GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 20-10-2021
Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wystąpienia w Polsce 28 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu (gmina Domaszowice)

Dwudzieste ósme ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym 34 sztuki drobiu (kury nioski) położonym w miejscowości Włochy (gmina Domaszowice, powiat namysłowski, województwo opolskie) na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 7 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach.

Wolczyn-grypa-ptaków-1.jpeg

Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Ponadto została wydana decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Namysłowie, nr1.HAPAI.2017, z dnia 07 stycznia 2017 r., w sprawie nakazów i zakazów dla właściciela gospodarstwa, w którym stwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Dnia 07.01.2017 r. o godz. 1900 w Starostwie Powiatowym w Namysłowie odbyło się specjalnie zwołane posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na terenie powiatu namysłowskiego, na którym omówiono aktualną sytuację i dalsze działania.

Pamiętajmy, że nosicielami wirusa są ptaki wodne migrujące, dlatego apelujemy o stosowanie się do zakazów i nakazów ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 20 grudnia 2016r., w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. 2016.poz.2091).

Jednocześnie informujemy, że na dzień dzisiejszy choroba ta nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

 

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności