GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: poniedziałek, 25-10-2021
Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora

Dożynki 2005

IMAG0064.jpeg11 września br. na terenie rekreacyjnym obok Publicznego Przedszkola w Idzikowicach o godzinie 1300 uroczysta msza święta rozpoczęła to gminne święto plonów. Mszę, która odbyła się w intencji rolników celebrowali: proboszcz parafii w Smogorzowie – ksiądz Janusz Jastrzębski, proboszcz parafii Bukowie – ksiądz Florian Rumiński, proboszcz parafii w Michalicach – ksiądz Przemysław Paluch, proboszcz parafii w Wilkowie – ksiądz Henryk Szeloch. Po uroczystej mszy przystąpiono do staropolskiej ceremonii przekazania przez starostów dożynek bochna chleba z tegorocznych zbiorów gospodarzowi gminy – Wójtowi Panu Zygmuntowi Szulakowskiemu i Przewodniczącemu Rady Gminy Panu Dariuszowi Kuśmierczykowi. Starostą tegorocznych dożynek był Pan Bogusław Polak Dyrektor Gospodarstwa Rolnego „ATTIS’’ w Jakubowicach. Starościną była Pani Maria Staniec z Idzikowic, która prowadzi wraz z mężem IMAG0097.jpeg Michałem gospodarstwo rolne o pow. blisko 12 ha, równocześnie pracuje zawodowo jako bibliotekarka w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Idzikowicach.
W swoim przemówieniu Wójt Zygmunt Szulakowski serdecznie i gorąco podziękował rolnikom za wysiłek włożony w zbiór tegorocznych plonów. W części oficjalnej Wójt Gminy Wilków serdecznie przywitał wszystkich zebranych oraz gości.
Mówiąc o dożynkach trzeba koniecznie wspomnieć o pięknych dekoracjach dożynkowych oraz o wieńcach i koronach dożynkowych, które przygotowali mieszkańcy z 9 wsi Gminy Wilków: Bukowie, Idzikowice, Jakubowice, Krzyków, Lubska, Pągów, Pielgrzymowice, Wilków, Wojciechów oraz jeden wieniec z Gminy Namysłów ze wsi Pawłowice.
Program artystyczny był różnorodny i bogaty, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Festyn dożynkowy rozpoczęto występem Wojskowej Orkiestry Dętej z Brzegu, następnie wystąpili uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej z Idzikowic pod kierunkiem nauczycieli: Krystyny Sochalskiej, Bożeny Fabryckiej, Małgorzaty Lewandowskiej, Marii Półrolniczak. IMAG0163.jpeg Równolegle w występami rozpoczęto konkurs rysunkowy pn. „Żniwa’’ dla dzieci i młodzieży. Prace dzieci były piękne, oto wyniki w następujących kategoriach: kategoria Przedszkole – I miejsce zajęła Aleksandra Dymek, II miejsce zajął  Aleksander Szymański, III miejsce zajęła Klaudia Keczmerska i Mateusz Krupa, w kategorii klasa 1-3 – I miejsce zajął Patryk Krakowski, II miejsce zajęła Wioletta Ciesielska, III miejsce zajęła Klaudia Krupa, w kategorii Klasa 4 – Gimnazjum – I miejsce zajął Kornel Jaśniak, II miejsce zajęła Ewelina Krupa.
Wystąpił Zespół Bukowianki, Wilkowianie, Klub Japońskich Sztuk Walki BUSHI z Namysłowa, Rycerze z Bierutowa.
Największą atrakcją był Konkurs Rodzin, w którym wzięło udział 5 rodzin. Wszystkie konkurencje były na czas, bieg w workach, bieg z jajkiem na łyżce, obieranie ziemniaka- najdłuższa skórka, wbijanie gwoździ na czas, rzut kółkiem do celu, bieg z przenoszeniem piłek, przeciąganie liny.  Zwyciężyła rodzina Bedków z Idzikowic, II miejsce zajęła rodzina Nikodem z Pszenicznej, III miejsce zajęła rodzina Łepek z Idzikowic, IV miejsce zajęła rodzina Duszyńskich z Wilkowa, V miejsce zajęła rodzina Krauz z Wojciechowa. Nagrodami w ww. konkursie był  sprzęt gospodarstwa domowego AGD. IMAG0157.jpeg
Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, stoisko z ciastem i kawą oraz aukcja rysunków dziecięcych. Stoiska te zorganizowali rodzice i nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej w Idzikowicach. Dmuchana zjeżdżalnia i suchy basen z piłeczkami przyciągał rzesze dzieci. Stoiska gastronomiczne były dobrze zaopatrzone, można było zaspokoić głód również talerzem przepysznej nieodpłatnie serwowanej grochówki przygotowanej przez panie kucharki z Publicznego Przedszkola w Idzikowicach. Były wystawki OODR w Łosiowie, wystawa wyrobów z drewna Pana Edwarda Nowaka z Bierutowa, wystawa wyrobów hafciarskich pani Janiny Strzały z Krzykowa i Koła Łowieckiego „Łoś”. Niedzielne popołudnie było bardzo udane i na pewno zapisze się w historii Idzikowic. Przy rytmach zespołu Till Summer z Oleśnicy trwała zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych.

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności