GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: niedziela, 24-10-2021
Imieniny: Arety, Marty, Marcina

GMINNE OBCHODY 88 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W WILKOWIE

„Polska!
O, ileż w jednym słowie
może się zmieścić wielkiej treści...”


GMINNE OBCHODY 88 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W WILKOWIE

zdjęcie 4.jpeg   zd. 3


Każdy naród potrzebuje ducha tradycji bo naród bez historii nie istnieje. Nie mówmy więc, że jesteśmy międzynarodowi i europejscy, bo jesteśmy przede wszystkim Polakami i bądźmy dumni z naszej przeszłości. Podziękujmy za to, iż nasi przodkowie zadbali o obecną wolną Polskę, zwłaszcza w dniu kolejnej - 88 Rocznicy Odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu.
W godnym i uroczystym przeżyciu tego święta pomaga nam udział w Liturgii Eucharystycznej, tym bardziej, że jest to moment, kiedy można z powaga zadumać się, pomilczeć . Centralne obchody Święta Niepodległości odbywają się w Warszawie i są transmitowane przez radio i telewizję. Oglądamy wówczas wspaniałe defilady wojskowe, słuchamy przemówień ważnych osobistości i widzimy jak oficjalne delegacje składają kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Ale tu u nas w atmosferze naszej „ Małej ojczyzny” chcemy również przeżywać to jakże ważne dla Polaków święto.
Dlatego pomysł i inicjatywa naszych władz samorządowych, a szczególnie Wójta Gminy Wilków- Zygmunta Szulakowskiego, aby 88 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczcić w szczególny sposób - uroczystą mszą i specjalnym montażem patriotycznym był naprawdę chwalebny i jak się okazało bardzo trafiony.
Gospodarzami i głównymi organizatorami obchodów Święta Niepodległości byli: księża koncelebrujący mszę: Ksiądz Proboszcz Parafii Bukowie – Florian Rumiński oraz Ksiądz Proboszcz Parafii Wilków – Henryk Szeloch, Wójt Gminy Wilków- Zygmunt Szulakowski oraz Dyrektor Gimnazjum w Wilkowie- Roman Półrolniczak, młodzież z Wilkowskiego Gimnazjum wraz z opiekunami: Piotrem Majewskim, Przemysławem Pabianem i Małgorzatą Jagiełą.
W wilkowskich uroczystościach Odzyskania przez Polskę Niepodległości udział brali również: Marszałek Województwa Opolskiego – Grzegorz Kubat, Sekretarz Gminy- Irena Wagner-Cichosz, Skarbnik – Teresa Żółtaszek, V-ce Przewodniczący Rady Gminy - Zygmunt Pniewski, Radny Gminy Wilków - Wiesław Kowalczyk Kierownik Referatu Gospodarki Komunikacji i Rolnictwa - Jan Kamiński, Dzielnicowy - sierż. Grzegorz Musiał, Kierownik G.O.P.S. - Stanisława Witek a także Wiesław Kwiecień, Dorota Birska, dyrektorzy szkół podstawowych: Krystyna Sochalska, Krzysztof Kłębek, Elżbieta Rosińska. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Wilkowie, Ochotnicza Straż Pożarna, mieszkańcy Gminy Wilków oraz nauczyciele, pracownicy administracyjni i młodzież z Gimnazjum w Wilkowie.

zdjęcie 11.jpeg zdjęcie 2.jpeg zdjęcie1.jpeg zdjęcie 5.jpeg
zdjęcie 7.jpeg zdjęcie 8.jpeg zdjęcie 14.jpeg zdjęcie 15.jpeg
zdjęcie 16.jpeg zdjęcie 13.jpeg zdjęcie 4.jpeg zd. 3


Część artystyczną obchodów Odzyskania Niepodległości uatrakcyjnili programem słowno - muzycznym uczniowie Gimnazjum w Wilkowie pod kierunkiem Małgorzaty Jagieły i Piotra Majewskiego.

zdjęcie 9.jpeg   zdjęcie 12.1.jpeg zdjęcie 10.jpeg zdjecie 13.1.jpeg

 „Pamięć i Niepodległość”- to motto i myśl przewodnia programu, który miał przypomnieć najważniejsze wydarzenia z historii Polski, skłonić do refleksji i zadumy. Przy muzyce Chopina rozbrzmiewały słowa poezji o ojczyźnie, patriotyzmie i miłości do rodzinnego kraju. Całość ubogacały pieśni patriotyczne zespołu wokalnego oraz występ zespołu „Wilkowianki”. Młodzież wspominała również sylwetkę i pamiętne słowa Jana Pawła II- wielkiego Polaka, patrioty, orędownika wolności.

Ojczyznę zwykle porównuje się do matki, która daje życie i troszczy się o rozwój swych dzieci. Miłość ojczyzny to nie chwilowe wzruszenie, ale uczciwa i twórcza praca dla niej, jak również rzetelne zdobywanie wiedzy, odpowiedzialność w polityce, dbałość o język ojczysty w mowie i w piśmie, troska o rodzinę, szacunek dla tradycji, dla wartości narodowych i chrześcijańskich oraz zdolność ponoszenia codziennych ofiar.
Patriotyzm to także pamięć o przodkach, zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszością. Przejawia się on również w trosce o dobre imię ojczyzny, o jej godność. Heroiczne czyny wymagane są rzadko. Patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także na co dzień wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach, rocznicach – jak chociażby o tej 88 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

  zdjęcie 17.jpeg zdjęcie 18.jpeg zdjęcie 19.jpeg zdjęcie 20.jpeg


Jak co roku w ten listopadowy dzień wspominaliśmy pamiętny listopad 1918 roku, kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Ten dzień to data symbol dla kolejnych pokoleń, zadumanych nad historią polskiego narodu. 

                                                                                            opr.   Małgorzata Jagieła

Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności