GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: wtorek, 28-05-2024
Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Dzień Niepodległości w Wilkowie

Za mą Ojczyznę. Polszczyznę. Mazowsze. W dalekich krajach. Za to umierali.

„Pomódl się bracie mój miły za Polskę
Pomódl się za Ojczyznę.
Pomódl się dzisiaj bracie i siostro za wolność,
Pomódl się za Ojczyznę.”

 

            Pytasz, co to Polska... Co to Polska? To niebieskie niezapominajki w stawie, to woda stojąca na łąkach, to szum lasu, mowa  sosny, topole królujące ponad polem,  to  żyto srebrne przy księżycu. Co to Polska? To biały krzyż wycięty, hełm, a ponad nim piasek święty. To jest Polska! To ziemia taka czysta, jakby umieciona skrzydłem anioła.  Cicha i równinna. Tyle już wycierpiała.. a zawsze dziecinna. Ufna...

Polska ziemia przesiąkła krwią Polaków,  walczących o jej wolność. Została użyźniona prochami bohaterów, którzy oddali swe życie w obronie wolności ojczyzny. Zanim nadszedł upragniony  dzień niepodległości, 11 listopada 1918 roku, kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami; rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Jednak dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane.

W tym roku obchodzimy kolejną rocznicę. W listopadowy niedzielny poranek  odbyła się, już po raz trzeci, uroczysta msza z okazji 90 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To   tradycja, zainicjowaną przez Wójta Gminy Wilków Zygmunta Szulakowskiego.

Uroczystość poświęcona była ojczyźnie i wolności. 11 Listopada - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Najbardziej przejmujące chwile uroczystości to....kolejny  montaż muzyki, obrazu, światła, pięknych strojów i poezji zaprezentowany przez młodzież Wilkowskiego Gimnazjum, pod kierunkiem opiekunów – Małgorzaty Jagieły i Piotra Majewskiego. Kolejna lekcja patriotyzmu pokazana przez uczniów odbyła się przy udziale licznie zgromadzonych -  Władz Samorządowych, Radnych, Dyrektorów szkół, młodzieży i mieszkańców Gminy Wilków. Obecni zasłuchali się w piękne słowa poetów, piosenek i przy dźwiękach muzyki pełnej zadumy i refleksji rozważali o ojczyźnie, historii, współczesności. Ważnym momentem uroczystości było uhonorowanie pięknymi biało- czerwonymi bukietami kombatantów Panów:  Stanisława Huka z Bukowia,Romana Mastalerza z Bukowia, Stanisława Krausa z Wilkowa oraz Józefa Południaka z Idzikowic. Życzenia i podziękowania za patriotyzm, odwagę  złożyli w imieniu wszystkich - Wójt Gminy Wilków Pan Zygmunt  Szulakowski, Sekretarz Gminy Wilków Pani Irena Wagner – Cichosz, Skarbnik Gminy Wilków Pani Teresa Żółtaczek oraz Przewodniczący Rady Gminy –Zygmunt Pniewski .

Młodzież ze zniczami  w symbolicznym pochodzie przy dźwiękach przejmującej muzyki Michała Bajora -.... „daj mi jeszcze raju spróbować nim zobaczę światełko jasne... daj mi siłę”... – modlitwy, chciała wyrazić całą trudną sztukę mówienia o sprawach ważnych, wzniosłych, wielkich. Bo  są dźwięki, których słyszeć nie chcemy, a one nas miłości uczą…Słuchajmy  więc i patrzmy. Z listopadowej opowieści uczmy się trudnej sztuki miłości. Do Polski....

„Gdy myślę Ojczyzna pytam wciąż, jak pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia....” ( J.P.II)

Małgorzata Jagieła


DSC02605.jpeg DSC02578.jpeg DSC02466(2).jpeg DSC02425.jpeg
pozostałe zdjęcia w galerii

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności