GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: sobota, 16-10-2021
Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła

Rodzinna wycieczka do Wrocławia

Wrocław to piękne miasto o bardzo długiej i ciekawej historii. Dziś wygląda jak wielkie mrowisko, tyle tylko, że zamiast mrówek pełne jest ludzi, samochodów i wielkich budowli, z kościołami i mostami na czele. Dzisiejszy Wrocław jest ośrodkiem kultury i nauki. W tym miejscu, tak jak przed wiekami krzyżują się szlaki. Wymiana idei i ludzi powoduje, że Wrocław jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski i Europy. Miejscem, które trzeba poznać.
Dawno, dawno temu, a właściwie nie tak dawno…

Dnia 30 maja 2015r. dzieci i młodzież ze wsi Młokicie i Pielgrzymowice odbyły edukacyjną rodzinną podróż do Wrocławia. W wyprawie z okazji Dnia Dziecka towarzyszyła nam niezastąpiona aktywna mama p. Monika Konefał. Środkiem transportu był pociąg i tramwaj. Dzieci obejrzały film przygodowy pt.: „Kapitan Szablozęby i skarb piratów” w Multikinie w Pasażu Grunwaldzkim.

Przed projekcją filmu wszyscy uczestnicy zostali miło powitani przez pracowników kina, a także poczęstowani łakociami. Zaproszono nas do specjalnie przygotowanego w tym dniu stolika, gdzie czekały na dzieci flamastry i kredki, bloki i kolorowanki. Tak umilono nam oczekiwanie na film.

Po seansie filmowym wszyscy uczestnicy wyruszyli szklakiem wrocławskich krasnali. Umieszczane na ulicach Wrocławia sukcesywnie od 2001 r. stały się niewątpliwą atrakcją miasta. Ogłoszony konkurs na najbystrzejsze oczęta wyłonił kilku zwycięzców. Sokole oczy dzieci miały za zadanie odnaleźć ukryte na szlaku krasnale i odczytanie ich imion. Zabawa w chowanego z krasnalami przyniosła wszystkim wiele radości.

WycieczkaRodzina.jpeg

Dziecko chce wiedzieć, czyś sam widział, czy wiesz od innych, skąd wiesz; chce, żeby odpowiedzi były krótkie i stanowcze, zrozumiale, jednobrzmiące, poważne, uczciwe.” (Janusz Korczak)

Kolejnym etapem podróży był wrocławski Rynek. Z kina dzieci wyruszyły tramwajem do centrum. Niestety pogoda spłatała nam figla i piesza wycieczka Ostrowem Tumskim nie doszła do skutku. Deszcz nam nie straszny, więc podjęliśmy decyzję, że jeszcze pewnego dnia powrócimy na planowany szlak.

Wrocławski ratusz jest jednym z najstarszych ratuszy w Polsce i jednym z najpiękniejszych świeckich budowli gotyckich w Europie Wschodniej. Poza tym na wysokiej wieży mieści się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy i najstarszy, z 1368 r. zegar wieżowy. Po wspólnym obiedzie na wrocławskim rynku wszyscy uczestnicy mieli czas wolny. Wśród kolorowych straganów świętojańskich łatwo można było się zgubić, ale nikt z tego nie skorzystał… Dzieci miały możliwość zakupu pamiątki, choć to był trudny wybór, bowiem oczom podobało się wszystko. Zadowoleni, uśmiechnięci i szczęśliwi wyruszyliśmy pieszo do Dworca Głównego we Wrocławiu.

Strudzeni marszem zajęliśmy miejsca w pociągu i zajadaliśmy tak długo wyczekiwane pyszne lody. Podróż minęła wesoło. Na stacji kolejowej czekali stęsknieni rodzice, którzy przyjechali po swoje Skarby. Buźki umalowane czekoladą, brzuchy wypełnione łakociami, plecaki pełne pięknych pamiątek…

Ach, co to był za dzień! I ja tam byłam, kawę i wodę piłam, a co widziałam? Już opowiedziałam.

Dorota Szymczyk- Bęben

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności