GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 29-05-2024
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

IV Festiwal Kultury Ludowej

4FKL2017__115.jpeg

Festiwal Kultury Ludowej w Wilkowie to unikalne przedsięwzięcie, łączące tradycję i folklor ze współczesnym podejściem do muzyki ludowej. Ta barwna impreza folklorystyczna odbyła się w końcu czerwca w Domu Kultury w Wilkowie i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zespołów. W tegorocznym wydarzeniu, które zostało zorganizowane 25 czerwca, publiczność i jurorzy obejrzeli czternaście zespołów ludowych z terenu Lokalnej Grupy Działania „Dobra Widawa” oraz Powiatu Namysłowskiego. Festiwal miał na celu popularyzację kultury, a także promowanie zespołów ludowych (wykorzystanie zasobów społecznych i kulturowych). Festiwal był także okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów międzyludzkich pomiędzy zespołami.

4FKL2017__07.jpeg

Idea zorganizowania festiwalu, który stał się jedną z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w powiecie namysłowskim, narodziła się w 2013 r. Organizatorzy tego wydarzenia kulturalnego chcieli udowodnić, że muzyka ludowa jest ciągle żywa oraz atrakcyjna dla szerokiej publiczności. Festiwal Kultury Ludowej niewątpliwie swoją obecnością stanowi szeroko rozumianą promocję Gminy Wilków oraz całego powiatu namysłowskiego, impreza ta odgrywa znaczącą rolę jako wizytówka kultury ludowej. Pierwszy Festiwal Kultury Ludowej w Wilkowie odbył się 15 czerwca 2014 r, uczestniczyło w nim 7 zespołów ludowych z gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania Dobra Widawa. Był to pierwszy sukces tego pomysłu, który w kolejnych latach stał się wydarzeniem wielopokoleniowym integrującym ludzi połączonych wspólną pasją.

4FKL2017__28.jpeg

Festiwal w swojej obecnej formie nie tylko umożliwia szerokiemu gronu odbiorców obcowanie z żywą kulturą ludową, ale pozwala doświadczać radości ze słuchania i podziwiania zespołów ludowych działających na terenie LGD Dobra Widawa oraz na terenie powiatu namysłowskiego. IV Festiwal, jak jego wcześniejsze edycje, stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym konkurencja była ogromna. W przyjaznej przestrzeni, przy dźwiękach prawdziwych instrumentów bawili się artyści jak również licznie zgromadzona publiczności. Jurry w ocenie artystów sprzyjał regulamin konkursu, zawierający wymóg wykonania utworu obowiązkowego. Jurry w składzie: Teresa Krawiec – przewodnicząca, Bronisława Mela, Lesław Wachowski, Monika Markowska oraz Zbigniew Maliński członkowie Jurry najwyżej oceniło Zespół Echo Gola - Wężowice​. Drugą nagrodę postanowiło przyznać Zespołowi Wianki, a trzecią Zespołowi Gajkowianie. Jurry postanowiło również przyznać trzy wyróżnienia dla zespołów: Retrospekcja, Sąsiadeczki i Zbytowianki, ufundowane przez Lesława Wachowskiego – członka Rady Programowej LGD Dobra Widawa, Bogdana Zdyba – Wójta Gminy Wilków oraz Bronisławę Mela – wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Namysłowskiego.

4FKL2017__09.jpeg

Organizatorzy IV Festiwalu Kultury Ludowej w Wilkowie pragną podziękować Bogdanowi Zdybowi - Wójtowi Gminy Wilków, Andrzejowi Michcie - Staroście Namysłowskiemu, Stanisławowi Rakoczemu Wicemarszałkowskowi Województwa Opolskiego za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu święta muzyki ludowej w Wilkowie.

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności