GMINA WILKÓW Gmina Wilków
KALENDARIUM
Dziś jest: sobota, 16-10-2021
Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła

Młodość wolna od papierosaBIURO ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA
W POLSCE
ul. Długa 38/40, 00-238 WARSZAWA
tel.:+48-22-635-94-96 fax: +48-22-831-08-92

                                                                        „Młodość wolna od papierosa”

         Światowa Organizacja Zdrowia walczy od wielu nad z epidemią palenia tytoniu na świecie. Dane dotyczące tego ogromnego zagrożenia są alarmujące. Wiemy między innymi, że:
- W dwudziestym wieku, palenie zabiło 100 milionów ludzi. 
- Na świecie żyje dziś około miliarda młodych ludzi, którzy mogą stać się potencjalnie ofiarami tego nałogu. 
- Większość ludzi zaczyna palenie przed 18 rokiem życia, a aż jedna czwarta z nich właśnie, zaczyna palić przed 10 rokiem życia! 
- Im młodsze dzieci zaczynają palić, tym trudniej jest zerwać z nałogiem. 
- Co osiem sekund człowiek umiera właśnie wskutek wdychania dymu tytoniowego. 

         Palenie papierosów osłabia czynności narządów zmysłów - wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia. Nikotyna uszkadza układ nerwowy, wywiera bardzo szkodliwy wpływ na układ krwionośny, pokarmowy i zdrowie ogólne. Palenie tytoniu może prowadzić do takich chorób jak: rak płuc, udar mózgu, choroby układu krążenia (np. zawał serca), katarakty, zgaga, częste infekcje górnych dróg oddechowych, nowotwory (krtani, wątroby, nerek, trzustki), mniejsza potencja i skłonność do płodności, rozedma płuc, problemy z zębami, alergia.

         Zebrana na temat tej epidemii wiedza pozwala na lepszą walkę z tym zjawiskiem zarówno w obszarze zdrowotnym, jak i systemów opieki zdrowotnej, ekonomii i legislacji. Ostatni raport Światowej Organizacji Zdrowia - MPOWER, oprócz analizy sytuacji, pokazuje także sześć ścieżek walki z paleniem tytoniu na świecie. Są to:
• Monitor (monitorowanie używania tytoniu i polityk prewencyjnych)
• Protect (ochrona ludzi przed dymem tytoniowym)
Offer (oferowanie pomocy przy rzucaniu tytoniu)
Warn (ostrzeganie o niebezpieczeństwach związanych z tytoniem)
Enforce (wdrażanie zakazów promocji, reklamowania produktów tytoniowych i sponsoringu przez firmy produkujące)
Raise (podnoszenie podatków na wyroby tytoniowe).

          Głębsza analiza sytuacji pokazuje także niebezpieczeństwa, na jakie narażone są dzieci i młodzież. Każdego roku przemysł tytoniowy wydaje miliardy dolarów na promocję swoich produktów. Są one nie tylko łatwo dostępne, ale także dzięki reklamie wydają się złudnie atrakcyjne, będąc jednocześnie jedynym legalnie sprzedawanym produktem, który zabija.
Reklama i pewnego rodzaju wzorce kulturowe dawały dotychczas także społeczne przyzwolenie na palenie tytoniu. To jednak na szczęście się zmienia. W badaniach studentów dot. palenia tytoniu, ponad 78% z nich uważało, że palenie tytoniu powinno być całkowicie zakazane w miejscach publicznych. Większość studentów obecnie palących (68%) chciało by rzucić ten nałóg.


          W związku z tym, że dzieci są łatwiej podatne na reklamę, wpływ innych, czy chęć dostosowania się do wzorców praktykowanych przez rodzinę czy rówieśników, są one także najbardziej podatne na rozpoczęcie palenia młodym wieku. W konsekwencji powoduje to szkody zdrowotne i trudności w zerwaniu z nałogiem.
Jedną z najbardziej niebezpiecznych tendencji obserwowanych obecnie na świecie jest także widoczny wzrost konsumpcji tytoniu wśród młodych kobiet - zwłaszcza w krajach najbardziej ludnych.
Organizacje filantropijne, rządy, organizacje międzynarodowe i pozarządowe podejmują liczne działania mające na celu walkę z paleniem tytoniu.
           W 2003 roku została podpisana Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia na Rzecz Ograniczenia Użycia Tytoniu, przez Polskę podpisana w 2006 roku.

         Aby skuteczniej walczyć z rozpowszechnianiem palenia tytoniu powstała także inicjatywa Bloomberga. W 2006 burmistrz Nowego Jorku, Pan Michale Bloomberg przenaczył na ten cel 125 milionów dolarów. Światowa Organizacja Zdrowia została poproszona o koordynowanie części działań Inicjatywy.

Główne Cele Inicjatywy to:
• pomoc w zrywaniu z nałogiem palenia tytoniu oraz ochrona dzieci przed rozpoczęciem palenia papierosów;
• wdrażanie regulacji prawnych w zakresie opodatkowania papierosów, zwalczania przemytu papierosów, zmiany wizerunku palenia tytoniu oraz ochrony pracowników przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego w miejscu pracy;
• edukacja społeczeństwa na temat szkodliwego wpływu palenia tytoniu;
• opracowywanie systemów monitorowania palenia tytoniu.

         Ciągła walka z tą epidemią wymaga działań w wielu obszarach. Od zakazu palenia w miejscach publicznych i zakazu reklamy, po sponsoring przez firmy tytoniowe. Nie można także zapominać o informacji społecznej o zagrożeniach związanych tym nałogiem, czy edukacji dzieci i młodzieży.

          Ważnym elementem walki z tą epidemią są organizowane dni bez tytoniu (no tobbaco day).
W 1987 roku państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia podjęły decyzję o ustanowieniu Światowego Dnia Bez Tytoniu celem zwrócenia uwagi całego świata na problem epidemii palenia tytoniu i wzrastającej liczby związanych z nim zachorowań i zgonów.
        Po raz pierwszy Światowy Dzień Bez Tytoniu obchodzono 7 kwietnia 1988. Następnie, decyzją Światowej Organizacji Zdrowia, Światowym Dniem Bez Tytoniu ustanowiono dzień 31 maja.
       W kolejnych latach obchody tego dnia przeprowadzane są pod innym przewodnim hasłem, odzwierciedlającym aktualnie najbardziej ważkie problemy dotyczące walki z rozprzestrzenieniem palenia tytoniu.

       Tegoroczne obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu obchodzone są pod hasłem NO TOBBACO YOUTH. W Polsce hasłem przewodnim jest: „Młodość wolna od papierosa”.


Projekt i realizacja: © 2011-2021 netkoncept.com - skycms Polityka prywatności Deklaracja dostępności