GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: środa, 20-10-2021
Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Stroik Wielkanocny Wilków 2018

Stroiki wielkanocne od zawsze są symbolem radości i świątecznego nastroju. Te artystyczne kompozycje tworzą niepowtarzalną świąteczną atmosferę w każdym domu. W Gminie Wilków od lat organizowany jest konkurs na stroik wielkanocny, który zastąpił wcześniejsze konkursy na tradycyjną palmę wielkanocną. W tegorocznej edycji udział biorą dzieci i młodzież z naszego powiatu, które samodzielnie wykonują stroiki popisując się w ten sposób swoją kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Wszystkie osoby, które przyniosą swoją pracę mogą liczyć na drobny upominek a zwycięzcy na ciekawe nagrody.

Konkurs stroik 2018 -2.jpeg

W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszonych zostało aż 66 prac, przy czym każdy z uczestników mógł zgłosić do konkursu tylko jedną. Technika wykonania stroików była dowolna. Konkurs miał na celu kształtowanie umiejętności widzenia głęboko humanistycznych wartości tkwiących w kulturze ludowej, popularyzację obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej związanej ze Świętami Wielkanocnymi z uwzględnieniem środowiska dzieci i młodzieży szkolnej oraz pielęgnowanie znajomości tradycji kulturowej własnego regionu i uzyskanie związku kultury ludowej z kulturą narodową. Wszystkie z prac cechowała niezwykła pomysłowość i zdobnictwo, większość prac wykonana była z naturalnych materiałów.

Komisja Konkursowa w składzie: Maria Staniec - przewodnicząca Komisji, Anita Jankowska, Bronisława Mela i  Edward Szulakowski – członkowie Komisji miała niezwykle trudne zadanie aby wyłonić te najbardziej odwołujące się do tradycji ludowej i spełniające wszystkie wymagania regulaminowe. Komisja przy ocenie prac szczególną uwagę zwracała na takie elementy jak: zgodność z tematem – nawiązanie do tradycji, technikę wykonania, materiał, kompozycję, bryłę, dobór barw, staranność i dokładność wykonania oraz walory estetyczne.

Wielkanoc to jedno z najradośniejszych, najbardziej wiosennych i kwitnących świąt. To najlepsza okazja by móc wykonać wiele symboli, które w ludowych zwyczajach wiążą się z okresem poprzedzającym Święta Zmartwychwstania Pańskiego. W naszej gminie symbolem tym jest stroik wielkanocny. Różnorodność materiałów i technik plastycznych świadczą o ogromnej fantazji i pomysłowości wykonawców. Wszystkie zgłoszone do konkursu stroiki były oryginalne, niepowtarzalne i  wyjątkowo estetycznie wykonane. Uczestniczyć w takiej komisji konkursowej to dla mnie zaszczyt. Gratuluję nagrodzonym zwycięzcom i uczestnikom. Życzę zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pachnących wiosną - powiedziała Maria Staniec Przewodnicząca Komisji.

Do konkursu  zostało zgłoszonych  67 stroików  w  tym:

  • - 23 stroiki w kategorii prac wykonanych przez dzieci przedszkolne,
  • - 36 stroików w kategorii prac wykonanych przez dzieci i młodzież szkół podstawowych,
  • - 8 stroików w kategorii prac wykonanych przez młodzież gimnazjalną.

Konkurs stroik 2018-1 .jpeg

Spośród zgłoszonych prac komisja wyróżniła najciekawsze prace konkursowe i przyznała nagrody w trzech kategoriach:

1. Dzieci przedszkolne:

I miejsce - Tobiasz Nowakowski - Publiczne Przedszkole w Wilkowie
II miejsce - Emilia Sowa - Publiczne Przedszkole w Wilkowie
III miejsce - Igor Stec - Publiczne Przedszkole w Wilkowie

2. Dzieci i młodzież szkół podstawowych:

I miejsce - Jagoda Marczenko - Publiczna Szkoła Podstawowa w Bukowiu
II miejsce - Agata Poźniak - Publiczna Szkoła Podstawowa w Bukowiu
III miejsce - Mateusz Konefał - Publiczna Szkoła Podstawowa w Bukowiu

 wyróżnienia:

Zuzanna Kasztelan - Publiczna Szkoła Podstawowa w Bukowiu
Mateusz Jurkowski - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Idzikowicach
Zuzanna Pastuszka - Publiczna Szkoła Podstawowa w Wilkowie
Julja Głowacka - Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Dębniku

3. Młodzież gimnazjalna:

I miejsce - Julia Mamczura - Z klasy gimnazjalnej w  PSP w Wilkowie
II miejsce - Natalia Kapica - Z klasy gimnazjalnej w  PSP w Wilkowie
III miejsce - Karolina Szcześniak - Z klasy gimnazjalnej w  PSP w Wilkowie

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy zostali obdarowani słodkimi upominkami. Fundatorami nagród w Konkursie pn. Stroik Wielkanocny Wilków 2018 byli: Bogdan Zdyb - Wójt Gminy Wilków oraz Zarząd Powiatu Namysłowskiego, Edward Szulakowski - Radny Gminy Wilków, Bronisława Mela i Mariusz Jabłoński – Radni Powiatu Namysłowskiego oraz Maria Staniec - Sołtys Idzikowic. Wystawę prac konkursowych można oglądać w Domu Kultury w Wilkowie w okresie od 26 marca do 20 kwietnia 2018 r.

Mariusz Jabłoński

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności