GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: niedziela, 24-10-2021
Imieniny: Arety, Marty, Marcina

Umowa podpisana

Gminna dotacja przeznaczona zostanie na prace związane z malowaniem wnętrza kościoła pw. św. Mikołaja w Wilkowie, który został wpisany 13 listopada 1959 r. do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To nie pierwsza dotacja jaka została pozyskana na remont kościoła w Wilkowie w ostatnich latach. Wilkowska parafia w 2016 roku otrzymała dofinansowanie na remont zakrystii i prezbiterium w kościele pw. św. Mikołaja w Wilkowie, natomiast w ubiegłym roku zostały pozyskane środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa opolskiego na wykonanie i montaż  krat w wilkowskiej świątyni.

Z nieukrywaną radością udzielam dotacji na prace remontowe i konserwatorskie przy obiektach sakralnych. Brak funduszy często uniemożliwia  proboszczom przeprowadzenia jakichkolwiek prac remontowych czy konserwatorskich w kościołach dlatego na pochwałę i wszelką pomoc z mojej strony zasługuje inicjatywa księży i parafian, którzy zabiegają  o pozyskanie funduszy z różnych źródeł. – informuje Bogdan Zdyb Wójt Gminy Wilków.

UmowaPodpisana.jpeg

Przekazanie dotacji parafii pw. św. Mikołaja w Wilkowie to nie jedyne wsparcie wilkowskiego samorządu w stosunku do obiektów sakralnych znajdujących się na ternie Gminy Wilków. Realizowany jest projekt - Ochrona, promocja i rozwój dziedzictwa kulturowego na obszarze Stobrawskiej Strefy Rehabilitacji i Rekreacji-część północna. Liderem jest Powiat Namysłowski, a partnerem Gmina Wilków oraz parafia w Bukowiu. Gmina Wilków realizuje zadanie „Utwardzenie i zagospodarowanie terenu przy kościele w Bukowiu” - inwestycja ta zostanie zrealizowana w 2018 r. Parafia Rzymskokatolicka p.w. Oczyszczenia NMP w Bukowiu realizuje 3 zadania: Wykonanie instalacji antywłamaniowej, przeciwpożarowej w kościele w Bukowiu; Odrestaurowanie ścian wewnętrznych w kościele w Pągowie; Ochrona zabytkowych witraży okiennych poprzez montaż dodatkowych okien w kościele w Pągowie. Projekt dofinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020.

Kościół Wilków.jpeg

Kościół w Wilkowie po raz pierwszy wzmiankowany był w 1290 r. Obecna budowla pochodzi z przełomu XIII i XIV w. Kościół następnie rozbudowano na przełomie XV i XVI w., prawdopodobnie w 1501 r. Drewnianą wieżę dobudowano do kościoła ok. 1564 r., jak można przypuszczać na podstawie daty umieszczonej na wiatrowskazie. Wieżę przebudowano jeszcze w 1702 r. Kościół był odnawiany w latach 1829-1830 i w 1932 r. Został spalony w wyniku działań wojennych w 1945 r. w 80%. W 1958 r. świątynię odbudowano, ale już bez wieży, przedłużając ją znacznie w kierunku zachodnim. W kolejnych latach zbudowano dwa boczne ołtarze, w jednym z nich znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, w drugim św. biskupa Stanisława.Prezbiterium w kościele pochodzi z przełomu XIII i XIV w. Jest krótkie, jednoprzęsłowe, z równej długości zakrystią dobudowaną w XVI w. od strony północnej. Nawa miała pierwotnie trójprzęsłowy charakter, była szersza i wyższa oraz przedłużona w kierunku nowszej części zachodniej. Wnętrza kościoła opatrzone są stropami, zakrystia o sklepieniu kolebkowym. W prezbiterium wsporniki są kamienne, nisko osadzone. Okna w stylu ostrołukowym, niektóre powiększone, zamknięte łukiem odcinkowym. Podobnie wejścia do nawy są ostrołukowe, wejście do zakrystii jest wyposażone w późniejsze drzwi z przeniesionymi, starszymi okuciami. Wschodni szczyt prezbiterium z XV/XVI w. ma kształt trójkątny. Dach jest w formie jednokalenicowej, w konstrukcji siodłowej, kryty dachówką.

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności