GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 29-05-2024
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

Konkurs szopek rozstrzygnięty

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt w roku, które obok wymowy religijnej, posiada ogromny wymiar rodzinny, łagodzi nastroje, łączy pokolenia i przysparza miłości. Jedną z tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest budowa szopek. Tradycję ich budowy  zawdzięczamy świętemu Franciszkowi z Asyżu, autorowi szopki w Greccio z 1223 roku. Zwyczaj budowy szopek szerzej został rozpropagowany pod koniec XIII wieku, a bożonarodzeniowa szopka w sposób szczególny wpisała się w świąteczny klimat i stała się częścią kultury wszystkich narodów świata.

Szopka2016-4.jpeg

Kontynuując tą tradycję Wójt Gminy Wilków ogłasza cykliczny konkurs na budowę Szopek Bożonarodzeniowych. Prace konkursowe od wielu lat wzbudzają podziw organizatorów jak również członków komisji konkursowej. Zachwyt przede wszystkim budzi pomysłowość oraz różnorodność materiałów, z których wykonywane są prace. Również podczas tegorocznej edycji nie zawiodła inwencja twórcza młodych artystów. Chleb, drewno, mech czy makaron -  to tylko część materiałów, które najmłodszym artystom posłużyły do budowy szopek. Do konkursu zostało zgłoszonych 40 prac.

Celem konkursu było zainteresowanie uczniów tematyką świąteczną i tradycjami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia, kształtowanie umiejętności widzenia głęboko humanistycznych wartości tkwiących w kulturze ludowej, popularyzacja obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej z uwzględnieniem środowiska dzieci przedszkolnych oraz dzieci i młodzieży szkolnej, pielęgnowanie znajomości tradycji kulturowej własnego regionu i uzyskanie związku kultury ludowej z kulturą narodową.

Szopka2016-3.jpeg

Jury powołane przez Wójta Gminy Wilków w składzie: Bronisława Mela – przewodnicząca, Anna Jankowska, Anita Jankowska, Anna Trojanowska i Sławomir Hinborch – członkowie komisji, dokonało oceny prac zgodnie z regulaminem konkursu i oceniło je w trzech kategoriach: dzieci przedszkolne, dzieci i młodzież szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna.

W kategorii dzieci przedszkolne zwyciężyła: Milena Szczypiór z Przedszkola w Dębniku, II miejsce zajęła Maria Walków z Publicznego Przedszkola w Wilkowie, a III miejsce zajęła Oliwia Nowińska również z Publicznego Przedszkola w Wilkowie. W kategorii dzieci i młodzież szkół podstawowych I miejsce zdobyła Zuzanna Kasztelan z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bukowiu, II – Zuzanna Załoga z PSP w Bukowiu i III miejsce – Marlena Makara z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Idzikowicach. W kategorii młodzież gimnazjalna zwyciężyła: Magdalena Rachlak z Publicznego Gimnazjum w Wilkowie, II miejsce zajął Szymon Wypart z PG w Wilkowie, a III – Alicja Huk z PG w Wilkowie.

Szopka2016-2.jpeg

Jako przedstawicielka Starosty w konkursie pn. „Szopka Betlejemska Wilków 2016” pragnę z całego serca pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu oraz zapewnić, że Starostwo w kolejnych latach nadal będzie wspierać finansowo organizację konkursu, który wspaniale wpisuje się w wielowiekową tradycję świąt Bożego Narodzenia.  Jako przewodnicząca komisji konkursowej oceniając te małe arcydzieła wykonane przez dzieci dochodzę do wniosku, że kreatywność ludzi jest nieograniczona. Szopki wykonane były z chleba, gałganków, makaronu czy kamieni. Istotne jest, że we wszystkich ocenianych szopkach muszą być zawarte wszystkie elementy określone w regulaminie. Regulamin jest dość surowy, komisji bardzo zależało aby wszystkie elementy były wykonane ręką dziecka - informuje Bronisława Mela Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu.

Wszyscy laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy zostali obdarowani słodkimi upominkami. Fundatorami nagród w konkursie pn. Szopka Betlejemska Wilków 2016” był Bogdan Zdyb - Wójt Gminy Wilków oraz Starostwo Powiatowe w Namysłowie.

Szopka2016-1.jpeg

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności