkursach. Największy sukces jaki osiągnął dotychczas, to 3 miejsce w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Lewinie Brzeskim.


ZESPÓŁ „ECHO”

Echo.jpeg

Chór „ECHO” Gola – Wężowice powstał w roku 2006. W repertuarze posiada pieśni kościelne, patriotyczne, biesiadne. Zespół czynnie uczestniczy w różnego rodzaju występach: dożynkach gminnych, koncertach kościelnych, uroczystościach państwowych i okolicznościowych, festynach, kiermaszach. Na koncie zespołu zapisało się wiele osiągnięć: 3 miejsce w plebiscycie „Wiosenna edycja Ludowej Listy Przebojów” Radia Wrocław (2008 r.), wyróżnienie w Konkursie Piosenki Kresowej w Łosiowie (2008 r.), wyróżnienie w XIII Wojewódzkim Konkursie Piosenki Patriotycznej „Tobie Polsko” w Olszance (2008 r.), 2 miejsce na VII Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Kresowej w Łosiowie (2011 r.), udział w VIII Konkursie Piosenki Kresowej w Łosiowie (2012 r.), 2 miejsce w konkursie Brzeskie Kolędowanie (2012 r.).


ZESPÓŁ „KULTYWATOR”

Kultywator.jpeg

Zespół „Kultywator” powstał w Brzeziej Łące we wrześniu 2014 r. z inicjatywy sołtysa wsi Elżbiety Świerczyńskiej. Liczy ok. 20 członków, którzy spotykają się, aby uprzyjemnić sobie czas i zintegrować społeczność seniorów. Nazwa zespołu nawiązuje do kultywowania starych tradycji ludowych. Zespół coraz częściej bierze udział w imprezach organizowanych na terenie gminy Długołęka. Niedługo „Kultywator” rozpocznie współpracę z Polskim Związkiem Emerytów Rencistów i Inwalidów w Długołęce.


ZESPÓŁ „LEJWODA”

lejwoda.jpeg

Zespół Ludowy „Lejwoda” działa na terenie gminy Długołęka (pow. wrocławski). Powstał w 1982 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Pasikurowicach. Zespół stale się rozwijał i w 1984 r. liczył 24 osoby. Wtedy też przyjął nazwę „Lejwoda”. Od tego też roku zaczął czynnie brać udział w odbywających się cyklicznie w tamtym czasie Turniejach Gmin „Kolorowe Wsie”, reprezentując swoją okolicę. Zespół przez cały czas funkcjonowania szczególnie angażował się w życie społeczności lokalnej. Obecnie ściśle współpracuje z Urzędem Gminy Długołęka przy organizacji wydarzeń: „Dni Gminy Długołęka", „Dożynki Gminy Długołęka”, „Dzień Seniora”, „Bale Seniora”. Zespół współpracuje również z Zarządem Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział w Długołęce. W ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Długołęce zespół wziął udział w programie „Otwieramy GOK na nowo Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne”. Obecnie zespół „Lejwoda” liczy 17 członków. Wspólnie opracowują oni ludowe piosenki z różnych regionów Polski, a także własne, opiewające uroki wsi.


ZESPÓŁ „LESZCZYNKI”

Leszczynki.jpeg

Zespół Ludowy „Leszczynki” powstał w 1996 roku w Dobroszycach z inicjatywy p. Urszuli Maleszki, która jest kierownikiem i dobrym duchem zespołu. Jako główny cel swojej działalności zespół przyjął popularyzację piękna i bogactwa tradycji, obrzędów i kultury ludowej. Zespół propaguje kulturę i sztukę ludową koncertując nie tylko na terenie gminy Dobroszyce i powiatu Oleśnickiego (dożynki gminne i powiatowe, prezentacje kulturalne, biesiady i festyny), ale także biorąc udział w dolnośląskich konkursach i przeglądach folklorystycznych, których jest wielokrotnym laureatem (Mietków, Sobótka, Dzierżoniów, Oleśnica, Cieszków).

„Leszczynki” uczestniczą w prestiżowych koncertach o charakterze międzynarodowym i ogólnopolskim. W 2009 r. koncertowały podczas „XII Zjazdu Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich” w Warszawie, wielokrotnie brały udział w obchodach Dożynek Prezydenckich w Spale. W kwietniu 2004 r. brały udział w koncercie „Wielkanocna baba” w Warszawie, a w grudniu 2005 r. reprezentowały województwo dolnośląskie podczas spotkania „Stoły wigilijne” w Wilanowie. W sierpniu 2010 r. zespół brał udział w XIV Międzynarodowych Targów Chleba w Jaworze, w listopadzie 2010 r. śpiewał w finałowym koncercie III Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska. Zespół koncertował również na Ukrainie, w Niemczech, na Litwie, we Włoszech (Rzym) oraz w Austrii (Wiedeń).

Największe sukcesy zespołu to IV miejsce dla pani Urszuli Maleszki oraz zespołu podczas „Ogólnopolskiego wyboru gospodyni 2002″ w Racławicach, I miejsce podczas „Darcia pierza” w 2000 r. w Wołowie, II miejsce w konkursie „Piosenka wielkanocna o jajach” organizowanym przez Polskie Radio Wrocław-audycja „Kultura przy gościńcu”, II miejsce i tytuł „Srebrnej Bułki Targowej” podczas XIV Międzynarodowych Targów Chleba w Jaworze w 2010 r. Zespół „Leszczynki” jako pierwszy amatorski zespół ludowy na Dolnym Śląsku wydał swoje piosenki na płycie, z inicjatywy Polskiego Radia Wrocław. Panie z zespołu ludowego „Leszczynki” tworzą również Koło Gospodyń Wiejskich Dobroszyce. Propagując twórczość i obrzędy ludowe organizują m.in. wspaniałe stoły wigilijne i wielkanocne, tworzą wieńce dożynkowe, palmy wielkanocne, które niejednokrotnie nagradzane były podczas przeglądów ludowych. W 2003 r. panie z zespołu zorganizowały w Dobroszycach bardzo uroczyste obchody 140-lecia Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich.


ZESPÓŁ „MIĘDZYBORZANIE”

MIEDZYBORZANIE.jpeg

Zespół Folklorystyczny „Międzyborzanie” to zespół kultywujący tradycje śpiewu i muzyki ludowej. Zespół wielokrotnie występował na scenie. Prezentuje się na imprezach lokalnych, a także o szerszym zasięgu – powiatowych, wojewódzkich oraz międzynarodowych. W sumie zaprezentował się w ponad 40. miastach. W roku 2010 „Międzyborzanie” zdobyli II miejsce w edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław. W czerwcu 2014 r. zespół został wyróżniony za wizerunek sceniczny na I Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie, a w listopadzie tego samego roku otrzymał nagrodę finansową Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu za wieloletnie kultywowanie tradycji ludowych na Dolnym Śląsku. „Międzyborzanie” prezentują się z towarzyszeniem akordeonów i bębna. Kierownikiem zespołu od początku jego istnienia, czyli od roku 1995, jest Stanisław Kątnik.


ZESPÓŁ „NAMYSŁOWIACY”

Namysłowiacy.jpeg

Zespół „Namysłowiacy” działa przy Namysłowskim Ośrodku Kultury już od lat 90. W repertuarze posiada utwory biesiadne, ludowe, cygańskie, a także kresowe. W 2010 roku „Namysłowiacy” zostali wyróżnieni w VII Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Kresowej w Łosiowie, zdobywając II miejsce. W roku 2012 i 2013 zespół zajął II miejsca na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Seniorów pt. „Kosturki” w Opolu.


ZESPÓŁ „NIEZŁA PAKA”

Niezła Paka.jpeg

Tak jak wszystkie wielkie rzeczy są dziełem przypadku, tak też było przy powstaniu zespołu „Niezła Paka”. Temat został podchwycony, w czerwcu 2014 r. rozpoczęły się próby zespołu, a debiut miał miejsce we wrześniu podczas „Święta pieczonego ziemniaka”. „Niezła Paka” to 12-osobowa grupa śpiewaczo-kabaretowa, której przygrywa Jan Kochański. Śpiewają piosenki ludowe, biesiadne, kabaretowe, z różnych regionów Polski. Zespół tworzą mieszkańcy Dobroszyc i Sadkowa, kierownikiem zespołu jest Pani Danuta Głowacka.


ZESPÓŁ „POKOLENIA”

POKOLENIA.jpeg

„Pokolenia” to mieszany zespół ludowy, który powstał w 1997 r. w Ligocie Małej. Kierownikiem zespołu jest Pan Tadeusz Gola, a opiekunem artystycznym – Pani Zofia Matuszewska. Zespół „Pokolenia” wykonuje pieśni z różnych regionów Polski przy akompaniamencie akordeonu i bębna. Ma bogaty repertuar bardzo starych i mało znanych pieśni ludowych i pastorałek.

Zespół był częstym gościem w Sobótce na Przeglądzie Zespołów Ludowych „Pod Ślężą Śpiewanie” (2001 rok- IV nagroda za Wianek Świętojański i Chleb, 2002 - I Nagroda za wianek, 2006 - Nagroda za repertuar Pieśni Świętojańskich, 2009 - Dolnośląskie Święto Folkloru-udział). Kilkakrotnie zespół gościł w Górze, biorąc udział i zdobywając nagrody w Konkursie Piosenki Lwowskiej i Wileńskiej (2004 rok - II Nagroda, 2006 rok - III Nagroda). W 2005 roku w Cieszkowie zdobył I Nagrodę, prezentując kolędy i pastorałki. W 2005 i 2010 roku brał udział w Dolnośląskiej Liście Przebojów Ludowych Radia Wrocław. W 2006 roku zdobył nagrodę w Przeglądzie Piosenki Lwowskiej i Kresowej „TA JOJ”. Zespół kilkakrotnie przyjął zaproszenie do Dębna Polskiego na Festiwal „Pod Dębami Śpiewanie”. W 2008 roku śpiewał w Dusznikach Wielkopolskich na Festiwalu Ludowych Zespołów Śpiewaczych Kół Gospodyń Wiejskich. Zespół czterokrotnie (2007, 2008, 2009, 2010) wyjeżdżał do Kwidzyna na Ogólnopolskie Spotkania Kapel i Zespołów Ludowych. W 2007 roku zespół wyjechał na Słowację na Międzynarodowy Festiwal Kapel i Zespołów Ludowych „Klenovska Rontouka”. W tym samym roku reprezentował Gminę Oleśnica na Dolnośląskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Piotrowicach, a w 2010 roku wyśpiewał tam II Nagrodę.


ZESPÓŁ „RADZOWICZANIE”

Radzowiczanie.jpeg

Zespół „Radzowiczanie” działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dziadowej Kłodzie. W 2006 r. zespół uczestniczył w liście przebojów ludowych Polskiego Radia Wrocław, której został laureatem, jednocześnie wygrywając nagrodę główną, jaką było nagranie płyty. Rok 2007 zaowocował nagraniem płyty z kolędami, a rok później nagrano trzecią płytę z projektu Lokalnej Grupy Działania „Dobra Widawa”. W 2011 r. „Radzowiczanie” wystąpili na Ukrainie w okolicach miejscowości Białokrynica, Pohajce, Brzeżany. W sierpniu 2013 r. zespół wyróżniono orderem przyznanym przez Dolnośląską Izbę Rolniczą za kultywowanie tradycji ludowych na Dolnym Śląsku. W październiku 2013 r. „Radzowiczanie” nagrali swoją czwartą płytę z utworami biesiadnymi i ludowymi. Płyta została sfinansowana ze środków powiatu oleśnickiego. Poza okolicznymi występami zespół koncertował również na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz na festynach polsko-słoweńskiech w mieście Chrudim w Czechach.


ZESPÓŁ „ŚWITEZIANIE”

switezianie.jpeg

Zespół „Świtezianie” powstał w 1985 roku, z inicjatywy Pani Teresy Dolnej i Pani Haliny Brenkus, debiutując w Turnieju Gmin "Kolorowe Wsie". Podczas Nocy Świętojańskiej, zorganizowanej nad jelczańskim stawem, w oparciu o pradawną legendę związaną z jeziorem Świteź, padła propozycja nazwy dla zespołu. W swoim repertuarze „Świteziance” posiadają popularne pieśni ludowe i biesiadne. Zespół reprezentował miasto Jelcz-Laskowice podczas święta Szczyrca na Ukrainie, podbijając serca mieszkających tam Polaków. Dwukrotnie brał udział w plebiscycie Radia Wrocław "Lista Przebojów Ludowych", w jesiennej edycji w 2009 roku i wiosennej w 2013 roku.


ZESPÓŁ „WILKOWIANIE”

Wilkowianie.jpeg

Ludowy zespół „Wilkowianie” powstał w 2005 roku w Wilkowie. Początkowo nosił nazwę „Wilkowianki”. Od początku swojej działalności zespół „Wilkowianki” działał przy Domu Kultury w Wilkowie. Obecnie zespół funkcjonuje pod nazwą „Wilkowianie”. Zespół składa się z 12 osób. W swoim repertuarze posiada głównie pieśni ludowe, patriotyczne i kościelne. Swoją działalnością promuje Gminę Wilków w przeglądach artystycznych, jak również na wszelkiego rodzaju uroczystościach świeckich i kościelnych. Obecnym kierownikiem zespołu jest Zdzisław Konefał.

Największymi osiągnięciami zespołu jest wydanie dwóch płyt pod tytułem „Wilkowianie” i „Wilkowianie Kolędy”. Zespół zajął III miejsce w I Pierwszym Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych „Kosturki 2011” oraz II miejsce w I Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie (2014 r.).


ZESPÓŁ „ZAWADIACY”

ZAWADIACY.jpeg

„Zawadiacy” to zespół obrzędowy, działający przy Centrum Kultury w Sycowie pod opieką artystyczną pana Romana Ćwiękały. Zespół powstał i działa od 2.12.2003 r. we wsi Zawada gm. Syców pow. oleśnicki pod patronatem Centrum Kultury w Sycowie. W skład grupy wchodzą mieszkańcy wsi Zawada. Zespół występował zarówno w kraju, jak i za granicą, przedstawiając widowiska satyryczne, folklorystyczne i obrzędowe. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Występował m.in. w Berlinie, Warszawie (Sejm), Poznaniu, Wrocławiu, Polanicy Zdrój i wielu innych mniejszych miejscowościach.

„Zawadiacy” w swoim bogatym repertuarze wykorzystują elementy ludowości, zwyczajów i tradycji ziemi dolnośląskiej. Główną inspiracją są dzieła Oskara Kolberga. Zespół nagrał płytę z dolnośląskimi pieśniami ludowymi pt. „A w Sycowie nowy króm”. Kierownik artystyczny zespołu Roman Ćwiękała otrzymał w 2010 r. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uchwałą Rady Miejskiej w Sycowie z dnia 24.04.2014 r. zespołowi „Zawadiacy” nadano tytuł „Zasłużony dla gminy Syców”.


ZESPÓŁ „ZIELENIECKIE DZIOŁCHY”

ZIELENIECKIE DZIOŁCHY.jpeg

Pochodzący z Zieleńca (gmina Pokój) zespół ludowy powstał w roku 2013 w ramach projektu unijnego Strategii Rozwoju Wsi Zieleniec. „Zielenieckie Dziołchy” to sympatyczne Panie w bardzo zróżnicowanym wieku, które łączy nie tylko przyjaźń, ale przede wszystkim aktywność społeczna i miłość do własnego regionu, którą wyrażają śpiewem i tańcem. W tradycyjnych opolskich strojach, ochoczo promują kulturę ludową i popularną przy akompaniamencie instrumentów obcych muzyce ludowej – gitar klasycznych. W formie i treści „Zielenieckie Dziołchy” nie ograniczają się wyłącznie do tradycyjnego folkloru: niezwykle chętnie sięgają do poezji śpiewanej, a nawet przebojów współczesnej muzyki rozrywkowej wykonanych w autorskiej aranżacji ludowej. Emisję szerokiego wachlarza głosów ćwiczą pod okiem pochodzących z Namysłowa instruktorów muzycznych z wykształceniem pedagogicznym – Panów Adama Marcinkiewicza oraz Tomasza Hanejko.

Zespół stara się aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym wsi i obszaru Lokalnej Grupy Działania Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, występując na wszelkich uroczystościach, spotkaniach, dożynkach i festynach. W swoim dorobku „Zielenieckie Dziołchy” mają szczególne wyróżnienia m.in.: wyróżnienie projektu – „Lider Opolszczyzny”, „Opolskie Szmaragdy 2014”, zakwalifikowanie się do finału III edycji Festiwalu Piosenki Ranczerskiej „Wilkowyjce” w Kikole.

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności