Informacje dla uchodźców z Ukrainy dostępne są w menu POMOC UKRAINIE   |   Information for refugees from Ukraine is available in the HELP UKRAINE menu

GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 28-09-2022
Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Tym, którzy odeszli

Gdy w 2011 r. została zapoczątkowana akcja porządkowania miejsca pochówku przez pracowników Domu Kultury w Wilkowie i uczniów wilkowskiego gimnazjum, Roman Półrolniczak – Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Wilkowie – wyraził nadzieję, że sprzątanie opuszczonych grobów stanie się tradycją naszej placówki, gdyż porządkowanie zapomnianych grobów świadczy o pamięci i szacunku, ale jest również wspaniałą lekcją historii o naszej Małej Ojczyźnie. Od tego czasu minęło już kilka lat i z całą odpowiedzialnością jako jeden z organizatorów tej akcji mogę powiedzieć, że sprzątanie opuszczonych grobów stało się taką właśnie tradycją. Dowodem na to jest młodzież z wilkowskiego gimnazjum, która porządkowała przedwojenne miejsce pochówku przy ul. Długiej w Wilkowie w przeddzień Wszystkich Świętych. W tym roku do akcji włączyli się reprezentanci klas IIa, IIb i IIc Publicznego Gimnazjum w Wilkowie, wraz z opiekunami Andrzejem Fircem – nauczycielem historii, Krzysztofem Maraszkiewiczem – zastępcą dyrektora oraz wspierającym od samego początku akcję sprzątania mogił Bartłomiejem Stawiarskim – Posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie podczas prac porządkowych na terenie cmentarza zbierali liście, wycinali krzaki, kosili trawę, a także czyścili i porządkowali zapomniane mogiły, jak również zbierali stare wypalone znicze. Przy okazji poznawali historię Wilkowa i zastanawiali się nad losami jego dawnych mieszkańców, a tym którzy odeszli i spoczywają na tym małym, cichym cmentarzu, zapalili symboliczny znicz. W akcję, już kolejny raz włączył się Zbigniew Reczuch Sołtys Wilkowa, który przygotował uczniom narzędzia oraz worki na śmieci i liście.

Sprzatanie byłego cmentarza 2016.jpeg

Pamięć o zmarłych mieszkańcach gminy Wilków, także tych pochodzenia niemieckiego, którzy żyli tutaj przed wojną, świadczy o nas. Dlatego należy zadbać o każdy grób, szczególnie o mogiły opuszczone i zapomniane, pamiętając o zasadzie, że „człowiek żyje póki pamięć o nim trwa”. Zachowajmy pamięć o zmarłych niedawno mieszkańcach gminy Wilków, ale także o tych zmarłych przed wiekami. Łączy nas wspólna ziemia, na której żyliśmy i żyjemy. Wielu z nas jest Kresowianami, my także chcielibyśmy, aby ktoś z szacunkiem pochylił się nad grobami naszych bliskich i rodaków, które na Wschodzie przypominają dawną chwałę Rzeczypospolitej. Dziś także Ich chciałbym wspomnieć, zmarłych, poległych i bestialsko pomordowanych na Kresach II Rzeczypospolitej. Pamiętajmy o modlitwie za Nich”. – powiedział Bartłomiej Stawiarski – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności