GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 29-05-2024
Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji

DOŻYNKI GMINNE - IDZIKOWICE 18.09.2011r.

Dożynki - Święto Plonów, (wieńcowiny) jest to święto etniczne z okazji zakończenia okresu zbiorów zbóż. Przypada na równonoc jesienną, czyli 23 września. Dożynki ogólnopaństwowe zorganizowano po raz w pierwszy w Polsce w 1927 roku. 

Dożynki połączone są z tradycyjnymi uroczystościami, m.in. mszą świętą dziękczynną w Kościele katolickim, poczęstunkiem i zabawą. Do głównych obrzędów należy wręczenie Gospodarzowi dożynek przez Starostę i Starościnę wianków dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw, kwiatów polnych i ziół. Następuje także wręczenie chleba upieczonego z mąki z ostatnich zbiorów. 

Dożynkom towarzyszy także festyn ludowy, na którym urządzane są poczęstunki, tańce koknursy, wystawy rolnicze, koncerty.

 

Plon niesiemy plon...” 
 IMG_1767.jpeg

18 września odbyły się Dożynki Gminne w Idzikowicach organizowane przez Gminy Wilków wraz z Domem Kultury w Wilkowie. Zainaugurowała je uroczysta msza św. w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Idzikowicach, którą celebrował ks. Adam Czternastek- proboszcz parafii w Czepielowicach wraz z proboszczem miejscowej parafii- ks. Tomaszem Broszko.

 

IMG_1759.jpegPo Mszy Świętej barwny korowód dożynkowy, w skład którego wchodzili zaproszeni goście na czele z Wiceministrem Rolnictwa Andrzejem Butrą, senatora RP Norbertem Krajczy Posłem na Sejm RP Stanisława Rakoczego oraz Posłem na Sejm RP Sławomir Kłosowski, mieszkańcy Gminy Wilków w tym przedstawiciele sołectw wraz z przygotowanymi przez siebie koronami dożynkowymi przemaszerował na boisko sportowe w Idzikowicach. Tam zgodnie ze staropolskim obyczajem starostowie dożynek, którymi byli Paulina Łuniewska Krzak z Pągowa i Grzegorz Hubicki z Jakubowic, podczas odśpiewania przez zespół „Wilkowianie” pieśni „Plon niesiemy plon...”, przekazali Wójtowi Gminy Bogdanowi Zdybowi bochen dożynkowego chleba, którym to wójt podzielił się z zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami naszej Gminy. W IMG_2123.jpegswoim wystąpieniu Pan Wójt dziękując rolnikom za przekazany bochen chleba obiecał, że uczyni wszystko, by dzielić go sprawiedliwie i solidarnie, aby nikomu w gminie go nie zabrakło. Życzył rolnikom, by następne lata przyniosły im wiele radości oraz satysfakcji z wykonywanej pracy. Po wystąpieniu Wójta Jarosław Grzesik z Pągowa otrzymał z rąk Posła na Sejm RP Stanisława Rakoczego oraz senatora RP Norberta Krajczego medal „Zasłużony dla rolnictwa”.

 

IMG_1939.jpegDalsza część uroczystości to część artystyczna, w której wystąpiły dzieci ze szkół wilkowskich, chór ECHO z Goli, Dzięcięcy Zespół „Górali” z Dąbrowy Namysłowskiej, występ Wacława Tomali z Wojciechowa oraz Tomasza Grzesika z Pągowa, występ naszego rodzimego zespołu Wilkowianie”, pokaz tańca towarzyskiego grupy „SALSA FUERTE” z Opola. gości dożynkowych nie zawiodła IMG_2058.jpeggwiazda wieczoru-zespołu Mister Dex, przy muzyce którego wyśmienicie się bawiono a punktem kulminacyjnym był pokaz sztucznych ogni ,oglądany z zapartym tchem przez liczenie zgromadzonych gości i mieszkańców. Zakończeniem tegorocznych dożynek była zabawa taneczna. Zapewniono również moc atrakcji dla najmłodszych uczestników święta plonów. Były konkursy z nagrodami, jak również przygotowany mini park rozrywki. Dużym powodzeniem cieszyła się także przygotowana przez pracowników Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Idzikowicach loteria fantowa i nie mniej oblegany był „wiejski stół' gdzie każdy mógł skosztować darmowej grochówki, pysznego chleba ze smalcem oraz wspaniałych wędlin domowej roboty.

 

Sponsorzy dożynek:

 

 

GDF SUEZ Energia Pro-lokalny inwestor, Bank Spółdzielczy w Namysłowie, WINDPROJEKT Sp. z o.o., „Attis” Sp. z o.o.Przedsiębiorstwo Produkcji Rolniczej, „PAGRO” Sp. z o.o. Gospodarstwo Rolno-Nasienne, „Agroplon” Przedsiebiorstwo Produkcyjno- Handlowo-Usługowe, KUBOT-firma budowlana, PHP „Agro-Efekt” Sp. z o.o.' Polserwis Wojciech Liebner, Dziedzic Sp. z o.o., Rzeźnictwo-Wędliniarstwo, J.S.J.MARYNIAK, Wytwórnia Pasz w Wilkowie, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Lubskiej, BGŻ Namysłów, Dobra Forma-Namysłów, Gospodarstwo Agroturystyczne Zdzisława, Zygmunt Zubek.

 

Organizatorzy dożynek składają serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu tegorocznego święta plonów mieszkańcom Gminy Wilków.

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności