GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: czwartek, 28-10-2021
Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty

UROCZYSTOŚĆ RELIGIJNO-PATRIOTYCZNA -15 czerwca 2011r.

UROCZYSTOŚĆ RELIGIJNO-PATRIOTYCZNA

 

15 czerwca br. miała miejsce w Wilkowie uroczystość o podwójnym znaczeniu. W tym dniu uczniowie dwóch placówek – szkoły w Dębniku i Gimnazjum w Wilkowie spotkali się w kościele p.w. św. Mikołaja na mszy św. Mszę św. odprawił miejscowy proboszcz ks. Marek Górdziałek w dwóch intencjach. W pierwszej – dziękczynnej modlono się za szczęśliwe, pomyślne zakończenie roku szkolnego 2010/2011.
W drugiej intencji modlono się za ofiary ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich jakiego dokonali na polskiej ludności na Kresach. Apogeum tych bestialstw miało miejsce na Wołyniu 11 lipca 1943 r. Wtedy to banderowcy spod znaku UPA OUN zaatakowali ponad 100 kościołów i modlących się w nich podczas niedzielnej mszy św. Polaków.
W trakcie eucharystii uczniowie ze szkoły w Dębniku złożyli: kwiaty, chleb i wino.

            Oprawę muzyczną przygotowały: nauczycielka oddziału przedszkolnego w Dębniku mgr Iwona Cholaś i katechetka mgr Agata Brycka.

            W wygłoszonej homilii ks. Marek Górdziałek podkreślił, że obie te intencje łączy klamra pamięci o dobrze przeżytym roku szkolnym i o ofiarach ludobójstwa na Kresach. „ Musimy i winni jesteśmy zachować we wdzięcznej pamięci tych, którzy zginęli. Oni zginęli byśmy my mogli żyć”.

            Po skończonej eucharystii uczniowie podziękowali księdzu proboszczowi
za całoroczną opiekę duszpasterską.

            W drugiej części uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik Pomordowanym na Kresach Południowo-Wschodnich II RP. Zapalone znicze i wiązanki kwiatów złożyli: Wójt Gminy mgr Bogdan Zdyb i Sekretarz Gminy mgr Irena Wagner-Cichosz jako przedstawiciele gminnej administracji, młodzież szkolna, wszyscy dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, przedstawiciele Kresowiaków – Mieczysław Szczepaniak i Eugeniusz Brzeźniak.

            Następnie głos zabrał mgr Zbigniew Maliński – przedstawiciel organizacji kresowych. W swym wystąpieniu przypomniał, że 62 % ludności gminy to byli mieszkańcy Kresów lub ich kolejne pokolenia. Wielu z nich straciło bliskich z rąk siepaczy nacjonalistów ukraińskich. Ofiary grzebano bez oznaczonego miejsca pochówku. Tym miejscem jest symboliczny pomnik.

            Ponieważ Ojczyzna to ziemia i groby, młodzież z wilkowskiego Gimnazjum włączyła się w 2010 roku w akcję wrocławskiego „Studia Wschód” pn. „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Celem akcji jest ratowanie i porządkowanie nekropolii polskich „ na ziemiach, które opuściła Polska” oraz dobrowolne wpłaty po symbolicznej złotówce na ten szczytny cel.

            Należy podkreślić, że uroczystość ta wpisana jest do Gminnego Programu Rocznic a pomnik w Wilkowie jest jedynym tego rodzaju miejscem pamięci
w powiecie.

            Była to lekcja patriotyzmu i historii.                                                                                                                                                                                                                                                                                               Następną wyznaczono na  dzień 11 listopada br. – Święto Niepodległości.

                                                                                  Opr.  mgr Zbigniew Maliński

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności