GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: wtorek, 28-05-2024
Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

III Festiwal Kultury Ludowej

Festiwal Kultury Ludowej w Wilkowie  jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w powiecie namysłowskim. Idea zorganizowania festiwalu narodziła się w 2013 r. Organizatorzy poprzez organizowanie tego wydarzenia kulturalnego chcieli udowodnić, że muzyka ludowa jest ciągle żywa oraz atrakcyjna dla szerokiej publiczności. Festiwal Kultury Ludowej niewątpliwie swoją obecnością stanowi szeroko rozumianą promocję gminy Wilków oraz całego powiatu namysłowskiego, impreza ta odgrywa znaczącą rolę jako wizytówka kultury ludowej. Pierwszy Festiwal Kultury Ludowej w Wilkowie odbył się 15 czerwca 2014 r. i uczestniczyły w nim zespoły ludowo - folklorystyczne z gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania Dobra Widawa.

Każdy kolejny Festiwal stanowi nowe przęsło symbolicznego mostu, na którym spotykają się artyści z szeroką publicznością. W swojej obecnej formie festiwal nie tylko umożliwia szerokiemu gronu odbiorców obcowanie z żywą kulturą ludową, ale pozwala doświadczyć radości ze słuchania i podziwiania zespołów ludowych działających na terenie LGD Dobra Widawa oraz na terenie powiatu namysłowskiego. III Festiwal jak jego wcześniejsze edycje stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym konkurencja była ogromna. Jury w ocenie artystów sprzyjał regulamin konkursu, zawierający wymóg wykonania utworu obowiązkowego. Jury w składzie: Teresa Krawiec – przewodnicząca, Bronisława Mela, Lesław Wachowski oraz Jakub Ciepły członkowie jury najwyżej oceniło Zespół Gajkowianie​. Drugą nagrodę postanowiło przyznać Stowarzyszeniu Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowiu, a trzecią zespołowi Echo Gola - Wężowice.

Organizatorzy III Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie pragną podziękować Bogdanowi Zdybowi - Wójtowi Gminy Wilków, Andrzejowi Michcie - Staroście Namysłowskiemu, Urzędowi Marszałkowskiemu w Opolu oraz zarządowi LGD Dobra Widawa za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu święta muzyki ludowej w Wilkowie.

 

ZESPOŁY BIORĄCE UDZIAŁ W III EDYCJI FESTIWALU


Echo800x440.jpeg

Zespół ECHO

Chór  „ECHO” Gola – Wężowice powstał w roku 2006. W repertuarze posiada  pieśni kościelne, patriotyczne, biesiadne. Zespół czynnie uczestniczy w różnego rodzaju występach: dożynkach gminnych, koncertach kościelnych, uroczystościach państwowych i okolicznościowych, festynach, kiermaszach. Na koncie zespołu zapisało się wiele osiągnięć: 3 miejsce w plebiscycie „Wiosenna edycja Ludowej Listy Przebojów” Radia Wrocław (2008 r.), wyróżnienie w Konkursie Piosenki Kresowej w Łosiowie (2008 r.), wyróżnienie w XIII Wojewódzkim Konkursie Piosenki Patriotycznej „Tobie Polsko” w Olszance (2008 r.), 2 miejsce na VII Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Kresowej w Łosiowie (2011 r.), udział w VIII Konkursie Piosenki Kresowej w Łosiowie (2012 r.), 2 miejsce w konkursie Brzeskie Kolędowanie (2012 r.).

 

Gajkowianie_800x440.jpeg

Zespół GAJKOWIANIE​

Zespół istnieje od 2012roku. Jest to  zespól wielopokoleniowy i to w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż w zespole występują prawie całe rodziny i tak śpiewają babcie ich córki i dorosłe już wnuki, rodzeństwa oraz pary małżeńskie, można powiedzieć "muzykująca rodzina". Zespół składa się z  25 osób: 14 pań i 11 panów. Nasz repertuar to piosenki ludowe, które opowiadają o życiu na wsi dawniej i dziś. Śpiewamy też piosenki okazjonalne – związane z okresem lub aktualnym  świętem.

 

Kultywator_800x440.jpeg

Zespół KULTYWATOR

Zespół Ludowy "Kultywator" powstał we wrześniu 2014 r z inicjatywy sołtysa wsi Brzezia Łąka Elżbiety Świerczyńskiej. Członkowie zespołu to seniorzy, którzy lubią swoje towarzystwo i wspólne śpiewanie. Najczęściej wykonują utwory z regionu świętokrzyskiego, ponieważ większość mieszkańców ma tam swoje korzenie. Pomimo niedługiego stażu mieli okazję zaśpiewać na kilku imprezach organizowanych na terenie gminy Długołęka. Największy ich sukces to wyróżnienie na II Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie, udział w Mietkowisku czyli przeglądzie zespołów ludowych w Mietkowie. Zaśpiewali również na Dożynkach Gminnych i 7. Jarmarku Produktu Lokalnego "Skarby Dobrej Widawy". Zespół brał udział w realizacji programu „Pogotowie Tradycji", efektem której było nagranie wspólnej płyty.

 

LejwodaGminaDługołęka_800x441.jpeg

Zespół LEJWODA

Zespół Ludowy "Lejwoda" działa na terenie gminy Długołęka (pow. wrocławski). Powstał w 1982 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Pasikurowicach. Zespół stale się rozwijał i w 1984 r. liczył 24 osoby. Wtedy też przyjął nazwę Lejwoda. Od tego też roku zaczął czynnie brać udział w odbywających się w tamtym czasie cyklicznie Turniejach Gmin „Kolorowe Wsie”, reprezentując swoją okolicę. Zespół przez cały czas funkcjonowania szczególnie angażował się w życie społeczności lokalnej tj. wsi Pasikurowice. Obecnie ściśle współpracuje z Urzędem Gminy Długołęka przy organizacji wydarzeń: Dni Gminy Długołęka, Dożynki Gminy Długołęka, Dzień Seniora, Bale Seniora. Zespół współpracuje również z Zarządem Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział w Długołęce. W ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Długołęce zespół wziął udział w programie „Otwieramy GOK na nowo Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne”. Zespół Lejwoda spotyka się raz w tygodniu. Wspólnie opracowuje ludowe piosenki z różnych regionów Polski, a także własne, opiewające uroki wsi.

 

MiędzyborzanieGminaMiędzyburz_800x440.jpeg

Zespół MIĘDZYBORZANIE

Zespół swą przygodę muzyczną z folklorem rozpoczął 21 lat temu. Współzałożycielem i dotychczasowym kierownikiem jest Stanisław Kątnik, a Zespół działa pod opiekuńczymi skrzydłami Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyborzu. Repertuar Zespołu to piosenki śpiewane na Dolnym Śląsku. 6 lat temu zajął II miejsce w Radiowej Liście Przebojów Ludowych, a w ubiegłym roku entuzjastycznie został przyjęty na deskach Opery Wrocławskiej podczas VIII Festiwalu Kultury Dolnego Śląskiego.

 

Namyslowiacy_800x440.jpeg

Zespół NAMYSŁOWIACY

Zespół  "Namysłowiacy"  działa  przy namysłowskim ośrodku kultury już od lat 90-tych. Członkowie to emeryci. Pierwszą kierowniczką zespołu była pani Stefania Hajkowska, obecną jest pani Janina Dominik, akompaniatorem jest Ryszard Radomiński instruktor NOK. Zespół  w swoim repertuarze ma utwory biesiadne, ludowe, cygańskie a także kresowe.

 

NiezłaPaka_800x438.jpeg

Zespół NIEZŁA PAKA

Tak jak wszystkie wielkie rzeczy są dziełem przypadku, tak też było przy powstaniu zespołu „Niezła Paka”. Temat został podchwycony, w czerwcu 2014 r. rozpoczęły się próby zespołu, a debiut miał miejsce we wrześniu podczas „Święta pieczonego ziemniaka”. „Niezła Paka” to 12-osobowa grupa śpiewaczo-kabaretowa, której przygrywa Jan Kochański. Śpiewają piosenki ludowe, biesiadne, kabaretowe, z różnych regionów Polski. Zespół tworzą mieszkańcy Dobroszyc i Sadkowa, kierownikiem zespołu jest Pani Danuta Głowacka. 

 

PrzeczowskieSkowronki_800x440.jpeg

Zespół PRZECZOWSKIE SKOWRONKI

Zespół Ludowy "Przeczowskie Skowronki" powstał w 2009 roku. Działa przy świetlicy wiejskiej w Przeczowie. Zespół liczy 14 osób. Są to głównie emeryci i renciści z Przeczowa. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Grzegorz Szczepaniak. W swoim repertuarze posiada głównie pieśni ludowe, patriotyczne, religijne oraz programy słowno – muzyczne.  Zespół występował na dożynkach, festynach i różnych przeglądach zespołów artystycznych, takich jak : Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Kresowej w Łosiowie, Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Patriotycznej w Olszance, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Emerytów i Rencistów  w Opolu,  Przeglądzie Kolęd i Pastorałek  w Brzegu, Festiwalu Piosenki Religijnej w Brzegu, Wojewódzkim Przeglądzie twórczości Artystycznej „Opolskie Szmaragdy”, Przeglądzie Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Skarbimierzu. Za swoje występy otrzymał wiele wyróżnień i nagród.  Zespół zajął 3 miejsce w III wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych Seniorów  „Kosturki 2013” oraz III miejsce w Pierwszym Festiwalu  Piosenki dla Seniorów.

 

Radzowiczanie_800x440.jpeg

Zespół RADZOWICZANIE

Zespół „Radzowiczanie” działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dziadowej Kłodzie. Nazwa zespołu pochodzi od nazwy wsi Radzowice.  Z inicjatywy kierownictwa GOK w 2001 r. powstaje zespół „Radzowiczanki”. Swe występy  zaczyna od festynów w swojej gminie. Powoli wprowadza nowy repertuar.  Z czasem, gdy do żeńskiego składu zespołu dołączają panowie, ulega zmianie nazwa z „Radzowiczanki” na „Radzowiczanie”.  W 2006 r. zespół uczestniczył  w  liście przebojów ludowych Polskiego Radia Wrocław, której został laureatem, jednocześnie wygrywając nagrodę główną, jaką było nagranie płyty. Rok 2007 zaowocował nagraniem płyty z kolędami, a rok później nagrano trzecią płytę z projektu Lokalnej Grupy Działania „Dobra Widawa”. W sierpniu 2013 zespół wyróżniono orderem, przyznanym przez dolnośląską izbę rolniczą, za kultywowanie tradycji ludowych na Dolnym Śląsku.  W październiku 2013 r. Radzowiczanie  nagrali swoją czwartą płytę z utworami biesiadnymi i ludowymi. Płyta została sfinansowana ze środków powiatu oleśnickiego. Poza okolicznymi występami zespół koncertował również na terenie województwa dolnośląskiego oraz na festynach polsko-słoweńskich w mieście Chrudim w Czechach.  W 2011 roku Radzowiczanie wystąpili na Ukrainie  ( w okolicach miejscowości Białokrynica, Podhajec, Brzeżany). Do najważniejszych uroczystości, podczas których wystąpił zespół  Radzowiczanie, należą: Dni Europy w Oleśnicy, Dni Żarowa, Jawora, Dolnośląski Festiwal Tradycji Ludowych, kongres odnowy wsi w krzyżowej, i tym podobnych uroczystościach. Od 2005 roku dyscypliną i nauką śpiewu niezmiennie zajmuje się kier.muzyczny i akordeonista  p. Andrzej Kokott. Zespoł liczy trzynaście osób w tym jedenaście kobiet i dwóch mężczyzn.

 

StowarzyszenieBukowie_800x440.jpeg

Stowarzyszenie KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W BUKOWIU

"Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowiu", taką nazwę Stowarzyszenie nosiło od września 2014 roku, do lutego 2016 roku. Pomysł powstania organizacji został przedstawiony mieszkańcom wsi podczas zebrania sołeckiego, inicjatywa spodobała się mieszkańcom i już w tym samym dniu na listę osób chcących przynależeć do Koła Gospodyń zapisało się 19 członkiń. W następnych dniach do listy dopisali się kolejni chętni. Koło Gospodyń działa  jako "Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowiu" i zrzesza 26 członkiń.  Swój pierwszy występ wokalny przy akompaniamencie pani Haliny Skupińskiej, Panie zaprezentowały podczas uroczystości Dożynek Wiejskich w Bukowiu, śpiewając pieśni dożynkowe oraz wiejskie przyśpiewki. Kolejną możliwość do zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych i wokalnych Panie miały podczas V Edycji Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich.  Biorąc udział po raz pierwszy w Turnieju,wywalczyły nagrodę główną, a także dwie nagrody Grand Prix w kategorii produkt tradycyjny oraz scenka kabaretowa. Swoją obecnością Panie z SKGW w Bukowiu uatrakcyjniają różnego rodzaju imprezy np. dożynki, festyny.

 

kresowiacy_800x440.jpeg

Zespół KRESOWIACY

Zespół Kresowiacy działający przy Namysłowskim Ośrodku Kultury powstał w 2014 r. Założycielem jak i kierownikiem tego zespołu jest pan Henryk Łabędzki. Zespół swoimi występami uświetnia wszelkiego rodzaju spotkania, festyny oraz imprezy okolicznościowe na terenie powiatu namysłowskiego. Zespół Kresowiacy regularnie spotyka się w świetlicy przy dworcu PKP w Namysłowie.

 

Wilkowianie_800x440.jpeg

Zespół WILKOWIANIE

Ludowy zespół „Wilkowianie” powstał w 2005 roku w Wilkowie. Początkowo nosił nazwę „Wilkowianki”. Od początku swojej działalności zespół „Wilkowianki” działał przy Domu Kultury w Wilkowie. Obecnie zespół funkcjonuje pod nazwą „Wilkowianie”. Zespół składa się z 12 osób. W swoim repertuarze posiada głównie pieśni ludowe, patriotyczne i kościelne. Swoją działalnością promuje Gminę Wilków w przeglądach artystycznych, jak również na wszelkiego rodzaju uroczystościach świeckich i kościelnych. Obecnym kierownikiem zespołu jest Zdzisław Konefał. Największymi osiągnięciami zespołu jest wydanie dwóch płyt pod tytułem „Wilkowianie” i „Wilkowianie Kolędy”. Zespół zajął III miejsce w I Pierwszym Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych „Kosturki 2011” oraz II miejsce w I Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie (2014 r.).

 

Zawadiacy_800x440.jpeg

Zespół ZAWADIACY

„Zawadiacy” to zespół obrzędowy, działający przy Centrum Kultury w Sycowie pod opieką artystyczną pana Romana Ćwiękały. Zespół powstał i działa od 2.12.2003 r. we wsi Zawada gm. Syców pow. oleśnicki pod patronatem Centrum Kultury w Sycowie. W skład grupy wchodzą mieszkańcy wsi Zawada. Zespół występował zarówno w kraju, jak i za granicą, przedstawiając widowiska satyryczne, folklorystyczne i obrzędowe. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Występował m.in. w Berlinie, Warszawie (Sejm), Poznaniu, Wrocławiu, Polanicy Zdrój i wielu innych mniejszych miejscowościach. „Zawadiacy” w swoim bogatym repertuarze wykorzystują elementy ludowości, zwyczajów i tradycji ziemi dolnośląskiej. Główną inspiracją są dzieła Oskara Kolberga. Zespół nagrał płytę z dolnośląskimi pieśniami ludowymi pt. „A w Sycowie nowy króm”. Kierownik artystyczny zespołu Roman Ćwiękała otrzymał w 2010 r. Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Uchwałą Rady Miejskiej w Sycowie z dnia 24.04.2014 r. zespołowi „Zawadiacy” nadano tytuł „Zasłużony dla gminy Syców”.

 

ZespółPieśniLudowejMiastaGminyBierutów_800x440.jpeg

Zespół PIEŚNI LUDOWEJ MIASTA I GMINY BIERUTÓW

Zespół powstał we wrześniu 2007 r. na bazie członków kół gospodyń wiejskich działających na terenie całej gminy. W miarę rozwoju działalności przybywało uczestników również z innych miejscowości, w tym z samego Bierutowa. Ostateczny skład zespołu to grupa 30 kobiet i mężczyzn z Bierutowa, Stroni, Wabienic, Posadowic, Solnik Małych, Wojciechowa, którzy pod kierunkiem prowadzącej Zespół, p. Beaty Nowaczyk uatrakcyjnia swoim śpiewem wiele imprez na terenie gminy, jak i we Wrocławiu, Sycowie, Nysie, Dusznikach Zdroju. Wraz z pieśniami biesiadnymi Zespół wykonuje kolędy i pastorałki, utwory okolicznościowe, ludowe, patriotyczne, kabaretowe i wiele innych. Przy Zespole powstała mini kapela w składzie: skrzypce – Tadeusz Rosik – Rosiński, akordeon – Roman Raczyński i keyboard – Beata Nowaczyk. Zespół Pieśni Ludowej działa pod egidą Ośrodka Kultury i Sportu w Bierutowie.

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności