GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 29-05-2024
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Szopka Bożonarodzeniowa 2015

7 grudnia w Domu Kultury w Wilkowie rozstrzygnięty został „Konkurs na Szopkę Betlejemską Wilków 2015” Konkurs dopuszczał różne techniki wykonania. Jury oceniło szopki w 3 kategoriach.

Tradycja budowy szopek bożonarodzeniowych wiąże się z osobą św. Franciszka z Asyżu. Zbudował on pierwszą szopkę w wiosce Greccio w roku 1223 i do dnia dzisiejszego jest ona niezbędnym elementem Bożego Narodzenia. Tradycyjna szopka bożonarodzeniowa przedstawiana jest zazwyczaj w formie stajenki, niekiedy konstruowana jest również w charakterze jaskini bądź też groty. W środku szopki bożonarodzeniowej znajdujemy figury przedstawiające postacie małego Jezusa Chrystusa, Najświętszej Marii Panny oraz świętego Józefa. Bożonarodzeniowa szopka w sposób szczególny wpisała się w świąteczny klimat i stała się częścią kultury wszystkich narodów świata. Tradycje budowania szopek w Gminie Wilków również są kultywowane wśród najmłodszych poprzez aktywny udział w „Konkursie na Szopkę Betlejemską” cyklicznie ogłaszanym przez Wójta Gminy Wilków, a skierowanym  do dzieci i młodzieży oraz placówek oświatowych z terenu powiatu namysłowskiego. Celem konkursu jest popularyzacja obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej związanej ze Świętami Bożego Narodzeniam z uwzględnieniem środowiska dzieci i młodzieży  szkolnej. W tegorocznej edycji udział wzięło 18 prac zgłoszonych w trzech kategoriach. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 7  grudnia w Domu Kultury w Wilkowie.

Jury powołane przez Wójta Gminy Wilków w składzie: Edward Szulakowski – przewodniczący, Anna Jankowska, Anita Jankowska i Anna Trojanowska – członkowie komisji, dokonało oceny prac zgodnie z regulaminem „Konkursu  na Szopkę Betlejemską Wilków 2015” i oceniło prace w trzech kategoriach.

W kategorii dzieci i młodzież szkół podstawowych zwyciężyła: Zuzanna Załoga z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu.

W kategorii młodzież gimnazjalna zwyciężył: Konrad Kurzawa z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie.

W kategorii prace zbiorowe  zwyciężyło: Publiczne Gimnazjum w Wilkowie.

Po raz pierwszy w życiu miałem przyjemność być członkiem komisji oceniającej szopki bożonarodzeniowe. Dlatego dziękuję wszystkim artystom  za ogromną pracę, jaką włożyli w przygotowanie tych pięknych szopek. Autorzy prac wykazali się niezwykłą  inwencją twórczą odnośnie formy szopki, jak również wykorzystanego do jej budowy materiału. Przez co przysporzyli o spory „ból głowy” jury konkursowe - powiedział Edward Szulakowski przewodniczący komisji konkursowej.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy zostali obdarowani słodkimi upominkami. Fundatorami nagród w „Konkursie na Szopkę Betlejemską Wilków 2015” byli: Bogdan Zdyb - Wójt Gminy Wilków oraz Starostwo Powiatowe w Namysłowie. Zwieńczeniem konkursu jest wystawa szopek bożonarodzeniowych, którą można podziwiać  w kościele parafialnym  pw. Św. Mikołaja w Wilkowie oraz w kościele pw.  Oczyszczenia Najświętszej Marii Panny w Bukowiu do dnia 10 stycznia 2016 r.

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności