GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: wtorek, 19-10-2021
Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Pałac w Wilkowie wyburzony

„Pałac w Wilkowie” przy ul. Krótkiej przeszedł do historii. Rozbiórkę tego obiektu przeprowadziła wyłoniona w drodze zapytania ofertowego firma „Przedsiębiorstwo Handlowo-Budowlane HAN-BUD z Bierutowa”.

PałacDemolk0.jpeg

Ruiny byłego pałacu w Wilkowie przy ul. Krótkiej groziły katastrofą budowlaną od wielu lat. W związku z powyższym Wójt Gminy Wilków wystąpił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o skreślenie z rejestru zabytków „Dworu w Wilkowie, wpisanego do rejestru pod numerem 2104/84 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Opolu  z dnia 30.11.1984 r.” Po otrzymaniu odpowiedniej zgody w listopadzie 2015 r. Gmina Wilków złożyła  zapytanie ofertowe w celu wyłonienia firmy, która podejmie się wykonania zadania inwestycyjnego pn. „Rozbiórka zabytkowego Dworu w Wilkowie”

Szpecił, straszył, psuł wizerunek wioski, a przede wszystkim zagrażał bezpieczeństwu mieszkańców. Dlatego postanowiłem podjąć decyzję o rozbiórce  pałacu  w Wilkowie – informuje Bogdan Zdyb Wójt Gminy Wilków.

Spośród dziewiętnastu ofert na realizację tego zadania komisja konkursowa  wyłoniła najkorzystniejszą ofertę złożoną przez „Przedsiębiorstwo Handlowo-Budowlane HAN-BUD z Bierutowa” Podpisanie umowy nastąpiło w lutym 2016 r. a  prace związane z rozbiórką Pałacu w Wilkowie zostały zakończone przez wykonawcę w  marca 2016 r.

Cały gruz po zakończeniu prac rozbiórkowych został rozdrobniony kruszarką i posłużył nam jako materiał do remontu dróg transportu rolnego na terenie naszej Gminy – dopowiada Kazimierz Olchawa Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Komunikacji i Rolnictwa w Urzędzie Gminy w Wilkowie.

PałacDemolk1.jpeg PałacDemolk2.jpeg

W 1819 r. dobra w Górnym Wilkowie zakupił Otton Chrystian von Kuylenstiern. W następnych latach rozpoczął budowę klasycystycznego dworu przy ul. Krótkiej, ukończoną prawdopodobnie w 1830 r. W 1910 i 1916 r. przebudowano rezydencję, głównie wewnątrz. Przed II wojną światową rezydencja należała do rodziny Jennike.

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności