GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: wtorek, 19-10-2021
Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Dożynki 2006

Uroczysta msza dożynkowa w Wilkowie

Dożynki to święto polskiej wsi. Święto tych, którzy przez cały rok w trudzie i znoju ciężkiej pracy, w deszczu i w upale słońca, wyciskają z ziemi dobra najważniejsze dla człowieka – żywność. Bez tej ciężkiej pracy rolnika nie byłoby życia na ziemi. Każdy, aby żyć musi korzystać z owoców pracy rolnika. Dlatego dożynki są świętem radości i dumy z osiągniętych plonów. Ale rok 2006 nie pozwolił na radość i świętowanie, a dla rolników na długo zostanie w pamięci. Żniwa, które minęły należały do wyjątkowo trudnych. Najpierw susza spowodowała obniżenie plonów a później ciepło i deszcz doprowadziły do porośnięcia ziarna.
W tej sytuacji w dniu 10 września w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Wilkowie odbyła się msza dożynkowa, na której zebrali się rolnicy i osoby nie związane z rolnictwem, aby podziękować za zbiory z tegorocznych żniw.
Mszę w intencji rolników celebrowali: proboszcz parafii w Wilkowie – ks. Henryk Szeloch i proboszcz parafii w Bukowiu – ks. Florian Rumiński. Podczas uroczystej mszy przystąpiono do ceremonii przekazania przez starostów dożynek bochna chleba z tegorocznych zbiorów księżom celebrantom oraz gospodarzowi gminy – Wójtowi Panu Zygmuntowi Szulakowskiemu i Przewodniczącemu Rady Gminy Panu Dariuszowi Kuśmierczykowi. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Wilków, który w swoim przemówieniu gorąco i serdecznie podziękował rolnikom za wysiłek i trud włożony w zbiór tegorocznych plonów, których wyrazem symbolicznym i dosłownym był przyniesiony bochen chleba a także wieńce i korony dożynkowe, które przygotowali mieszkańcy z 6 wsi Gminy Wilków: Bukowie, Idzikowice, Jakubowice, Pągów, Wilków i Wojciechów. Całą uroczystość kościelną uświetniły występy zespołów: „Wilkowianki’’ i „Koniczynki”.
Starostą tegorocznych dożynek był Pan Bogdan Środoń z Wilkowa, który wraz z żoną Ewą prowadzi gospodarstwo rolne o pow. 55 ha. Natomiast starościną była Pani Elżbieta Klusko z Pągowa, która wraz z mężem Dariuszem prowadzi gospodarstwo rolne o ogólnej powierzchni 437 ha.
Wójt Gminy Wilków – Pan Zygmunt Szulakowski serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania mszy dożynkowej w szczególności księżom proboszczom, starostom, nowo powstałemu Zespołowi „Wilkowianki” z Wilkowa, Zespołowi Młodzieżowemu „Koniczynki’’ z Pągowa i wszystkim uczestnikom.

1 2 3 4
5 6 7 IMAG0005800_600.jpeg

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności