GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: sobota, 15-06-2024
Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita

Dobre Praktyki w Gospodarstwach Rolnych - AgroLiga 2016

26 czerwca w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie odbyła się konferencja promująca innowacyjność i dobre praktyki w gospodarstwach rolnych, przedsiębiorstwach przetwórstwa rolno-spożywczego i usług rolniczych biorących udział w Konkursie AgroLiga 2016.

Wśród nagrodzonych gospodarstw najwięcej innowacyjności odnotowano w produkcji roślinnej. Związane były one ze stosowaniem nowych gatunków i odmian roślin, bardziej plennych, odpornych na choroby, niekorzystne warunki przyrodnicze oraz nowych nawozów i środków ochrony roślin. W wielu gospodarstwach podejmowano próby uprawy bezorkowej, stosowano racjonalne nawożenie oparte o analizę gleb i plan nawozowy. Innowacje dotyczyły również modernizacji posiadanego parku maszynowego – związanego z precyzyjnym nawożeniem i ochroną roślin. W zakresie produkcji zwierzęcej wprowadzono nietradycyjne pasze i dodatki mineralne. Inwestycje w gospodarstwach rolnych są motorem napędowym modernizacji rolnictwa i przyczyniają się do zwiększenia ich konkurencyjności.

AgroLiga2016.jpeg

Konkurs AgroLiga 2016 przeprowadzany jest w dwóch kategoriach: Rolnik indywidualny i Firma przetwórstwa rolno-spożywczego i usług rolnych. W tym roku zakwalifikowało się do niego 11 rolników i 3 firmy. I Miejsce i Mistrza AgroLigi 2016 w kategorii: rolnik indywidualny, zajęło gospodarstwo rodzinne Barbara i Zdzisław Załoga, Maria i Mariusz Załoga z Bukowia w Gminie Wilków.

Obecny na rozdaniu nagród Bogdan Zdyb Wójt Gminy Wilków pogratulował laureatom odniesienia tak wspaniałego sukcesu jednocześnie podkreślając, że takie gospodarstwo rolne zadbane i piękne jak państwa Załogów jest nie tylko wizytówką, ale wręcz dumą Gminy Wilków.

Mariusz Jabłoński

(www.oodr.pl)

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności