GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: poniedziałek, 25-10-2021
Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora

DZIEŃ KOBIET W JAKUBOWICACH - 8 marca 2011r.

DZIEŃ  KOBIET  W  JAKUBOWICACH

IMAG0032.jpeg

 

Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

 

Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet, ustanowione zostało w 1910 roku. W Polsce święto było popularne w okresie PRL. W latach 80. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany.  Dzień Kobiet był obchodzony jako święto państwowe w Polsce do 1993 roku. Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify - demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami zostają najczęściej kwiaty lub słodycze. To tyle z historii święta. Prawda jest taka, że każda z nas lubi dostawać prezenty, kwiaty i wszelkie niespodzianki bez względu na to jakie są czasy czy panujący ustrój!

Dzień Kobiet jest okazją do spotkań pań w różnym wieku, do wymiany życiowych doświadczeń, przekazania młodemu pokoleniu codziennych przeżyć w prowadzeniu gospodarstwa domowego. To kobiety tworzą niepowtarzalną atmosferę domu rodzinnego, która zapada głęboko w pamięci.

I takie spotkanie integracyjne odbyło się w dniu 12 marca br. w świetlicy wiejskiej w Jakubowicach. Grupa mieszkanek na czele z Panią Justyną Jurkowską przygotowały tę uroczystość. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie chętne Panie z Jakubowic i z innych miejscowości naszej Gminy. Organizatorki uroczystości zaprosiły Wójta Gminy Wilków – p. Bogdana Zdyba, Przewodniczącą Rady Gminy w Wilkowie – p. Irenę Marszałek, Sekretarz Gminy – p. Irenę Wagner-Cichosz, pracownika Urzędu Gminy – p. Dorotę Birską i „seniorki Jakubowic” do wspólnego świętowania. Wszystkim zebranym Paniom Wójt złożył serdeczne życzenia z okazji ich święta i wzniósł toast lampką szampana. Panie przygotowały wspaniały, obfity  poczęstunek – ciasto, sałatki i inne przepyszne dania. Uroczystości towarzyszyła niepowtarzalna atmosfera – wspólne biesiadowanie i śpiewanie. Spotkanie było udane i na pewno wszystkim zapadnie głęboko w pamięci.

Organizatorki – mieszkanki Jakubowic dziękują wszystkim za pomoc w zorganizowaniu uroczystości a gościom za przybycie. Serdeczne podziękowania kierują w stronę Radnego z  Jakubowic – p. Grzegorza Hubickiego za wsparcie finansowe ww. uroczystości.

Opr. Dorota Birska

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności