GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 20-10-2021
Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Zachęceni ogromem

W ramach Letniego Wypoczynku Dzieci - Wilków 2015  Wójt Gminy Wilków zaplanował organizację czterech wycieczek autokarowych dla dzieci i młodzieży z placówek oświatowych z terenu Gminy Wilków. Pierwsza z zaplanowanych wycieczek odbyła się 1 lipca. Był to całodniowy wyjazd dla uczniów Publicznego Gimnazjum w Wilkowie, który  został zorganizowany do Twierdzy Kłodzko.

20150701_112511.jpeg

Twierdza Kłodzko posadowiona na Zamkowej Górze, zwanej obecnie Górą Forteczną (369 m n.p.m.), powstała na miejscu prastarego, warownego grodu. Gród miał duże znaczenie strategiczne. Usytuowany był bowiem przy szlaku kupieckim wiodącym z południa Europy na północ. W kronikach Kosmasa przeczytać można, że kłodzki gród stał już w roku 981. Z biegiem lat gród przeistoczył się w zamek, który wielokrotnie był niszczony i przebudowywany. Od roku 1459 zaczął pełnić funkcje obronne. W tym okresie nastąpił także znaczny rozwój terenów wokół zamku. Pod zamkiem powstały dwa podgrodzia, które były zalążkiem przyszłego miasta.  W roku 1769 rozebrano definitywnie zamek, a w jego miejscu powstał donżon - centralne dzieło obronne twierdzy, otoczone łańcuchem bastionów, redut, kleszczy i fos wewnętrznych. W donżonie znajdują się trzypoziomowe kazamaty i magazyny o głębokości dochodzącej do 20 metrów. W kazamatach znajdowała się zbrojownia, apteka, laboratorium oraz szereg pomieszczeń dla załogi. Na terenie dawnego zamku dolnego powstały bastiony: Wysoki, Dolny, Widokowy, Alarmowy oraz Kleszcz Tumski. Warownia otoczona jest suchymi fosami o głębokości 10 metrów. Uczestnicy wycieczki  zwiedzili dzieło nowożytnej architektury obronnej, które zachęca do odwiedzenia swoją tajemniczością i ogromem. Obejrzeli ogromne bastiony i komnaty wraz z przewodnikiem przeszli podziemnym chodnikiem minerskim. Z tarasu widokowego rozciągał się wspaniały widok na Kłodzko i całą Kotlinę. Cała fortyfikacja zajmuje obszar o powierzchni ponad 30ha, na którą składają się Twierdza Główna oraz fort posiłkowy.

Po zwiedzeniu twierdzy oraz samego Kłodzka i zjedzeniu pysznego obiadu w Kłodzkiej Twierdzy uczestnicy wycieczki cali i zdrowi oraz co ważne z uśmiechami na buziach przyjechali wieczorem do Wilkowa, gdzie pod Domem Kultury czekali na nich rodzice.

20150701_121736.jpeg

Mariusz Jabłoński

(inf. www.twierdza.klodzko.pl)

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności