GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 29-05-2024
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Niepodległość po 123 latach niewoli

11 listopada w całym kraju obchodzono 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Polski i Polaków to jedna z najważniejszych dat w dziejach Ojczyzny. W Gminie Wilków również  oddano cześć bohaterom, za ich męstwo, ofiarność i miłość. Był to również czas, który skłaniał uczestników święta do refleksji na temat ofiar, jakie ponieśli nasi przodkowie.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989 ustawą Sejmu przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym. Narodowe Święto Niepodległości każdego roku jest szczególnym dniem, kiedy cały polski naród przypomina sobie o swoich korzeniach i wspomina tych, którzy bronili naszej wolności.

Wilkowskie obchody Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się tradycyjnie 11 listopada o godz. 12:00 w Kościele Parafialnym  p.w. św. Mikołaja w Wilkowie mszą świętą celebrowaną przez ks. proboszcza Tomasza Caputę.  W trakcie mszy świętej w podniosły klimat uroczystości poświęconej 97 rocznicy, po latach zaborów, odrodzenia się Niepodległej Polski wprowadzili wszystkich obecnych montażem słowno- muzycznym uczniowie  Publicznego Gimnazjum w Wilkowie pod kierunkiem: Małgorzaty Jagieły i Piotra Majewskiego. Po zakończeniu mszy świętej oraz wspaniałym i niezwykle patriotycznym występie młodzież w asyście  pocztów sztandarowych i uczestników mszy świętej przemaszerowała pod pomnik upamiętniający osoby pomordowane na Kresach Wschodnich II RP, gdzie delegacje przedstawicieli straży pożarnej, samorządowców oraz pracowników oświaty z terenu Gminy Wilków złożyły kwiaty. Dalsza część obchodów święta 11 listopada odbyła się o godzinie 17:00 na boisku szkolnym Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Powstańców Śląskich w Dębniku.  Na boisku szkolnym z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyło się „Ognisko Patriotyzmu”.

Na wstępie pani dyrektor - Bożena Puszczewicz przywitała wszystkich, którzy tego wieczoru przybyli na tą uroczystość, a w szczególności przedstawicieli  władz gminy, radnych, sołtysów, dyrektorów, członków OSP Wilków i pracowników jednostek gminnych oraz mieszkańców Dębnika i okolicznych miejscowości. Po słowach powitania wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”, a uczniowie PSP SPSK w Dębniku zaprezentowali program artystyczno – wokalny, składający się z wierszy i pięknych pieśni żołnierskich śpiewanych wspólnie z zespołem Wilkowianie. Następnie głos zabrał pan Zbigniew Maliński, który przypomniał o patriotyzmie naszych pradziadów, walce młodych chłopców, którzy najczęściej ginęli na polu bitwy o wolny kraj. 

Mariusz Jabłoński

 

Organizatorami obchodów Święta 11 Listopada w Gminie Wilków byli:

Bogdan Zdyb - Wójt Gminy Wilków
Bożena Puszczewicz – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dębniku
Roman Półrolniczak - Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Wilkowie

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności