GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 08-12-2021
Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

Kobiety zmieniają wieś

Organizatorem Kongresu „Kobiety zmieniają Polską wieś”  był Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych. Koła Gospodyń Wiejskich już od 150 lat działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet na wsiach oraz ich rodzin: wdrażają projekty, integrują społeczność, rozwijają przedsiębiorczość, kultywują folklor, łączą pokolenia, śpiewają, recytują, gotują, organizują półkolonie – działalność Kół Gospodyń Wiejskich jest nie do przecenienia. Pierwsze na ziemiach polskich Koło Gospodyń Wiejskich założyła w 1877 roku we wsi Janisławice działaczka socjalistyczna Filipina Płaskowicka, aczkolwiek podobna organizacja pod nazwą „Towarzystwo Gospodyń” działała już od 1866 roku we wsi Piaseczno na Pomorzu Gdańskim. W chwili obecnej do opolskiego związku należy ponad 90 kół, a jednym z najmłodszych na Opolszczyźnie jest Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowia, które działa dopiero od 2 lat.

Kobiety zmieniają wieś 1.jpeg

Aktywne, przedsiębiorcze, pełne wigoru, chęci i pomysłów, takie są  gospodynie z naszego koła, które zrodziło się z potrzeby spędzania czasu razem. Łączymy w nim pokolenia: starsze panie uczą młodsze gotowania tradycyjnych potraw, młodsze mają z kolei wiedzę o współczesnej kuchni - informuje Barbara Kuświk  przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas kongresu z okazji jubileuszu 150-lecia powstania Kół Gospodyń Wiejskich „Kobiety zmieniają Polską Wieś”  Gminę Wilków  reprezentowało  Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowia. Na ten szczególny dzień  panie przygotowały prezentację ze swojej działalności, zaprezentowały dorobek swojego koła, a także przedstawiły wspaniały, widowiskowy występ artystyczny. „Bukowianki” a jako wzorowe gospodynie domowe nie zapomniały również o przygotowaniu biesiady przy swoim stole  regionalnym. Wśród przygotowanych wielu potraw największe uznanie licznie przybyłych gości wzbudził przygotowany przez panie z Bukowia specjalnie na tą okazję dżem z dyni i jabłek.

Kobiety zmieniają wieś 2.jpeg

Kongres zorganizowany pod hasłem „Kobiety zmieniają Polską Wieś"  był świętem jednej z najstarszych polskich organizacji, która najpiękniej wpisała się w historię funkcjonowania organizacji społecznych, w historię wsi polskiej, w historię naszej ojczyzny. To święto Kół Gospodyń Wiejskich, które wciąż są dziarskie i pełne zapału, a ich członkinie wciąż piękne i młode. Będąc na tym kongresie trudno było uwierzyć, że obchodzą swoje 150 urodziny.

Mariusz Jabłoński
      www.nto.pl

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności