GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: czwartek, 23-09-2021
Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli

Uroczystości kościelne

                                         UROCZYSTOŚCI KOŚCIELNE


                                              Odpust w Pągowie

W dniu 29 czerwca 2007 r. w miejscowości Pągów, w Kościele Filialnym
pw. Św. Piotra i Pawła odbyła się uroczystość odpustowa połączona z poświęceniem odnowionych zabytków sakralnych znajdujących się w świątyni. Na uroczystość odpustową został zaproszony ks. Biskup Andrzej Siemieniewski z Archidiecezji Wrocławskiej, który przewodniczył Eucharystii, wygłosił słowo Boże a po Komunii Świętej poświęcił odnowione zabytki (ołtarz barokowy z pocz. XVII wieku, Obraz Jezusa Miłosiernego w barokowej ramie i pilastry ozdobne z ornamentami roślinnymi na filarach podtrzymujących balkon).
W mszy odpustowej udział wzięli: ks. Infułat Władysław Ozimek – Proboszcz Bazyliki Św. Jana w Oleśnicy, ks. Prałat Jan Suchecki – Dziekan Dekanatu Oleśnickiego, księża proboszczowie, księża katecheci z dekanatu oleśnickiego i spoza, ksiądz Diakon oraz kleryk z Bierutowa. Wśród zaproszonych gości był: Wójt Gminy Wilków - p. Zygmunt Szulakowski, Przewodniczący Rady Gminy Wilków - p. Zygmunt Pniewski i Prezes Spółki „Pagro” w Pągowie - p. Antoni Płócieniczak.
Na uroczystość odpustową przybyli licznie mieszkańcy parafii a także z miejscowości ościennych.
Prace renowacyjne ww. zabytków trwały rok (przełom 2006/2007 r.), były przeprowadzone w Zakładzie Konserwatorskim w Nysie. Do wspomnianych prac konserwatorskich mieszkańcy wsi Pągów i Pszeniczna przygotowywali się przez 3 lata (systematycznie każdego miesiąca każda rodzina z ww. wsi składała ofiarę pieniężną „dar serca”). I udało się, teraz z przyjemnością można oglądać i podziwiać przepiękny barokowy ołtarz i pozostałe elementy zabytkowe.
Mieszkańcy tą drogą dziękują Księdzu Proboszczowi i wszystkim, którzy przyczynili się renowacji zabytków. Szczególne podziękowania Wspólnota Parafialna i Ksiądz Proboszcz składają p. Marii i Zygmuntowi Pniewskim z Wilkowa za „dar” w postaci oświetlenia ołtarza (zakup materiałów i montaż lamp halogenowych).
W tym miejscu pozwolę sobie przytoczyć słowa Księdza Proboszcza: „nasi ojcowie przed wiekami to dzieło Bogu stworzyli, a nam przypadło zabezpieczyć i przekazać następnym pokoleniom, za to dzięki Bogu i ludziom”.


PICT0042.jpeg PICT0045.jpeg PICT0048.jpeg PICT0049.jpeg PICT0051.jpeg PICT0052.jpeg PICT0055.jpeg PICT0058.jpeg


                                           Odpust w WojciechowieW dniu 1 lipca 2007 r. w miejscowości Wojciechów odbyła się uroczystość odpustowa ku czci Nawiedzenia Matki Bożej. Przewodniczył jej ks.Wojciech Kopeć – Proboszcz Parafii w Solnikach Wielkich. Podczas mszy świętej odpustowej Dziekan Dekanatu Namysłowskiego – ks. Prałat Aleksander Matyka nałożył uroczyście szaty i insygnia kanonickie księdzu Henrykowi Szelochowi – Proboszczowi Parafii w Wilkowie.
Ksiądz Proboszcz otrzymał godność kanonika z rąk Metropolity Wrocławskiego ks. Arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego w dniu 24 czerwca 2007 r. w Archikatedrze Wrocławskiej.
Nowy Ksiądz Kanonik ma 45 lat i parafią wilkowską kieruje od 2003 roku. Pracę duszpastersko-katechetyczną łączy z innymi obowiązkami zleconymi mu przez biskupa. Jako doktor teologii prowadzi wykłady na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Jest także ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej ds. awansu zawodowego nauczycieli i katechetów w województwie opolskim.
W uroczystościach odpustowych oprócz parafian i licznie przybyłych gości udział wzięli księża z dekanatu namysłowskiego i oleśnickiego. W uroczystości udział wzięli: Wójt Gminy Wilków – p. Zygmunt Szulakowski i Przewodniczący Rady Gminy Wilków – p. Zygmunt Pniewski. Liturgię odpustową uświetnił swoim śpiewem Zespół  „Wilkowianki”.


Opr. Dorota Birska - podinspektor ds. kultury i sportu w UG w WilkowieProjekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności