GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: wtorek, 25-06-2024
Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Dożynki Wiejskie w Pągowie - 24 sierpnia 2008r.

Dożynki Wiejskie w Pągowie

 

W naszych sołectwach na terenie Gminy Wilków coraz częściej organizowane są festyny i imprezy plenerowe z różnych okazji. A to wszystko dzięki zaangażowaniu sołtysów, rad sołeckich, radnych i mieszkańców, którym „na sercu leży” dobro wsi. Celem takich imprez jest integracja środowiska, krzewienie kultury i tradycji  a przede wszystkim wspólne spędzenie wolnego czasu w miłej atmosferze.

I tak było tym razem. W dniu 24 sierpnia, mimo deszczowej i wietrznej pogody na boisku sportowym w Pągowie zgromadziła się liczna grupa mieszkańców i gości aby uczestniczyć w Dożynkach Wiejskich. Były to pierwsze w historii Naszej Gminy dożynki wiejskie, zorganizowane z takim rozmachem dzięki inicjatywie i zaangażowaniu sołtysa – Mariana Radzińskiego, członków  Rady Sołeckiej: Dariusza Klusko i Grzegorza Urbaniec, Radnego – Bogdana Zdyba oraz mieszkańców.

Uroczystość dożynkową rozpoczęto polową mszą świętą, którą w intencji rolników celebrował proboszcz parafii w Bukowiu – ks.Andrzej Stefanów. Podczas mszy świętej starostowie dożynek przekazali  bochen chleba z tegorocznych zbiorów proboszczowi. Starostami dożynek wiejskich w Pągowie byli: Wiesława Grzesik i Adam Łuniewski. Starostowie po mszy staropolskim zwyczajem częstowali zgromadzonych mieszkańców i gości poświęconym chlebem.

 Wśród gości zaproszonych byli: Wójt Gminy Wilków – Zygmunt Szulakowski, Przewodniczący Rady Gminy Wilków – Zygmunt Pniewski, Prezes Spółki „Pagro” w Pągowie – Antoni Płócieniczak oraz członek Zarządu Spółki – radny gminy Szczepan Mielczarek.

Po ceremonii dożynkowej głos zabrał Dariusz Klusko przedstawiciel Rady Sołeckiej, który w imieniu rady i sołtysa przywitał zaproszonych gości a przede wszystkim podziękował mieszkańcom
i sponsorom za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniu dożynek. Następnie głos zabrał Wójt Gminy, który w swoim wystąpieniu w imieniu gminnej administracji  i Przewodniczącego Rady Gminy powitał wszystkich zebranych mieszkańców Pągowa oraz gorąco podziękował rolnikom  za wysiłek włożony w zbiór tegorocznych plonów a organizatorom za przygotowanie tej uroczystości.
Po przemówieniach i powitaniach przyszedł czas na festyn dożynkowy, który rozpoczęto występem  Zespołu „Wilkowianki” z Wilkowa. Następnie wystąpił zespół młodzieżowy z Namysłowa. Pomimo niekorzystnej pogody, niedzielne popołudnie było bardzo udane. Mieszkańcy dopisali i świetnie bawili się przy rytmach Zespołu „Pryzmat’’ z Namysłowa podczas zabawy tanecznej.
Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa i stoiska gastronomiczne.
Natomiast dla „odważnych i żądnych wrażeń maluchów” była dmuchana zjeżdżalnia.

Pisząc o dożynkach należy wspomnieć o pięknej dekoracji boiska sportowego i oczywiście o wieńcu dożynkowym, który będzie można obejrzeć  podczas Gminnych Dożynek w Lubskiej w dniu 6 września 2008 r.. Mamy nadzieję, że wieś Pągów była „pionierem” w organizacji dożynek wiejskich i za jej przykładem pójdą inne sołectwa Naszej Gminy. W najbliższym czasie kolejne dożynki wiejskie odbędą się w Bukowiu i w Wojciechowie.

 

 

                                                                         Opr. Dorota Birska – podinspektor ds. kultury i sportu                                                                                                                                                                                                                                   w Urzędzie Gminy w Wilkowie

Projekt i realizacja: © 2011-2024 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności