GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: czwartek, 28-10-2021
Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty

72 lata temu

25 czerwca w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Wilkowie odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez ks. prob. Jana Jabłeckiego  w intencji zakończenia roku szkolnego i katechetycznego 2014/15 oraz zmarłych nauczycieli z wilkowskiego gimnazjum połączona z obchodami 72. rocznicy apogeum ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

72lata-temu.jpeg

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2014/15 oraz planem obchodów rocznic, dziedzictwa, tradycji i pamięci narodowej na rok 2015 na terenie Gminy Wilków w wilkowskim kościele pw. św. Mikołaja oraz pod Pomnikiem Pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich II RP  miała miejsce uroczystość patriotyczno-religijna. Podczas mszy modlono się za uczniów, żyjących i zmarłych nauczycieli oraz pracowników administracyjno-obsługowych miejscowego gimnazjum. W wygłoszonej homilii ks. proboszcz podkreślił wielkie zaangażowanie uczniów i nauczycieli by współpraca kościoła i szkoły układała się bez zarzutów. Udało się to osiągnąć dzięki zaangażowaniu obu stron. Na nadchodzące wakacje ksiądz życzył dobrego wypoczynku i powrotu do szkoły po wakacjach z nowym zapasem energii. Ta msza święta została zakończona zgodnie z rytuałem w odróżnieniu od niedokończonych mszy 11 lipca 1943 r. w 100 kościołach Wołynia.  W  okolicznościowym wystąpieniu Zbigniew Maliński urodzony na Kresach zawarł najważniejsze aspekty zagadnienia. 

 Zebraliśmy się tu w dniu, w którym coś się kończy i coś się zaczyna. Kończy się pierwszy kolejny lub ostatni rok w Waszej szkole, przedszkolu, gimnazjum. Mam nadzieję, że był to rok udany, gdzie odnieśliście wiele sukcesów. Tymi głównymi sukcesami są nowe wiadomości, umiejętności, nawyki. Z dumą oglądać będziecie swoje świadectwo, nagrody.

Uczniowie czy przedszkolaki, którzy w b.r. byli starszakami – od września będą znowu najmłodszymi w nowej szkole. Zaaklimatyzujcie się tam dobrze.

Staraniem władz gminy i dyrektorów placówek nauka w szkołach odbywa się w coraz lepszych warunkach. Podobnie w przedszkolu. Kończy się nauka i rozpoczynają wakacje, oby były udane, zdrowe, radosne, spędzone w rodzinnym domu, u rodziny w innej miejscowości, z rodzicami na wczasach w kraju i za granicą. Pełne wrażeń, nowych pozytywnych doświadczeń. Sprawujcie się dobrze, uważnie, bo w świecie czyha wiele niebezpieczeństw. Wróćcie do przedszkola i szkoły zdrowi.

Dzisiejsza eucharystia odprawiona została w dwóch intencjach: za uczniów i nauczycieli z racji zakończonego roku szkolnego i katechetycznego oraz nauczycieli zmarłych z wilkowskiego gimnazjum. Intencja druga to 72. rocznica apogeum ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

Dlaczego obchodzimy ją  właśnie my? Dlatego, że ponad 2/3 ludności  osiedlonej, wypędzonej z Wołynia, Podola, okolic Lwowa osiedliło się w Gminie Wilków.

Apogeum tej potwornej zbrodni miało miejsce 11 lipca 1943 r. Wówczas msze św. w 100 kościołach nie zostały dokończone, ponieważ nacjonaliści ukraińscy z UPA i OUN zaatakowali modlących się w kościołach Polaków, bestialsko mordując dzieci, kobiety i starców. Wielu z pomordowanych nie ma oznaczonego miejsca pochówku. Dlatego 22 listopada 2009 r. z inicjatywy mieszkańców wzniesiono pomnik, pod którym zapalamy znicze, składamy wiązanki kwiatów, modlimy się. We wnętrzu pomnika znajduje się ziemia z 10 miejscowości.

Polacy nie byli całkowicie bezbronni, stawiali opór bandom UPA. Największy opór stawiali w Przebrażu i okolicznych wsiach: Dermanka, Marianówka, Jaźwiny, Dobra, Rożyszcze, Helenówka  - skąd pochodzi obecnie znaczna część potomków tych walczących. Henryk Cybulski w książce pt. „Czerwone noce” wymienił Ich nazwiska: Nieśpiałowski, Adamowicz, Marel, Ruzik, Walczak, Habrych, Szulakowski, Kozłowski, Baranowski, Fabrycki, Sobolewscy, Maszkowscy, Juchniewicze, Giełażyn, Boćwiński, Konefałowie, Kownaccy, Bernaccy i inni. Ich dzieci, wnukowie i prawnukowie żyją obok nas. Natomiast Michał Fijałka opisując historię  27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK stwierdził, że byli to najdzielniejsi żołnierze jakich spotkał walcząc na różnych frontach na morzu, lądzie i w powietrzu.

Pamiętajmy o pomordowanych a także o tych, dzięki którym mamy naszą wolną Polskę, wśród nich byli m.in. wyżej wymienieni.

Po uroczystej Mszy Świętej nastąpił przemarsz uczestników pod Pomnik Pomordowanych na Kresach Południowo-Wschodnich II RP gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Delegacje uczniów, pracowników oświaty, samorządowców oraz mieszkańców Gminy Wilków złożyły kwiaty a uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Dębniku przygotowali występ słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym. Na zakończenie obchodów głos zabrał Bogdan Zdyb Wójt Gminy Wilków, który  podziękował wszystkim obecnym za wzięcie udziału w obchodach 72. rocznicy apogeum ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich II RP oraz mszy świętej w intencji zakończenia roku szkolnego 2014/15, a w szczególności podziękował ks. prob. Janowi Jabłeckiemu, Dyrekcji, nauczycielom i uczniom Publicznego Gimnazjum w Wilkowie i Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Dębniku oraz obecnym na uroczystości mieszkańcom, urodzonym na Kresach – M. Szczepaniakowi, B. Mętel, E. Brzeźniak, a także synom I. Szulakowskiego – żołnierza 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK oraz Zbigniewowi Malińskiemu za okolicznościowe wystąpienie.

Zbigniew Maliński

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności