Informacje dla uchodźców z Ukrainy dostępne są w menu POMOC UKRAINIE   |   Information for refugees from Ukraine is available in the HELP UKRAINE menu

GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: wtorek, 28-06-2022
Imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

IV Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej „Opolskie Szmaragdy"

Na plenerowej scenie wystąpili soliści i zespoły z samorządowych instytucji kultury województwa opolskiego, wśród nich zespół „Wilkowianie” z Wilkowa. Na scenie w Mosznej wystąpiło około 300  artystów, reprezentujących 26 zespołów. Festiwal poprowadzili Karol Strasburger i Robert Janowski.

opolskie-szmaragdy-2017.jpeg

Organizatorem IV Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej „Opolskie Szmaragdy" był Departament Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

opolskie-szmaragdy-2017_02.jpeg

Wybraliśmy najlepszych wokalistów i najlepsze zespoły, ale to nie oznacza, że ci, którzy dziś tutaj nie występują, są gorsi. W naszym województwie jest wielu wspaniałych artystów, którzy niejednokrotnie będąc na emeryturze odnajdują w sobie talenty. Również młodzi są pełni pasji –  informuje Stanisław Rakoczy Wicemarszałek Wojewdztawa Opolskiego.

opolskie-szmaragdy-2017_03.jpeg

Organizacja festiwalu miała na celu zaprezentowanie potencjału artystycznego i działań kulturotwórczych województwa opolskiego. Wydarzenie to było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

opolskie-szmaragdy-2017_04.jpeg

Ludowy zespół „Wilkowianie” początkowo nosił nazwę „Wilkowianki”. Od początku swojej działalności działał przy Domu Kultury w Wilkowie. Obecnie funkcjonuje pod nazwą „Wilkowianie” i składa się z 12 osób. W swoim repertuarze posiada głównie pieśni ludowe, patriotyczne i kościelne. Swoją działalnością promuje Gminę Wilków w przeglądach artystycznych, jak również na wszelkiego rodzaju uroczystościach świeckich i kościelnych. Obecnym kierownikiem zespołu jest Zdzisław Konefał. Największymi osiągnięciami zespołu jest wydanie dwóch płyt pod tytułem „Wilkowianie” i „Wilkowianie Kolędy”. Zespół zajął III miejsce w I Pierwszym Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych „Kosturki 2011”, II miejsce w I Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie (2014 r.) oraz III miejsce w II Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie w 2015 r.

Mariusz Jabłoński
źródło: www.umwo.opole.pl

Projekt i realizacja: © 2011-2022 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności