GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: sobota, 23-10-2021
Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Pomnik dla rodziny Heluszków

O tragicznej historii rodziny Heluszków, którą w 1957 roku wymordował uciekając przed wymiarem sprawiedliwości dziewiętnastolatek Edmund Słaby. Wymordowanie rodziny Heluszków zajęło mordercy niecałą godzinę. Jak wynika z relacji ówczesnej milicji popartej dochodzeniem, morderca w pierwszej kolejności zabił siekierą swojego wuja, następnie jego żonę, po kilku minutach w bestialski sposób pozbawił życie siedmioletniego chłopca oraz jego dziewięcioletniego brata. Nie zlitował się również nad 16-letnią kuzynką oraz jej 12-letnią siostrą.  Mordercę w krótkim czasie po tej zbrodni aresztowała milicja, a następnie w wyniku wyroku sądowego wymiar sprawiedliwości skazał na karę śmierci. Była to ostatnia kara śmierci wykonana w naszym województwie. Obecnie o tej makabrycznej zbrodni przypomina znajdujący się na cmentarzu przy ulicy Jana Pawła II w Namysłowie pomnik wymordowanej rodziny Heluszków. Niestety stan pomnika, którym zajmowali się pamiętający o nieszczęsnej rodzinie sąsiedzi oraz świadkowie wydarzeń z 1957 roku nie napawał optymizmem. Ponad pięćdziesięcioletni nagrobek powoli ulegał zniszczeniu.

PomnikHeluszkow1.jpeg

Na ratunek pomnika, a raczej pamięci tam spoczywającej wymordowanej w tragicznych okolicznościach siedmioosobowej rodzinie Heluszków, ruszył Tadeusz Simlat – mieszkaniec Jakubowic. Pan Tadeusz jeszcze jako mały chłopiec dobrze znał tragicznie wymordowaną rodzinę, gdyż jako dziecko dość często ich odwedział. Po ich śmierci przez cały czas opiekował się nagrobkiem rodziny Heluszków, którzy nie mieli w pobliżu Namysłowa żadnych krewnych. Pan Simlat całym sercem zaangażował się w akcję postawienia nowego pomnika przypominającego o tej wielkiej tragedii, która wydarzyła się w małym cichym domku stojącym samotnie wśród ówczesnych pól Gminy Wilków. W akcję od samego początku włączył się Grzegorz Hubicki Radny Gminy Wilków, który wraz z panem Tadeuszem zaczął przeprowadzać kwesty oraz pozyskiwać sponsorów na rzecz postawienia nowego pomnika. 

PomnikHeluszkow2.jpeg

Zbiórka zakończyła się w dość krótkim czasie, głownie dzięki hojności mieszkańców Jakubowic, Smarchowic Małych oraz Juliana Kruszyńskiego Burmistrza Namysłowa. Po zebraniu 3735 zł i po otrzymania od Burmistrza Namysłowa gwarancji dofinansowania brakującej kwoty został ukończony montaż finansowy idei wykonania nowego pomnika. Wykonanie tego zadania za kwotę 8500 zł zostało zlecone firmie pana  Krzysztofa Matuszka Zakład Kamieniarski z Namysłowa, który zrezygnował ze swojego honorarium za wykonanie oraz montaż pomnika. Uroczyste odsłonięcie nowego pomnika w obecności pana Tadeusza Simlata, Krzysztofa Matuszka, Grzegorza Hubickiego Radnego Gminy Wilków oraz Juliana Kruszyńskiego Burmistrza Namysłowa odbyło się 30 grudnia na cmentarzu przy ulicy Jana Pawła II w Namysłowie.

Mariusz Jabłoński

(inf. Kurier Namysłowski)

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności